Inwentaryzacja z tagami RFID – jak to działa?
Od Symbol Technologies do Motoroli. Rebranding marek
Inwentaryzacja z tagami RFID – jak to działa?
Od Symbol Technologies do Motoroli. Rebranding marek
Pokaż wszystko

Technologia Bluetooth Beacon – na czym polega i jak można ją wykorzystać w biznesie?

Beacon bluetooth device

Beacony znajdują obecnie zastosowanie w wielu branżach, w tym logistycznej i magazynowej. Zarządzasz łańcuchem dostaw w sieci sklepów lub w magazynie? Technologia Bluetooth Beacon pomoże ci trzymać rękę na pulsie i kontrolować przepływ towarów, pojazdów i pracowników. Na czym polega mikrolokalizacja i do czego konkretnie można ją wykorzystać?

Co to jest Bluetooth Beacon?

Bluetooth Beacon to urządzenia, które po zainstalowaniu lub umieszczeniu w wybranej lokalizacji wysyłają zdarzenia. Zdarzenia te umożliwiają identyfikację dowolnego urządzenia korzystającego z protokołu Bluetooth i reakcję na nie w określony sposób.
Nazwa „beacon” została opatentowana przez Apple i przedstawiona podczas konferencji Apple Worldwide Developers Conference w 2013 roku. Z uwagi na producenta, do określenia tej technologii używa się także określenia iBeacon, chociaż wersja Apple nieco się zmieniła.

Zobacz też: Bluetooth i NFC – technologie krótkiego zasięgu (zakres, specyfikacje)

Beacony są miniaturowymi urządzeniami, które montuje się w dowolnym miejscu w zależności od potrzeb. Koszt jednego urządzenia jest nieduży, waha się od kilku do kilkunastu dolarów, dlatego można kilka sztuk na przykład rozmieścić w danej przestrzeni. Jak one wyglądają? Są bardzo małe i proste. Jeśli je złamiesz, nie znajdziesz w środku trzydziestu płyt głównych i mnóstwa przewodów. Znajdziesz za to procesor, radio i baterie. Beacony często wykorzystują małe baterie litowe (mniejsze i mocniejsze niż baterie AA) lub działają poprzez podłączenie do zasilania. Występują w różnych kształtach i kolorach, mogą zawierać akcelerometry, czujniki temperatury lub unikalne dodatki, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę – przekazują sygnał.

Nadajnik tego typu korzysta z technologii Bluetooth 4.0, która współpracuje ze wszystkimi nowoczesnymi smartfonami. Dzięki niej wysyła w czasie rzeczywistym swój identyfikator. Takie przesyłanie odbywać się może na odległość nawet kilkudziesięciu metrów. Gdy wraz ze swoim smartfonem albo innym urządzeniem z dedykowaną aplikacją znajdziesz się w obszarze działania danego beacona, wykona on wcześniej zaprogramowaną akcję. Może on na przykład poinformować cię o twojej lokalizacji albo przekazać informacje o atrakcji turystycznej. Beacony świetnie sprawdzają się jako nawigacja w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie nie można skorzystać z sygnału GPS.

Jak działa Bluetooth Beacon?

Beacony działają przy użyciu technologii Bluetooth Low Energy (BLE), która jest wersją bardziej popularnego protokołu Bluetooth, zaprojektowanego tak, aby zużywać bardzo mało energii i wysyłać mniej danych – zwykle 1-20% standardowej mocy Bluetooth i 15-50% prędkości. Często są zasilane bateriami i dlatego ich wydajność/żywotność baterii wymaga starannego wyważenia w celu dostosowania się do aplikacji, ponieważ żywotność baterii może wynosić od 1 miesiąca do 2-3 lat. Istnieją beacony korzystające z zasilania USB/sieciowego lub paneli słonecznych. Same sygnalizatory są zazwyczaj przyklejone do ścian albo sufitu lub ukryte w innych obiektach, ponieważ można je wykryć w odległości do 70 metrów (w zależności od poziomu mocy).

Jako urządzenie bluetooth korzysta z tej samej częstotliwości co Wi-Fi (2,4 GHz), co pozwala na większą penetrację przez ściany. Dzięki temu idealnie nadaje się do użytku w zamkniętych środowiskach lub tam, gdzie jest wiele przeszkód.
Działanie Bluetooth Beacon jest bardzo proste. Beacon wysyła komunikaty o obecności z określoną częstotliwością czasową. Komunikaty te są wysyłane w czasie od kilku milisekund do kilku sekund. Informacja wysyłana przez beacon zazwyczaj składa się z numeru identyfikacyjnego. Gdy u odbiornik (np. smartfon z dedykowaną aplikacją) znajdzie się w strefie działania beacona, wykona wcześniej zaprogramowaną akcję, np. zostaniemy poinformowani o konkretnej promocji w sklepie.

Kobieta w centrum handlowym ze smartfonem.
Nadajniki Bluetooth Beacon doskonale sprawdzają się w działaniach marketingowych.

Jakie ta technologia ma zastosowanie?

Beacony mogą być używane w wielu sklepach do wyświetlania informacji o różnych produktach w nich dostępnych. To nie jest jednak koniec ich możliwości, a tak naprawdę ta technologia cały czas się rozwija.

  • Centrum dystrybucyjne, zakład przemysłowy: Nadajnik bluetooth zamontowany w pojeździe pozwala identyfikować dostawę. Przy przejechaniu przez bramkę do systemu od razu trafia informacja o zamówieniu.
  • Geolokalizacja w pomieszczeniach: GPS w pomieszczeniach zwykle nie działa dobrze. Za pomocą kilku beaconów można dokładniej ustawić osobę w pomieszczeniu. To praktyczne na przykład na dworcach albo lotniskach lub jako nawigacja w centrach handlowych albo innych budynkach użyteczności publicznej.
  • Centrum handlowe: Nadajnik zamontowany do wózków dostarcza informacje o przepływie klientów (np. przy jakich promocjach stał dłużej). Pozwala to m.in. na usprawnienie działań promocyjno-marketingowych.
  • Znajdowanie zagubionych przedmiotów: po przymocowaniu do breloczka lub włożeniu do torby łatwiej znaleźć drobne przedmioty. Można także otrzymywać ostrzeżenie, jeżeli beacon się oddala, na przykład kiedy torbę ukradł złodziej.

Przeczytaj też: Częstotliwości LF, HF i UHF RFID i ich zastosowanie

Chcesz wykorzystać technologię Bluetooth Beacon?

Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Wybierzemy najlepsze rozwiązanie pod względem wymagań funkcjonalnych, jakości i ceny.

Ostatnia aktualizacja 2024-02-19

Piotr Tamulewicz - avatar.
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.