Drukarka do wydruku etykiet
Jak wybrać odpowiednią drukarkę etykiet?
4 września, 2020
Współpraca biznesowa w biznesie
Kanał dystrybucyjny w branży IT
4 listopada, 2020

Jak wybrać kolektor danych?

Pracownik magazynu skanuje produktu kolektorem danych

Terminale mobilne to urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie większości z sektorów sprzedaży detalicznej i w magazynach. Na jakie elementy należy zwracać uwagę, przy wyborze terminalu mobilnego do firmy?

Wstęp. Czym jest kolektor danych / terminal mobilny?

Na początku warto wyjaśnić samo pojęcie terminalu mobilnego, ponieważ stosunkowo często dochodzi do nieprecyzyjnego stosowania tego terminu.

Terminal mobilny to przenośny komputer wyposażony we własną pamięć oraz system operacyjny (WIN CE, WINMobile, Android), czytnik kodów kreskowych, graficzny wyświetlacz i klawiaturę. W zależności od potrzeb terminal może posiadać dodatkowe moduły. m.in. czytnik RFID, komunikację WIFI, GPRS/3G, czytnik linii papilarnych, czy aparat fotograficzny.

Można powiedzieć, że współczesne terminale mobilne to takie wyspecjalizowane smartfony, za pomocą których możemy nie tylko odczytywać, zliczać, filtrować kody na etykietach towarów, ale od razu zapisywać informacje w bazie danych. Możliwości przesyłania danych do systemu to jeden z elementów, który różni zwykły czytnik kodów kreskowych od terminalu mobilnego. Podczas gdy czytnik potrafi tylko odczytywać i wyświetlać dane z etykiety, terminal te dane może przechowywać, a także przetwarzać za pomocą zainstalowanego oprogramowania.

Nowoczesne terminale mobilne za pomocą wbudowanych modułów łączności bezprzewodowej (Wi-Fi, Bluetooth, GPRS/LTE) komunikują się zdalnie z serwerami, co zdecydowanie przyspiesza i ułatwia czynności związane z przechwyceniem i udokumentowaniem danych.

Terminal mobilny to niezbędne narzędzie w większości firm w sektorach sprzedaży detalicznej i w magazynach. Używamy ich do różnego rodzaju operacji — od śledzenia zapasów magazynowych po czynności związane z przyjęciem towaru i dostawami do sklepów. Stosowane są m.in. najczęściej sprawdzania cen i stanów magazynowych, wprowadzania nowych zamówień czy przyjmowania i wydawania towarów. Zapewniają precyzyjne i dokładne wprowadzanie danych, lepszą wydajność i efektywność.
Z tego powodu takie urządzenia bardzo często wykorzystywane są w pracy przedstawicieli handlowych, kurierów, inkasentów a przede wszystkim pracowników magazynów ułatwiając gromadzenie i przetwarzanie danych o asortymencie.

Terminologia. Terminal czy kolektor danych?

Na rynku istnieje wiele rodzajów urządzeń, które mają wbudowany czytnik kodów kreskowych. Jedne są mniej, inne bardziej zaawansowane. Do tych najprostszych należą wspomniane czytniki danych. Ich zadaniem (jak sama nazwa wskazuje) jest odczytywanie danych zawartych w kodach kreskowych na etykietach. Urządzeniami zaawansowanymi ze znacznie szerszym zakresem możliwości są kolektory danych i terminale mobilne. Przy tej terminologii bardzo często dochodzi do zacierania różnic, ponieważ oba urządzenia służą do wykonywania dość podobnych operacji.

Podstawową różnicą między kolektorem a terminalem jest system operacyjny. Terminale mobilne działają najczęściej na Androidzie. Kolektory danych posiadają przeważnie oprogramowanie dedykowane przez producenta sprzętu, w którym nie ma lub są bardzo ograniczone możliwości modyfikacji. Nie jest to co prawda regułą, ponieważ coraz więcej kolektorów posiada systemu Android czy Windows. Niemniej jednak pod tym względem terminale mobilne działające pod Androidem mają przewagę nad kolektorami danych. Do aplikacji działającej na Androidzie można zawsze zainstalować inne oprogramowanie (np. magazynowe), które rozszerzy zakres funkcji urządzenia.

Zasadniczo kolektory danych (inwentaryzatory) to urządzenia, które „potrafią nieco mniej” i służą przede wszystkim do zbierania i przesyłania danych. Kolektor sprawdza się doskonale przy przyjęciu nowych towarów do magazynu czy inwentaryzacji. Za jego pomocą można odczytać dane i wysłać je bezprzewodowo bezpośrednio do komputera z systemem magazynowym. Jeśli chcesz czegoś więcej, szukaj terminalu mobilnego.

Elementy, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze terminala

Zanim zaczniesz w ogóle szukać terminalu czy kolektora danych musisz gruntownie przemyśleć swoje potrzeby biznesowe. Warto zadać sobie przy tej okazji kilka istotnych pytań:

 • Czy potrzebujesz terminalu mobilnego do użytku wewnątrz lub na zewnątrz?
 • Co będziesz skanował (kody)?
 • Czy potrzebujesz kolektora do zbierania danych czy zaawansowanego terminala mobilnego?
 • Jak często będzie używany terminal mobilny?
 • Jak wiele zasobów będziesz skanował każdego dnia?
 • Jakie będzie środowisko pracy urządzenia?
 • Jaka jest typowa odległość skanowania (5-50 cm? 1-2m? 2-12 metrów?)?
 • Jak mobilni są twoi pracownicy i jak zlokalizowane są towary w magazynie?

Odpowiedzi na te i podobne pytanie pozwolą ci na zawężenie kręgu poszukiwań o urządzenia z konkretnymi parametrami.

Terminale mobilne stosowane są przez pracowników magazynów ułatwiając gromadzenie i przetwarzanie danych o asortymencie.​

System operacyjny, procesor i RAM

W tym przypadku warto zdecydować się na terminal z systemem Android — z jego nowszymi wersjami. Przemawiają za tym głównie względy praktyczne oraz przyjazny i intuicyjny w obsłudze interfejs. Nawet osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z obsługą terminali, łatwo sobie z tym poradzą. Drugim atutem jest fakt, że to oprogramowanie jest stale wspierane przez producenta, czego nie możemy niestety powiedzieć o systemach Windows Mobile
Przy zakupie należy wziąć pod uwagę również specyfikację i takie parametry takie jak: pojemność RAM, pamięć SD, procesor czy pamięć wewnętrzna. Od nich zależy szybkość działania i przetwarzania danych w terminalu.

Rodzaje skanera

Jednym z ważniejszych dylematów przy wyborze odpowiedniego skanera jest rodzaj posiadanej głowicy skanującej. Istnieją dwa najważniejsze rodzaje skanerów.

Laser

Jest to najbardziej znany typ skanera. Wykorzystuje czerwony laser diodowy do odczytu współczynnika odbicia czarnych i białych przestrzeni w kodzie kreskowym. Skanery laserowe są w stanie odczytać tylko standardowe kody kreskowe liniowe (1D) od kilku cm do nawet 12 metrów (w zależności od rozmiaru kodu kreskowego). Ich zaletą jest bez wątpienia niska cena w zestawieniu z czytnikami 2D.

Imager

Wczytuje obrazy 1D i 2D również przechwytują obraz do analizy. Zaletą tych kamer jest to, że orientacja kodu kreskowego nie jest ważna podczas czytania. W przypadku laserów wskaźnik należy trzymać poziomo w poprzek kodu kreskowego. Imager skanuje bardziej szczegółowo, dzięki czemu można odczytać kod pod dowolnym kątem.

Zasięg skanera

Terminale różnią się od siebie również zasięgiem skanera:

 • Krótki zasięg (poniżej 0,5 metra). Tego typu terminale przeznaczone są do odczytu kodów kreskowych i znaczników RFID z niewielkiej odległości. Służą najczęściej do np. autoryzacji dostępu do programu, ewidencji dokumentów, identyfikacji pacjentów czy rejestracji czasu pracy, do zbierania dużej ilości danych z dokumentów lub paczek, tak zwany picking.
 • Standardowy zasięg (do 1,8 metrów). Uniwersalne terminale danych, które sprawdzą się do odczytu w magazynach, czy przy inwentaryzacjach.
 • Daleki zasięg (do 6-10 metrów). W tej kategorii znajdują się terminale przemysłowe, które wykorzystuje się do odczytu znaczników na produktach, wszelkiego rodzaju maszynach i urządzeniach, pojazdów, a także do kontroli przepływu towarów, surowców i materiałów czy monitoringu produkcji.
 • Bardzo daleki zasięg (powyżej 10 metrów). W tej grupie znajdują się terminale do zastosowań przemysłowych. Służą do odczytu lokalizacji z dużych odległości, np. tablice z kodami podwieszone pod dachem lub nad dokami załadunkowymi

Wielkość wyświetlacza

Istotnym elementem jest też długość przekątnej ekranu i tu oczywiście wszystko zależy od tego, do czego dany terminal będzie nam potrzebny. W przypadku, gdy terminal będzie wykorzystywany do bardziej zaawansowanych operacji, przyda się większy i czytelniejszy, czyli większy ekran np. 4″, 5″. Przy podstawowych operacjach można zadowolić się wyświetlaczem z mniejszą przekątną.

Rodzaj klawiatury

Terminale mobilne wyposażone są w różne rodzaje klawiatur oraz liczbę przycisków, która zależna jest od zapotrzebowania i przeznaczenia terminali. W zależności do tego możemy wyróżnić klawiatury:

 • Numeryczne. Na klawiaturze znajdują się tylko numery od  0 – 9. Tego typu klawiaturą wprowadza się jedynie kody kreskowe.
 • Alfanumeryczne podstawowe.   Klawiatura, która znajdowała się w telefonach starszej generacji. Umieszczone są na niej  numery 0 – 9, a na każdym z przycisków po 3 litery według kolejności alfabetu.
 • Alfanumeryczne rozbudowane. Rozszerzona wersja klawiatury alfanumerycznej z większą liczbą klawiszy. W tego typu klawiaturach każda cyfra i litera ma osobny klawisz. Sprawdza się w przypadku, gdy wprowadzamy do terminalu dużo tekstu.
 • Ekranowe. W ten typ klawiatury wyposażone są terminale nowszej generacji z większymi wyświetlaczami i ekranem dotykowym. Warto pamiętać, że tego typu terminal można używać tylko wówczas, gdy użytkownik nie musi stosować rękawic.

Wybór klawiatury podyktowany jest potrzebami i praktyką. Jeśli pracownicy wpisują tylko cyfry, znajdź czytnik kodów kreskowych z ergonomiczną dla nich klawiaturą numeryczną. Jeśli użytkownik często nosi rękawiczki podczas pisania na urządzeniu, potrzebujesz takiego z większymi klawiszami.

Pojemność baterii

Pojemność baterii to ważny parametr, który informuje nas o czasie pracy terminala na jednym ładowaniu. Jeśli urządzenie jest często używane i ma przetrwać np. jedną zmianę bez konieczności ładowania, wówczas szukamy urządzenia z baterią o jak najwyższej pojemności wyrażonej w mAh.
Przydatną funkcją umożliwiającą nieprzerwaną pracę terminala jest tzw. Hot plugging lub Hot Swap. Dzięki niej możemy wymienić wyczerpaną baterię na nową w  czasie pracy terminala.

Rodzaj ładowarki

Ładowarki biurkowe. Proste i poręczne ładowarki, którymi możemy stacjonarnie ładować terminal w miejscu pracy.
Ładowarki wielostanowiskowe. Ładowarki, do których możemy w jednym czasie podpiąć kilka terminali mobilnych na 2, 4 a nawet 20 stanowisk.
Doki ładujące, które umożliwiają jednoczesne ładowanie urządzenia oraz dodatkowego akumulatora i wymianę danych między terminalem a PC.

Środowisko pracy

Wybierając terminal mobilny należy również brać pod uwagę środowisko, w jakim będzie pracować urządzenie. Czy w twoim magazynie jest wysoki poziom pyłu? Co z trocinami lub innymi małymi cząstkami? Jaka jest wilgotność powietrza? Jakie są warunki oświetleniowe? Istotne jest również rodzaj podłogi jaka jest w magazynie (czy urządzenie spadnie na miękkie podłoże z wykładziną czy twardy beton). W zależności od odpowiedzi dobieramy terminale, które będą w stanie sprostać wymaganiom środowiska pracy.

Wytrzymałość

Wytrzymałość urządzenia to istotny aspekt, który należy rozważyć. Przy analizie parametrów wytrzymałościowych należy sprawdzić:

 • wytrzymałość na upadek (większość urządzeń wytrzymuje kilkukrotny upadek z wysokości ok. 1,2 m, bardziej wytrzymałe terminale i kolektory – z wysokości ponad 1,8 m)
 • odporność na wilgoć, zapylenie i wodę – im wyższa klasa szczelności (IP) tym lepiej. Jeżeli szukasz terminalu mobilnego, który będzie dobrze radził sobie w trudnych warunkach, wybierz ten o klasie szczelności IP54 lub IP65. Tego typu oznaczenie na terminalu wskazuje, że urządzenie będzie odporne na kurz, rozpryski wody lub strumienie wody w wielu kierunkach.
 • zakres temperatury pracy – standardowy zakres pracy to -10 – + 50 jednak dostępne są również urządzenia ze specjalnymi grzałkami ekranu lub/i baterii, które mogą pracować w bardzo niskich temperaturach (nawet do -50)

Pierwsza cyfra po kodzie IP

Druga cyfra po kodzie IP

Łączność

Terminal mobilny musi komunikować się z komputerem, aby przesłać informacje do systemu – w dzisiejszych czasach to standard. Ważne jest, w jaki sposób terminal będzie się komunikował z komputerem lub lokalną siecią LAN. Bezprzewodowe skanery zapewniają większą mobilność i eliminują plątaninę kabli w każdej aplikacji.
przewodowo – USB, RS 232 lub kabel Ethernet;
bezprzewodowo – port IRDA (podczerwień), Bluetooth (2.0+EDR) lub sieć bezprzewodową Wi – Fi. (IEEE 802.11.)


Ergonomia pracy

Warto również brać pod uwagę komfort użytkowania. W tym przypadku możemy wybierać pomiędzy wbudowanym czy dołączanym uchwytem lub jego brakiem. W wielu przypadkach doskonałym rozwiązaniem jest uchwyt pistoletowy, który pozwala na wygodne trzymanie terminalu tzw wersja GUN. Tego typu warianty terminali wyposażone są w spust do skanowania kodów kreskowych.

Specjalistyczny terminal

W niektórych branżach potrzebne są terminale, które różnią się od zwyczajnych, posiadaniem określonych funkcji czy parametrów wytrzymałościowych. Przykładem jest branża medyczna. Terminale mobilne w wersji dla służby zdrowia są zazwyczaj w kolorze białym z powłoką antybakteryjną, odporną też na silne środki dezynfekujące. Inną opcją są terminale do mroźni, które są w stanie działać w niskich temperaturach. Warto brać to pod uwagę.

Inne parametry warte uwagi

 1. Skaner RFID (Radio-Frequency Identification)– urządzenia umożliwiające odczyt znaczników (chipów) RFID
 2. Odczyt kodów niestandardowych – odczytywanie kodów o wysokim zagęszczeniu (HD), złej jakości i uszkodzonych (Fuzzy Scan, DPM)
 3. GPS – urządzenia posiadające w moduły GPS
 4. Aplikacje do śledzenia terminali za pomocą bluetooth
 5. Rozszerzona rzeczywistość
 6. NFC i parowanie z innymi urządzeniami np. drukarką mobilną
 7. Akcesoria dodatkowe
 8. Oprócz tego warto sprawdzić zestaw akcesoriów, które dodawane są do urządzenia lub można dokupić osobno. Wśród nich warto wymienić:
 • Uchwyty pistoletowe
 • Specjalistyczne etui/kabura
 • Dok do ładowania / ładowarka
 • Ładowarkę samochodową
 • Kable i przejściówki
 • Uchwyt do paska lub na ramię

Jak widać kryteriów i opcji, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie terminala mobilnego jest bardzo wiele.

Szukasz terminala mobilnego dopasowanego do potrzeb twojego biznesu?


Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem kontakt@sebitu.pl . Wybierzemy najlepsze urządzenie pod względem jakości, ceny i wymagań funkcjonalnych.

Piotr Tamulewicz
Piotr Tamulewicz
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU. Specjalizuję się w optymalizacji procesów logistycznych i magazynowych w obszarze informatycznym.

1 Comment

 1. […] O tym, gdzie wykorzystać dany model kolektora danych, decydują jego parametry techniczne. Zanim zatem, przyszły użytkownik zacznie w ogóle szukać urządzenia, powinien zastanowić się jakie są jego potrzeby biznesowe. Dobrze poszukać informacji o tym, czym kierować się przy wyborze terminala (np. tutaj: Jak wybrać kolektor danych? Poradnik). […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *