Inwentaryzacja z tagami RFID – jak to działa?
11 października, 2021
Od Symbol Technologies do Motoroli. Rebranding marek
18 stycznia, 2022
Pokaż wszystko

Technologia Bluetooth Beacon – na czym polega i jak można ją wykorzystać w biznesie?

Beacon bluetooth device

Beacony znajdują obecnie zastosowanie w wielu branżach, w tym logistycznej i magazynowej. Zarządzasz łańcuchem dostaw w sieci sklepów lub w magazynie? Technologia Bluetooth Beacon pomoże ci trzymać rękę na pulsie i kontrolować przepływ towarów, pojazdów i pracowników. Na czym polega mikrolokalizacja i do czego konkretnie można ją wykorzystać?

Co to jest Bluetooth Beacon?

Bluetooth Beacon to urządzenia, które po zainstalowaniu lub umieszczeniu w wybranej lokalizacji wysyłają zdarzenia. Zdarzenia te umożliwiają identyfikację dowolnego urządzenia korzystającego z protokołu Bluetooth i reakcję na nie w określony sposób.
Nazwa „beacon” została opatentowana przez Apple i przedstawiona podczas konferencji Apple Worldwide Developers Conference w 2013 roku. Z uwagi na producenta, do określenia tej technologii używa się także określenia iBeacon, chociaż wersja Apple nieco się zmieniła.

Beacony są miniaturowymi urządzeniami, które montuje się w dowolnym miejscu w zależności od potrzeb. Koszt jednego urządzenia jest nieduży, waha się od kilku do kilkunastu dolarów, dlatego można kilka sztuk na przykład rozmieścić w danej przestrzeni. Jak one wyglądają? Są bardzo małe i proste. Jeśli je złamiesz, nie znajdziesz w środku trzydziestu płyt głównych i mnóstwa przewodów. Znajdziesz za to procesor, radio i baterie. Beacony często wykorzystują małe baterie litowe (mniejsze i mocniejsze niż baterie AA) lub działają poprzez podłączenie do zasilania. Występują w różnych kształtach i kolorach, mogą zawierać akcelerometry, czujniki temperatury lub unikalne dodatki, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę – przekazują sygnał.

Nadajnik tego typu korzysta z technologii Bluetooth 4.0, która współpracuje ze wszystkimi nowoczesnymi smartfonami. Dzięki niej wysyła w czasie rzeczywistym swój identyfikator. Takie przesyłanie odbywać się może na odległość nawet kilkudziesięciu metrów. Gdy wraz ze swoim smartfonem albo innym urządzeniem z dedykowaną aplikacją znajdziesz się w obszarze działania danego beacona, wykona on wcześniej zaprogramowaną akcję. Może on na przykład poinformować cię o twojej lokalizacji albo przekazać informacje o atrakcji turystycznej. Beacony świetnie sprawdzają się jako nawigacja w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie nie można skorzystać z sygnału GPS.

Jak działa Bluetooth Beacon?

Beacony działają przy użyciu technologii Bluetooth Low Energy (BLE), która jest wersją bardziej popularnego protokołu Bluetooth, zaprojektowanego tak, aby zużywać bardzo mało energii i wysyłać mniej danych – zwykle 1-20% standardowej mocy Bluetooth i 15-50% prędkości. Często są zasilane bateriami i dlatego ich wydajność/żywotność baterii wymaga starannego wyważenia w celu dostosowania się do aplikacji, ponieważ żywotność baterii może wynosić od 1 miesiąca do 2-3 lat. Istnieją beacony korzystające z zasilania USB/sieciowego lub paneli słonecznych. Same sygnalizatory są zazwyczaj przyklejone do ścian albo sufitu lub ukryte w innych obiektach, ponieważ można je wykryć w odległości do 70 metrów (w zależności od poziomu mocy).

Jako urządzenie bluetooth korzysta z tej samej częstotliwości co Wi-Fi (2,4 GHz), co pozwala na większą penetrację przez ściany. Dzięki temu idealnie nadaje się do użytku w zamkniętych środowiskach lub tam, gdzie jest wiele przeszkód.
Działanie Bluetooth Beacon jest bardzo proste. Beacon wysyła komunikaty o obecności z określoną częstotliwością czasową. Komunikaty te są wysyłane w czasie od kilku milisekund do kilku sekund. Informacja wysyłana przez beacon zazwyczaj składa się z numeru identyfikacyjnego. Gdy u odbiornik (np. smartfon z dedykowaną aplikacją) znajdzie się w strefie działania beacona, wykona wcześniej zaprogramowaną akcję, np. zostaniemy poinformowani o konkretnej promocji w sklepie.

Kobieta w centrum handlowym ze smartfonem.
Nadajniki Bluetooth Beacon doskonale sprawdzają się w działaniach marketingowych.

Jakie ta technologia ma zastosowanie?

Beacony mogą być używane w wielu sklepach do wyświetlania informacji o różnych produktach w nich dostępnych. To nie jest jednak koniec ich możliwości, a tak naprawdę ta technologia cały czas się rozwija.

  • Centrum dystrybucyjne, zakład przemysłowy: Nadajnik bluetooth zamontowany w pojeździe pozwala identyfikować dostawę. Przy przejechaniu przez bramkę do systemu od razu trafia informacja o zamówieniu.
  • Geolokalizacja w pomieszczeniach: GPS w pomieszczeniach zwykle nie działa dobrze. Za pomocą kilku beaconów można dokładniej ustawić osobę w pomieszczeniu. To praktyczne na przykład na dworcach albo lotniskach lub jako nawigacja w centrach handlowych albo innych budynkach użyteczności publicznej.
  • Centrum handlowe: Nadajnik zamontowany do wózków dostarcza informacje o przepływie klientów (np. przy jakich promocjach stał dłużej). Pozwala to m.in. na usprawnienie działań promocyjno-marketingowych.
  • Znajdowanie zagubionych przedmiotów: po przymocowaniu do breloczka lub włożeniu do torby łatwiej znaleźć drobne przedmioty. Można także otrzymywać ostrzeżenie, jeżeli beacon się oddala, na przykład kiedy torbę ukradł złodziej.

Chcesz wykorzystać technologię Bluetooth Beacon?

Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Wybierzemy najlepsze rozwiązanie pod względem wymagań funkcjonalnych, jakości i ceny.

Piotr Tamulewicz
Piotr Tamulewicz
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.