Zebra vs Brother – drukarki biurkowe i przemysłowe.
12 października, 2022
Modelowanie sieci bezprzewodowej w budynku.
Projektowanie sieci bezprzewodowej WLAN i propagacja fal radiowych
11 grudnia, 2022
Pokaż wszystko

Jak wybrać kolektor danych?

Pracownik magazynu skanuje produktu kolektorem danych

Kolektory danych to urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie większości z sektorów sprzedaży detalicznej i w magazynach. Na jakie elementy należy zwracać uwagę, przy wyborze terminalu mobilnego do firmy?

Wstęp. Czym jest kolektor danych?

Na początku warto wyjaśnić samo pojęcie terminalu mobilnego, ponieważ stosunkowo często dochodzi do nieprecyzyjnego stosowania tego terminu.

Terminal to przenośny komputer wyposażony we własną pamięć oraz system operacyjny (WIN CE, WINMobile, Android), czytnik kodów kreskowych, graficzny wyświetlacz i klawiaturę. W zależności od potrzeb terminal może posiadać dodatkowe moduły. m.in. czytnik RFID, komunikację WIFI, GPRS/3G, czytnik linii papilarnych, czy aparat fotograficzny.

Można powiedzieć, że współczesne terminale mobilne to takie wyspecjalizowane smartfony, za pomocą których możemy nie tylko odczytywać, zliczać, filtrować kody na etykietach towarów, ale od razu zapisywać informacje w bazie danych. Możliwości przesyłania danych do systemu to jeden z elementów, który różni zwykły czytnik kodów kreskowych od terminalu mobilnego. Podczas gdy czytnik potrafi tylko odczytywać i wyświetlać dane z etykiety, terminal te dane może przechowywać, a także przetwarzać za pomocą zainstalowanego oprogramowania.

Nowoczesne terminale mobilne za pomocą wbudowanych modułów łączności bezprzewodowej (Wi-Fi, Bluetooth, GPRS/LTE) komunikują się zdalnie z serwerami, co zdecydowanie przyspiesza i ułatwia czynności związane z przechwyceniem i udokumentowaniem danych.

Terminal mobilny to niezbędne narzędzie w większości firm w sektorach sprzedaży detalicznej i w magazynach. Używamy ich do różnego rodzaju operacji — od śledzenia zapasów magazynowych po czynności związane z przyjęciem towaru i dostawami do sklepów. Stosowane są m.in. najczęściej sprawdzania cen i stanów magazynowych, wprowadzania nowych zamówień czy przyjmowania i wydawania towarów. Zapewniają precyzyjne i dokładne wprowadzanie danych, lepszą wydajność i efektywność.
Z tego powodu takie urządzenia bardzo często wykorzystywane są w pracy przedstawicieli handlowych, kurierów, inkasentów a przede wszystkim pracowników magazynów ułatwiając gromadzenie i przetwarzanie danych o asortymencie.

Terminologia. Terminal czy kolektor danych?

Na rynku istnieje wiele rodzajów urządzeń, które mają wbudowany czytnik. Jedne są mniej, inne bardziej zaawansowane. Do tych najprostszych należą wspomniane czytniki kodów kreskowych >>. Ich zadaniem (jak sama nazwa wskazuje) jest odczytywanie danych zawartych w kodach kreskowych na etykietach. Urządzeniami zaawansowanymi ze znacznie szerszym zakresem możliwości są kolektory danych i terminale mobilne. Przy tej terminologii bardzo często dochodzi do zacierania różnic, ponieważ oba urządzenia służą do wykonywania dość podobnych operacji.

Podstawową różnicą między kolektorem, a terminalem jest system operacyjny. Terminale mobilne działają najczęściej na Androidzie. Kolektory danych posiadają przeważnie oprogramowanie dedykowane przez producenta sprzętu, w którym nie ma lub są bardzo ograniczone możliwości modyfikacji. Nie jest to co prawda regułą, ponieważ coraz więcej kolektorów posiada system Android czy Windows. Niemniej jednak pod tym względem terminale mobilne działające pod Androidem mają przewagę nad kolektorami danych. Do aplikacji działającej na Androidzie można zawsze zainstalować inne oprogramowanie (np. magazynowe), które rozszerzy zakres funkcji urządzenia.

Zasadniczo kolektory danych (inwentaryzatory) to urządzenia, które „potrafią nieco mniej” i służą przede wszystkim do zbierania i przesyłania danych. Kolektor danych magazynowe sprawdzają się doskonale przy przyjęciu nowych towarów do magazynu czy inwentaryzacji. Za ich pomocą można odczytać dane i wysłać je bezprzewodowo bezpośrednio do komputera z systemem magazynowym. Jeśli chcesz czegoś więcej, szukaj terminalu mobilnego.

Elementy, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze kolektora danych

Zanim zaczniesz w ogóle szukać terminalu czy kolektora danych musisz gruntownie przemyśleć swoje potrzeby biznesowe. Warto zadać sobie przy tej okazji kilka istotnych pytań:

 • Czy potrzebujesz kolektora danych do użytku wewnątrz lub na zewnątrz?
 • Co będziesz skanował (kody)?
 • Czy potrzebujesz kolektora danych do zbierania danych czy zaawansowanego terminala mobilnego?
 • Jak często będzie używany kolektor danych?
 • Jak wiele zasobów będziesz skanował każdego dnia?
 • Jakie będzie środowisko pracy urządzenia?
 • Jaka jest typowa odległość skanowania (5-50 cm? 1-2m? 2-12 metrów?)?
 • Jak mobilni są twoi pracownicy i jak zlokalizowane są towary w magazynie?

Odpowiedzi na te i podobne pytanie pozwolą ci na zawężenie kręgu poszukiwań o urządzenia z konkretnymi parametrami.

Kolektory magazynowe stosowane są przez pracowników magazynów, ułatwiając gromadzenie i przetwarzanie danych o asortymencie.​

Kolektory danych używane są przez różnych pracowników, w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną zapoznaj się również z artykułem: Jak dezynfekować urządzenia mobilne? >>

System operacyjny, procesor i RAM

W tym przypadku warto zdecydować się na kolektor danych z systemem Android — z jego nowszymi wersjami. Przemawiają za tym głównie względy praktyczne oraz przyjazny i intuicyjny w obsłudze interfejs. Nawet osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z obsługą kolektorów, łatwo sobie poradzą z systemem Android. Drugim atutem jest fakt, że Android jest stale wspierane przez producenta, czego nie możemy niestety powiedzieć o systemach Windows Mobile >>.

Należy koniecznie sprawdzić, która wersja systemu Android jest aktualnie zainstalowana na urządzeniu.
Warto upewnić się, że aplikacja będzie współpracowała z oprogramowaniem zarządzającym systemem operacyjnym danego modelu. Musimy wiedzieć, czy i do której wersji będziemy mogli zaktualizować system operacyjny. Innymi słowy, czy obecna wersja Androida ma wbudowaną obsługę następnej wersji.

To ważne ze względu na bezpieczeństwo i wsparcie techniczne, jakie udzielone jest urządzeniom pracującym na konkretnej wersji systemu Android.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że wsparcie techniczne w zakresie bezpieczeństwa oferowane przez Google dla konkretnej wersji systemu Android wynosi 18 miesięcy od daty premiery do zakończenia sprzedaży lub co najmniej 36 miesięcy. W najlepszym przypadku jesteśmy zabezpieczeni do 3 lat od momentu zakupu urządzenia z nową wersją systemu Android, co w niektórych przypadkach może być niewystarczające.

Przy zakupie należy wziąć pod uwagę również specyfikację i parametry takie jak: pojemność RAM, pamięć SD, procesor czy pamięć wewnętrzna. Od nich zależy szybkość działania i przetwarzania danych w kolektorze danych.

Rodzaje skanera

Jednym z ważniejszych dylematów przy wyborze odpowiedniego skanera jest rodzaj posiadanej głowicy skanującej. Istnieją dwa najważniejsze rodzaje skanerów.

Laser

Jest to najbardziej znany typ skanera. Wykorzystuje czerwony laser diodowy do odczytu współczynnika odbicia czarnych i białych przestrzeni w kodzie kreskowym. Skanery laserowe są w stanie odczytać tylko standardowe kody kreskowe liniowe (1D) od kilku cm do nawet 12 metrów (w zależności od rozmiaru kodu kreskowego). Ich zaletą jest bez wątpienia niska cena w zestawieniu z czytnikami 2D.

Imager

Wczytuje obrazy 1D i 2D również przechwytują obraz do analizy. Zaletą tych kamer jest to, że orientacja kodu kreskowego nie jest ważna podczas czytania. W przypadku laserów wskaźnik należy trzymać poziomo w poprzek kodu kreskowego. Imager skanuje bardziej szczegółowo, dzięki czemu można odczytać kod pod dowolnym kątem.

Ze względu na dokładność odczytu i wszechstronność zastosowania imager coraz częściej pojawia się jako standardowe wyposażenie kolektorów danych. Dotyczy to praktycznie większości nowych i obecnie projektowanych kolektorów danych.

Zasięg skanera

Kolektory danych różnią się od siebie również zasięgiem skanera:

 • Krótki zasięg (poniżej 0,5 metra). Tego typu kolektory danych przeznaczone są do odczytu kodów kreskowych i znaczników RFID >> z niewielkiej odległości. Służą najczęściej do np. autoryzacji dostępu do programu, ewidencji dokumentów, identyfikacji pacjentów czy rejestracji czasu pracy, do zbierania dużej ilości danych z dokumentów lub paczek, tak zwany picking.
 • Standardowy zasięg (do 1,8 metrów). Uniwersalne kolektory danych, które sprawdzą się do odczytu w magazynach, czy przy inwentaryzacjach.
 • Daleki zasięg (do 6-10 metrów). W tej kategorii znajdują się terminale magazynowe, które wykorzystuje się do odczytu znaczników na produktach, wszelkiego rodzaju maszynach i urządzeniach, pojazdów, a także do kontroli przepływu towarów, surowców i materiałów czy monitoringu produkcji.
 • Bardzo daleki zasięg (powyżej 10 metrów). W tej grupie znajdują się kolektory do zastosowań przemysłowych. Służą do odczytu lokalizacji z dużych odległości, np. tablice z kodami podwieszone pod dachem lub nad dokami załadunkowymi

Wielkość wyświetlacza

Istotnym elementem jest też długość przekątnej ekranu i tu oczywiście wszystko zależy od tego, do czego dany terminal będzie nam potrzebny. W przypadku, gdy kolektor danych będzie wykorzystywany do bardziej zaawansowanych operacji, przyda się większy i czytelniejszy, czyli większy ekran np. 4″, 5″. Przy podstawowych operacjach można zadowolić się wyświetlaczem z mniejszą przekątną.

Rodzaj klawiatury

Kolektory danych wyposażone są w różne rodzaje klawiatur oraz liczbę przycisków, która zależna jest od zapotrzebowania i przeznaczenia kolektora. W zależności do tego możemy wyróżnić klawiatury:

 • Numeryczne. Na klawiaturze znajdują się tylko numery od  0 – 9. Tego typu klawiaturą wprowadza się jedynie kody kreskowe.
 • Alfanumeryczne podstawowe.   Klawiatura, która znajdowała się w telefonach starszej generacji. Umieszczone są na niej  numery 0 – 9, a na każdym z przycisków po 3 litery według kolejności alfabetu.
 • Alfanumeryczne rozbudowane. Rozszerzona wersja klawiatury alfanumerycznej z większą liczbą klawiszy. W tego typu klawiaturach każda cyfra i litera ma osobny klawisz. Sprawdza się w przypadku, gdy wprowadzamy do kolektora dużo tekstu.
 • Ekranowe. W ten typ klawiatury wyposażone są kolektory nowszej generacji z większymi wyświetlaczami i ekranem dotykowym. Warto pamiętać, że tego typu kontroler można używać tylko wówczas, gdy użytkownik nie musi stosować rękawic.

Wybór klawiatury podyktowany jest potrzebami i praktyką. Jeśli pracownicy wpisują tylko cyfry, znajdź czytnik kodów kreskowych z ergonomiczną dla nich klawiaturą numeryczną. Jeśli użytkownik często nosi rękawiczki podczas pisania na urządzeniu, potrzebujesz takiego z większymi klawiszami.

Pojemność baterii

Pojemność baterii to ważny parametr, który informuje nas o czasie pracy terminala na jednym ładowaniu. Jeśli urządzenie jest często używane i ma przetrwać np. jedną zmianę bez konieczności ładowania, wówczas szukamy urządzenia z baterią o jak najwyższej pojemności wyrażonej w mAh.
Przydatną funkcją umożliwiającą nieprzerwaną pracę terminala jest tzw. Hot plugging lub Hot Swap. Dzięki niej możemy wymienić wyczerpaną baterię na nową w  czasie pracy terminala.

Rodzaj ładowarki

Ładowarki biurkowe to proste i poręczne ładowarki, którymi możemy stacjonarnie ładować terminal w miejscu pracy.
Ładowarki wielostanowiskowe do których możemy w jednym czasie podpiąć kilka kolektorów mobilnych na 2, 4 a nawet 20 stanowisk.
Doki ładujące, które umożliwiają jednoczesne ładowanie urządzenia oraz dodatkowego akumulatora i wymianę danych między terminalem, a PC.

Środowisko pracy

Wybierając terminal mobilny należy również brać pod uwagę środowisko, w jakim będzie pracować urządzenie. Czy w twoim magazynie jest wysoki poziom zapylenia? Co z trocinami lub innymi małymi cząstkami? Jaka jest wilgotność powietrza? Jakie są warunki oświetleniowe? Istotne jest również rodzaj podłogi jaka jest w magazynie (czy urządzenie spadnie na miękkie podłoże z wykładziną czy twardy beton). W zależności od odpowiedzi dobieramy terminale magazynowe, które będą w stanie sprostać wymaganiom środowiska pracy.

Wytrzymałość

Wytrzymałość urządzenia to istotny aspekt, który należy rozważyć. Przy analizie parametrów wytrzymałościowych należy sprawdzić:

 • wytrzymałość na upadek (większość urządzeń wytrzymuje kilkukrotny upadek z wysokości ok. 1,2 m, bardziej wytrzymałe terminale i kolektory – z wysokości ponad 1,8 m)
 • odporność na wilgoć, zapylenie i wodę – im wyższa klasa szczelności (IP) tym lepiej. Jeżeli szukasz kolektora danych, który będzie dobrze radził sobie w trudnych warunkach, wybierz ten o klasie szczelności IP54 lub IP65. Tego typu oznaczenie na terminalu wskazuje, że urządzenie będzie odporne na kurz, rozpryski wody lub strumienie wody w wielu kierunkach.
 • zakres temperatury pracy – standardowy zakres pracy to -10 – + 50 jednak dostępne są również urządzenia ze specjalnymi grzałkami ekranu lub/i baterii, które mogą pracować w bardzo niskich temperaturach (nawet do -50)

Pierwsza cyfra po kodzie IP

Druga cyfra po kodzie IP

Łączność

Kolektor danych musi komunikować się z komputerem, aby przesłać informacje do systemu – w dzisiejszych czasach to standard. Ważne jest, w jaki sposób kolektor będzie się komunikował z komputerem lub lokalną siecią LAN. Bezprzewodowe skanery zapewniają większą mobilność i eliminują plątaninę kabli w każdej aplikacji.
przewodowo – USB >>, kabel Ethernet lub przez terminal RS232. W terminalu RS232 transmisja odbywa się szeregowo asynchronicznie. Bezprzewodowo – port IRDA (podczerwień), Bluetooth >> (2.0+EDR) lub sieć bezprzewodową Wi – Fi. (IEEE 802.11.). >>

Zapoznaj się też z artykułem: Oprogramowanie do kolektorów danych >>.

Ergonomia pracy

Warto również brać pod uwagę komfort użytkowania. W tym przypadku możemy wybierać pomiędzy wbudowanym czy dołączanym uchwytem lub jego brakiem. W wielu przypadkach doskonałym rozwiązaniem jest uchwyt pistoletowy, który pozwala na wygodne trzymanie terminalu tzw. wersja GUN. Tego typu warianty terminali wyposażone są w spust do skanowania kodów kreskowych. Zapoznaj się też z moim artykułem: 9 sposobów na poprawę ergonomii pracy w magazynie >>

Specjalistyczny kolektor danych

W niektórych branżach potrzebne są kolektory danych, które różnią się od zwyczajnych, posiadaniem określonych funkcji czy parametrów wytrzymałościowych. Przykładem jest branża medyczna. Kolektory mobilne w wersji dla służby zdrowia są zazwyczaj w kolorze białym z powłoką antybakteryjną, odporną też na silne środki dezynfekujące. Inną opcją są kolektory do mroźni, które są w stanie działać w niskich temperaturach. Warto brać to pod uwagę.

Wsparcie techniczne

Warto przyjrzeć się również kwestii wsparcia technicznego, jakie oferowane jest przez producenta kolektorów i oprogramowania. Przed zakupem należy gruntownie zapoznać się z tym zagadnieniem, aby w przypadku ewentualnej awarii/uszkodzenia mieć zabezpieczenie w postaci serwisu gwarancyjnego czy pogwarancyjnego.

W większości przypadków dodatkowe wsparcie techniczne producenta łączy się również z dodatkową opłatą. Na przykład przy zakupie kolektorów danych marki Zebra standardowe wsparcie techniczne i aktualizacje zapewnione są tylko przez pierwsze 90 dni. Aby mieć dostęp do aktualizacji systemu operacyjnego Android w zakresie bezpieczeństwa i wsparcia technicznego, konieczne jest wykupienie pakietu serwisowego Zebra OneCare. W zależności od tego, na jaką opcję się zdecydujemy przedłużamy w ten sposób zakres wsparcia na 1, 3 lub 5 lat. [1]

Inne parametry warte uwagi

 1. Skaner RFID (Radio-Frequency Identification)– urządzenia umożliwiające odczyt znaczników (chipów) RFID
 2. Odczyt kodów niestandardowych – odczytywanie kodów o wysokim zagęszczeniu (HD), złej jakości i uszkodzonych (Fuzzy Scan, DPM)
 3. GPS – urządzenia posiadające w moduły GPS
 4. Aplikacje do śledzenia terminali za pomocą bluetooth >>
 5. Rozszerzona rzeczywistość
 6. NFC >> i parowanie z innymi urządzeniami np. z drukarkami etykiet kodów kreskowych >>
 7. Akcesoria dodatkowe. Oprócz tego warto sprawdzić zestaw akcesoriów, które dodawane są do urządzenia lub można dokupić osobno. Wśród nich warto wymienić:
 • Uchwyty pistoletowe
 • Specjalistyczne etui/kabura
 • Dok do ładowania / ładowarka
 • Ładowarkę samochodową
 • Kable i przejściówki
 • Uchwyt do paska lub na ramię
 • Dodatkowa szybka ochronna >>

Jak widać kryteriów i opcji, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie terminala mobilnego jest bardzo wiele.

Wybór kolektora danych – przydatne pliki do ściągnięcia

Przygotowałem zestawienie, które pomoże w wyborze kolektora danych. Poniżej do ściągnięcia jest lista parametrów, jakie warto uwzględnić przed zakupem urządzenia.

Ta lista pomoże ci w wyborze dobrego kolektora danych

Szukasz kolektora danych dopasowanego do potrzeb twojego biznesu?

Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Wybierzemy najlepszy model kolektora danych pod względem jakości, ceny i wymagań funkcjonalnych.

Materiały źródłowe:

Plany serwisowe ZEBRA ONECARE™ ://www.zebra.com/pl/pl/services/zebra-onecare-support-services.html

Piotr Tamulewicz
Piotr Tamulewicz
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.