Od Symbol Technologies do Motoroli. Rebranding marek
2022-01-18
Czym się różni drukarka półprzemysłowa od przemysłowej?
2022-01-25
Od Symbol Technologies do Motoroli. Rebranding marek
2022-01-18
Czym się różni drukarka półprzemysłowa od przemysłowej?
2022-01-25
Pokaż wszystko

Yard Management System w logistyce – dlaczego warto wdrożyć go w firmie?

Ostatnia aktualizacja 2025-06-11

Yard management system to rozwiązanie, które pozwala zapanować nad wszystkim operacjami zachodzącymi na placu parkingowym. Jak działa i jakie są zalety z wdrożenia YMS?

Zarządzanie magazynem, centrum logistycznym czy jakimkolwiek przedsiębiorstwem, w którym dokonywanych jest dużo załadunków i wyładunków towarów to ogromne przedsięwzięcie. W samą kontrolę, weryfikację i zarządzanie przepływem ruchu zaangażowanych jest wielu pracowników, a wykonywanie pewnych operacji manualnie jest bardzo czasochłonne. W wielu przypadkach konieczna jest optymalizacja tych zadań. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą specjalne systemy, które pozwalają kontrolować ruch samochodowy i pieszy na terenie zakładu czyli Yard Management.

Yard Management System — czym jest i jak działa?

Yard Management to w dużym uproszczeniu oprogramowanie, które zaprojektowane jest do zarządzania i monitorowania ruchu dostawców na placu, w centrum dystrybucyjnym czy magazynie.
Tego typu rozwiązania mogą przybierać różne formy i być mniej lub bardziej rozbudowane. W zależności od potrzeb mogą łączyć ze sobą inne systemy jak kontrola dostępu, automatyczna identyfikacja danych, obsługa ruchu towarowo-osobowego itp.

Najczęściej zadaniem YMS jest weryfikacja i ewidencjonowanie wjeżdżających i wyjeżdżających pojazdów z terenu zakładu oraz koordynowanie dostępu do zasobów np. miejsc parkingowych, doków, wag. Integralnym elementem tego typu systemu są oczywiście kamery służące różnym celom (system wizyjny). Kamery zajmują się automatycznym odczytem tablic rejestracyjnych, rejestracją fotograficzną pojazdów wjeżdżających na dany teren i ich opuszczających. Biorą udział również udział w elektronicznej i awizacji transportu i dostaw.

Zobacz też: Rejestratory temperatury i wilgotności do magazynu i na produkcję – jaki wybrać?

Yard Management System współpracuje z takimi urządzeniami w firmie jak:

  • szlabany wjazdowe i wyjazdowe;
  • bramy wjazdowe i wyjazdy;
  • kioski multimedialno-awizacyjne;
  • wagi samochodowe;
  • kamery cyfrowe IP;
  • informacyjne tablice LED;
  • plomby elektroniczne.

Funkcjonalności YMS system

W ramach systemu przewidziane są następujące funkcjonalności:

  • Rozpoznawanie tablic rejestracyjnych. Kamery działają w technologii LPR (Licence Plate Recognition). Umożliwiają rejestrowanie i identyfikowanie w czasie rzeczywistym tablic pojazdów wjeżdżających. Wszystko dzieje się automatycznie i bezobsługowo, co znacznie przyspiesza proces automatycznej identyfikacji.
  • Sterowanie szlabanem. Szlabany wyposażone w specjalne fotokomórki otwierają się i zamykają automatycznie, aby przepuścić pojazd danego przewoźnika.
  • System do informowania kierowców. Pozwala na sprawną komunikację pomiędzy pracownikami centrum dystrybucyjnego a kierowcą pojazdu. Komunikacja może rozgrywać się na wiele sposobów między innymi poprzez specjalny system tablic wyświetlających komunikaty SMS-em lub pocztą elektroniczną.
  • Zarządzanie placami parkingowymi. Moduł pozwalający na automatyzację zadań, które wykonywane są tradycyjnie przez pracowników parkingu. Zajmuje się on przydzielaniem miejsc parkingowych zarówno dla samochodów dostawczych jak i pracowników, a także zarządza wjazdem i wyjazdem pojazdów z parkingu na podstawie określonych i zdefiniowanych uprawnień. Na podstawie czujników ultradźwiękowych automatycznie wykrywa dostępne miejsca i wskazuje kierowcy od razu miejsce parkowania.
  • Zarządzanie dostępnością doków załadunkowych. System automatyzuje proces przydzielania wolnych, a także usprawnia wszystkie operacje, które związane są z załadunkiem i wyładunkiem towarów. Ponadto raportuje i rejestruje najważniejsze operacje dokonywane w trakcie pobytu w doku:
    • dokładny czas, w który, pojazd został podstawiony do bramy doku,
    • czas otwarcia/zamknięcia bramy doku,
    • czas, w którym rozpoczęto i zakończono załadunek/rozładunek,
    • czas trwania wszystkich operacji dokonywanych w doku,
    • czas, w którym pojazd opuścił dok,
    • informacje na temat ewentualnych opóźnień lub odstępstw od planowanego harmonogramu.

Zobacz też: Technologia Bluetooth Beacon (BLE) – na czym polega i jak można ją wykorzystać w biznesie?

Obszary zastosowania YMS

Jak wygląda w praktyce system YMS

Cały proces rozpoczyna się od tak zwanej awizacji. Firma zlecająca usługę transportową musi zadeklarować najważniejsze informacje – termin, ładunek i czas realizacji usługi. Aktualne zlecenia transportowe dla spedytorów i operatorów logistycznych publikowane są na portalu przewoźnika. To specjalny portal, który umożliwia komunikację pomiędzy zleceniodawcą, a spedytorem, który również jest częścią systemu yard management. Przewodnik decydując się na podjęcie zlecenia, zobowiązuje się jednocześnie na dostarczenie pojazdu, za pomocą którego zostanie zrealizowana awizowana usługa transportowa.

  1. Przypuśćmy, że oczekujemy na dostawę produktów X, która zostanie dostarczona przez określoną firmę spedycyjną. Firma ta przesłała do nas już informacje dotyczące pojazdu i kierowcy, a także przedziału czasowego, w którym nastąpi dostawa. O określonej godzinie kierowca stawia się w punkcie awizacji, który ma formę automatycznego kiosku multimedialnego i wprowadza ustalony zakres danych, które częściowo mogą być automatycznie pobierane z urządzeń zintegrowanych YMS z powyższej listy. Kiosk multimedialny może też pełnić inne funkcję jako wirtualne recepcja (do rejestracji gości na terenie zakładu) lub informacyjną (np. pokazywać im mapki, w jaki sposób dojść do wyznaczonego miejsca).
  2. Przed wjazdem na teren przedsiębiorstwa (magazyn, centrum dystrybucyjne, zakład produkcyjny) może być dokonywana jeszcze weryfikacja pojazdu m.in. skanowanie tablic za pomocą kamer rozpoznawania numerów rejestracyjnych, zweryfikowanie dokumentów tożsamości czy kontrola towaru i ważenie pojazdu. Jeżeli wszystko pójdzie po myśli, szlaban automatycznie otwiera się i pojazd może wjechać na teren przedsiębiorstwa.
  3. Samo otwarcie szlabanu dokonuje się w sposób automatyczny przy użyciu określonego kontrolera i fotokomórki, która zamyka się po przejechaniu pojazdu. W ten sposób mamy pewność, że na terenie przedsiębiorstwa dostają się tylko pojazdy zweryfikowane – zwiększamy bezpieczeństwo.
  4. Kierowca pojazdu otrzymuje informacje przez system informacyjny lub łączy się z pracownikami centrum dystrybucyjnego. Komunikacja odbywa się w różny sposób. Mogą to być informacje, które wyświetlają są na na tablicach LED umieszczonych w widocznych miejscach na drodze, komunikaty wysyłane SMS-em lub pocztą elektroniczną bezpośrednio na telefon kierowcy.
  5. W ten sposób zostaje skierowany do właściwego doku lub na odpowiednie wolne miejsce parkingowe z wyznaczoną trasą dojazdu. Zarządzanie miejscami parkingowymi oraz pieczę nad dostępnością i zajętością doków również spoczywa na systemie. Nic nie zostaje pozostawione przypadkowi. System niczym „Wielki Brat” czuwa też nad realizacją procesów załadunku/rozładunku​ może alertować opóźnienia w czasie rzeczywistym i rejestrować nieprawidłowości podczas tego procesu. ​
  6. Po dokonaniu rozładunku lub załadunku towarów pojazd zostaje skierowany do bramy wyjazdowej. W przypadku załadunku może zostać również dodatkowo skontrolowany i zważony, aby sprawdzić jego zgodność względem awizowanej usługi.

System sprawdza się również w sytuacji, gdy z różnych powodów dostawca pojawił się pod bramą o nieodpowiedniej porze, nieplanowany. Wyobraźmy sobie, że kierowca przyjeżdża i nie ma okna czasowego na wjazd, bo dojechał np. 6 godzin wcześnie. Wtedy kierowany jest na parking przed bramą wjazdową i kiedy nadejdzie odpowiednia godzina dostanie powiadomienie SMS lub mailem, aby podjechać. W ten sposób nie tworzą się niepotrzebne zatory ciężarówek pod bramą, a dostawy realizowane są zgodnie z planem bez przestojów.

Rysunek z etapami procesu zarządzanego przez YMS

Integracja YMS z innymi systemami

Yard Management to bardzo rozbudowany system, który wykorzystuje różnego typu technologie. W zależności od potrzeb, może on integrować się z różnego typu systemami, który już funkcjonują w firmie. Do takich technologii należą między innymi:

  • System planowania zasobów przedsiębiorstwa
  • System finansowo-księgowy
  • WMS system do zarządzania magazynem
  • YMS System do zarządzania placem i awizacjami
  • System zarządzania transportem
  • LPR – system rozpoznawania tablic rejestracyjnych
  • System plomb elektronicznych

Przeczytaj też: Inwentaryzacja z tagami RFID – jak to działa?

Jakie zalety daje Yard Management system?

Jak widać, tego typu rozwiązanie daje wiele korzyści dla całego przedsiębiorstwa. Zdecydowana większość zadań, która musiała być wykonywana przez pracowników np. ochrony lub centrum dystrybucyjnego została zautomatyzowana. Pracownicy nie muszą tracić czasu na weryfikację pojazdów, szukanie miejsc parkingowych czy otwieranie szlabanu. Zdecydowana większość tych zadań jest zrealizowana i zarządzania przez system.

Redukcja kosztów

Największą korzyścią jest zredukowanie kosztów niemal na każdym etapie procesu. W ten sposób zorganizowany system pozwala na zminimalizowane wszelkiego typu przestojów czy wąskich gardeł. Obniżone zostają koszty pracy i poprawia się wydajność pracowników. Nie muszą oni tracić czasu na wykonywanie pewnych zadań ręcznie.

Wzrost bezpieczeństwa

W systemie wszystkie pojazdy, a także osoby wchodzące są monitorowane i weryfikowane. W związku z tym nie ma możliwości, aby na teren przedsiębiorstwa dostał się ktoś, kto nie jest to tego uprawniony. Czuwa nad tym system kamer i kontroli dostępu.

Przyspieszenie i płynność operacji

W Yard Management wszystkie operacje są monitorowane w czasie rzeczywistym, podobnie jak w systemie Warehouse Management System o którym więcej możesz przeczytać tutaj. W związku z tym można na bieżąco sprawdzać wszelkiego typu opóźnienia i szybko na nie reagować w celu wyeliminowania problemów i wąskich gardeł.

Analiza przewoźnika

System może służyć również do oceny i analizy poszczególnych przewoźników w kontekście ich terminowości i wydajności czasu rozładunku itd. W ten sposób można dokonywać selekcji przewoźników i optymalizować poszczególne etapy pracy.

Przeczytaj też: Dlaczego potrzebny ci system kontroli dostępu RFID na wózki widłowe?

Zastanawiasz się nad wdrożeniem YMS w firmie?

Zapraszam do kontaktu telefonicznego +48 22 299 25 15 lub pozostaw wiadomość przez formularz kontaktowy. Wybierzemy najlepsze rozwiązanie pod względem wymagań funkcjonalnych, jakości i ceny.

Piotr Tamulewicz - avatar.
Piotr Tamulewicz, doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.

Recenzja: Yard Management System w logistyce – dlaczego warto wdrożyć go w firmie?.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piotr Tamulewicz - avatar.
Piotr Tamulewicz, doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.