Beacon bluetooth device
Technologia Bluetooth Beacon – na czym polega i jak można ją wykorzystać w biznesie?
12 stycznia, 2022
Radiotelefony dla biznesu – dlaczego warto na nie postawić?
19 stycznia, 2022
Pokaż wszystko

Od Symbol Technologies do Motoroli. Rebranding marek

Duże korporacje wchłaniają mniejsze firmy albo same są rebrandowane, i jest to całkowicie normalna praktyka. Taka sytuacja nie ominęła także firm działających w branży druku oraz czytników kodów kreskowych. Droga, którą przeszli producenci Symbol, Motorola i Zebra jest świetnym przykładem takiego rozwoju.


Przejęcie Symbol Technologies przez Motorolę

Symbol Technologies Inc. to amerykański producent urządzeń do mobilnego gromadzenia danych >> założony w 1973 roku, z siedzibą w Holtsville w stanie Nowy Jork. Należał on niegdyś do grona producentów skanerów kodów kreskowych, produktów RFID oraz bezprzewodowych sieci LAN. Firma przestała de facto istnieć, kiedy we wrześniu 2006 roku Motorola ogłosiła jej przejęcie. Proces zakończył się 9 stycznia 2007 roku. Koszt tej operacji to 3,9 miliarda dolarów. [1]

Zebra Technologies przejmuje część Motoroli

Motorola długo się jednak nie nacieszyła swoim nowym nabytkiem. Już w 2014 roku producent drukarek kodów kreskowych>> Zebra Technologies Corp. poinformował, że przejmuje cały dział Enterprise firmy Motorola Solutions. [2] Transakcja opiewała na kwotę 3,45 miliarda dolarów i była największą w historii Zebry. Przejęcie działu Enterprise przez firmę Zebra obejmowało linie produktów Symbol Technologies i Psion. Również w 2014 roku Zebra dostarczyła swój system lokalizacji w czasie rzeczywistym (RTLS) na stadionach NFL do śledzenia zawodników i działaczy oraz dostarczania danych lokalizacyjnych dla programu NFL’s Next Gen Stats.

Zebra oddaje sieć WLAN Extreme

Jako skutek transakcji wycenianej na 55 milionów dolarów, Zebra odsprzedała Extreme sieć WLAN, natomiast sama pozostała producentem urządzeń do obsługi kodów kreskowych. Dzięki temu Extreme Networks stało się trzecim pod względem wielkości dostawcą bezprzewodowych kampusowych sieci dla przedsiębiorstw. Oprócz technologii WLAN>>, w ramach przejęcia przekazano także bazę klientów oraz pracowników bezprzewodowego działu Zebry. Pełne portfolio WLAN Zebry stało się częścią istniejącej oferty bezprzewodowych produktów Extreme. Uzupełniły ją także rozwiązania bezpieczeństwa Zebry dla WLAN, w rodzaju WIPS (Wireless Intrusion Prevention System). Extreme przejęło także od Zebry rozwiązanie AirDefense Security and Compliance, które oferuje zaawansowane narzędzie bezprzewodowego monitoringu 24×7, wykrywające ataki sieciowe oraz luki w zabezpieczeniach i potrafiące natychmiast zrywać połączenie z wrogim urządzeniem.

Rebranding urządzeń Motorola i Symbol – w praktyce

Na skutek rebrandingu pomiędzy firmami Symbol, Motorola i Zebra, urządzenia zmieniały swoje nazwy i znaczki marek na obudowach, ale charakteryzujące je symbole pozostały niezmienne. Oto kilka najbardziej popularnych urządzeń:

  • Ręczny czytnik kodów kreskowych >> sprzedawany początkowo jako Symbol LS2208, później zmienił się w Motorolę LS2208. Współcześnie już jako produkt marki Zebra nosi nazwę Zebra LS2208.
  • Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku Symbol LI4278, który sprzedawany był aż pod trzema nazwami. Następnie stał się Motorolą LI4278, a teraz można go kupić jako Zebra LI4278.
  • Symbol TC55 to popularny niegdyś terminal kodów kreskowych z systemem Android. Następnie znany był jako Motorola TC55. Teraz ma już trzecią nazwę, chociaż w zasadzie się nie zmienił – Zebra TC55.
  • Symbol MC9090 to początkowa nazwa terminalu mobilnego o przeznaczeniu magazynowym. Później stał się Motorolą MC9090.
  • Nieco inaczej było w przypadku Motoroli MC9190, która została unowocześniona i teraz kupić ją można jako Zebrę MC9200.

Materiały źródłowe:

  1. Motorola to buy Symbol Tech for $3.9B, https://money.cnn.com/2006/09/19/technology/motorola_symboltech/index.htm [dostęp 18.01.2022r]
  2. Zebra Technologies to Acquire Enterprise Business from Motorola Solutions for $3.45 Billion, https://newsroom.motorolasolutions.com/news/zebra-technologies-to-acquire-enterprise-business-from-motorola-solutions-for-345-billion.htm [dostęp 18.01.2022r]
Piotr Tamulewicz
Piotr Tamulewicz
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.