Wózek widłowy w magazynie wiozący towar.
Czym różni się WMS od systemu gospodarki magazynowej (ERP)?
17 listopada, 2020
Etyka w biznesie – czy bycie uczciwym nadal się opłaca?
1 lutego, 2021
Pokaż wszystko

Jak wybrać skaner kodów kreskowych?

Pracownica apteki skanująca kod kreskowy za pomocą czytnika danych

Pracownica apteki skanująca kod kreskowy za pomocą czytnika danych

Czytniki kodów kreskowych to urządzenia, które stosowane są praktycznie w każdej dziedzinie życia, szczególnie w działach gospodarki związanych z produkcją, handlem i magazynowaniem. Jak wybrać czytnik skrojony na miarę potrzeb? Na jakie parametry należy zwracać uwagę?

Jak działa czytnik kodów kreskowych?

Czytnik kodów kreskowych, zwany popularnie skanerem kodów to proste urządzenie, którego zadaniem jest odczyt danych znajdujących się na kodzie kreskowym produktu czy towaru. Tym różnią się od bardziej zawansowanych uradzeni jak kolektory danych. Jego działanie w telegraficznym skrócie polega na przekształcaniu światła odbitego od danego kodu na sygnał elektroniczny. Jak to wygląda w praktyce? Skaner przesyła na kod kreskowy wiązkę światła lasera, która zależności od barwy powierzchni zostaje pochłonięta lub odbita. Promienie lasera pochłaniane są na czarnych fragmentach kodu, odbijają się na tych białych. Odbita w ten sposób wiązka lasera wraca do fotodetektora znajdującego się w urządzeniu. Fotodetektor przetwarza je na impulsy elektryczne, które są w rzeczywistości zakodowanymi informacjami (cyfry, litery lub inne znaki) i wysyła je do dekodera. Dekoder z kolei tłumaczy informacje o kodzie kreskowym i przesyła te dane kablem do podłączonego systemu komputerowego.


Do czego potrzebny nam jest czytnik kodów kreskowych?

Czytnik kodów kreskowych to urządzenie, bez którego trudno nam sobie wyobrazić funkcjonowanie wielu branż i to tylko tych związanych z produkcją, handlem i magazynowaniem. Skanery kodów kreskowych stosowane są na szeroką skalę też w bibliotekach (skanowanie wypożyczonych/zwracanych książek), kinach czy teatrach (bilety), placówkach medycznych i aptekach (np. kody na e-receptach), a także w hotelach czy aquaparkach i wielu usługach użyteczności publicznej. W każdym z tych miejsc i zastosowań potrzebny jest skaner kodów kreskowych, który w pełni odpowiadałby na potrzeby i realizowałby bez zarzutu zadania. Zdecydowanie inny skaner kodów kreskowych stosować będziemy w sklepie detalicznym, inny w recepcji przychodni czy w hali produkcyjnej lub w zarządzając dużym magazynem. Jakie parametry warto brać pod uwagę przy wyborze czytnika, aby wybrać go dobrze?

Czytnik kodów to podstawowe narządzie pracy w magazynie

Wybór skanera kodów kreskowych

Po pierwsze — określ swoje wymagania.

Wybór skanerów czytników kodów kreskowych dostępnych na rynku jest ogromny. Zanim zaczniesz przyglądać się ofercie modeli dostępnych w sprzedaży, musisz nieco zawęzić pole manewru. Pierwszym i najważniejszym krokiem do znalezienia odpowiedniego czytnika kodów kreskowych jest określenie potrzeb, a potem budżetu. Przed poszukiwaniem czytników warto zadać sobie następujące pytania.

 • Gdzie będzie używany skaner?
 • Jak będzie używany skaner?
 • Jak często będzie używany czytnik?
 • Jakie rodzaje kodów kreskowych będziesz czytać?
 • Czy będziesz potrzebować skanera ręcznego, czy stacjonarnego?
 • W jakim środowisku będzie pracował?

Odpowiedź na te pytania pomoże Ci znacznie zawęzić opcje i usprawnić proces zakupu. Gdy już mniej więcej wiesz, do czego i po co będzie Ci potrzebny czytnik, możesz zabrać się za rozpatrywanie kolejnych elementów. Co jest ważne?

Zobacz też: Drukarki etykiet

Technika czytania kodów

Czytniki różnią się przede wszystkim pod względem sposobu, w jaki dany skaner odczytuje kody kreskowe. Pod tym kątem możemy podzielić bezstykowe skanery kodów kreskowych na: laserowe, diodowe CCD i dwuwymiarowe imagery obszarowe. Każdy z nich przeznaczony jest do czytania innego rodzaju kodów, dlatego sprawdzi się w określonych warunkach i sytuacjach.

Czytniki diodowe CCD

Czytniki diodowe CCD (Charged Coupling Device) to pierwsze skanery kodów kreskowych, jakie pojawiły się w sprzedaży. W tego typu skanerach wiązka światła, jaka pada na kod kreskowy, wytwarzana jest z diod LED.
Czytniki tego typu charakteryzują się ergonomicznymi gabarytami i przeznaczone są głównie do zastosowania w biurze.

+ ZALETY

 • niska cena — skanery CCD są zazwyczaj mniej kosztowne niż skanery laserowe;
 • wytrzymała konstrukcja — skanery CCD mają wewnątrz niewiele ruchomych części, z tego powodu ich konstrukcja jest bardziej wytrzymała;
 • odczytuje kody niskiej jakości i z ekranów komputera — skaner CCD „robi zdjęcie” kodu kreskowego. Bez problemu działa w jasnym świetle słonecznym, a także może odczytywać skany z ekranów komputera lub innych urządzeń.

– WADY

 • ograniczony rozmiaru kodów kreskowych — skanery CCD nie są w stanie odczytać kodów kreskowych, które są szersze niż linia wywoływarki;
 • wymaga bliskiej odległości odczytu – większość skanerów CCD jest w stanie odczytać kody kreskowe tylko z odległości od kilku do kilkudziesięciu centymetrów;
 • niska szybkość odczytu — skanery diodowe zazwyczaj działają nieco wolniej niż jej laserowe odpowiedniki
 • mniejsza dokładność odczytu — charakteryzują się nieco mniejszą precyzją odczytu kodu.

Laserowe skanery kodów kreskowych

Laserowy skaner kodów kreskowych to w tym momencie najczęściej wybierane rozwiązanie. Wewnątrz skanera laserowego znajduje się z silniczek i obrotowe lusterko w głowicy skanującej. Urządzenie emituje wąską wiązkę lasera, która odbija kod kreskowy w celu przetworzenia.

+ ZALETY

 • szybkie działanie — skanery laserowe dekodują kody niezwykle szybko;
 • lepsza jakość odczytu — skanery laserowe emitują mocno skupioną wiązkę lasera, z tego powodu mogą znacznie dokładniej odczytywać kody kreskowe;
 • czyta kody z większych odległości — w przeciwieństwie do skanerów CCD, skanery laserowe mogą odczytywać duże kody kreskowe ze znacznych odległości, nawet powyżej 15 metrów
 • skanowanie szerokich kodów — bez problemu radzą sobie z kodami o niestandardowej szerokości;
 • skanowanie kod pod różnymi kątami — skaner nie musi być nacelowany równolegle do kodu kreskowego.

– WADY

 • ograniczone możliwości odczytu — większość laserowych skanerów kodów kreskowych nie może odczytywać kodów kreskowych z wyświetlacza komputera lub urządzenia mobilnego;
 • trudność odczytu z uszkodzonych kodów — skanery laserowe mogą mieć problem z odczytem, jeśli kod kreskowy jest uszkodzony, wyblakły lub ma zbyt małą skalę;
 • podatność na uszkodzenia — ze względu na mechaniczną konstrukcję skaner bardziej narażony na awarie niż diodowy.

Skanery wizyjne 2D Area Imagers

Obrazy 2D rejestrują pole obrazu, a następnie dekodują wynik. To bardzo wszechstronne urządzenia, które mogą odczytać praktycznie każdy jedno i dwuwymiarowym kod kreskowy, w tym kody QR. To zdecydowanie najsprawniejsza i najszybsze skafandry,które radzą sobie praktycznie w każdych warunkach.

+ ZALETY

 • uniwersalność- 2D skaner kodów kreskowych może skanować praktycznie każdy rodzaj kodu kreskowego;
 • skanowanie pod dowolnym kątem — nie musimy trzymać skandera dokładnie nad kodem, czytnik poradzi sobie również z odczytem pod innymi kątami;
 • możliwość skanowania z ekranów-skanery 2D mogą odczytywać kody kreskowe z niemal każdego rodzaju powierzchni, w tym ekranów komputerów lub urządzeń mobilnych, a nawet skanować przez szklane powierzchnie. Dobrze radzą sobie też mocno uszkodzonymi kodami kreskowymi.

– WADY

 • stosunkowo wysoka cena — skanery kodów kreskowych 2D są zdecydowanie droższe niż urządzenia do obrazowania liniowego lub laserowe skanery kodów kreskowych.
Skaner magazynowy laserowy działa szybko.

Format skanera

Po ustaleniu, który rodzaj odczytu danych skanera najlepiej odpowiada potrzebom Twojej firmy, następnym krokiem jest wybranie sposobu korzystania z czytnika. Jeśli prowadzisz sklep w tradycyjnym układzie z terminalami kasowymi, prawdopodobnie wolisz zestaw stacjonarnych urządzeń skanujących. Z kolei w dużym magazyn mógłby wymagać skanerów bezprzewodowych.

Skanery ręczne

Przenośne, ręczne skanery to zdecydowanie najpopularniejszy wariant. Tego typu urządzenia dostępne są w wersjach przewodowych (kabel) i bezprzewodowych (bluetooth). Skanery ręczne zazwyczaj mają formę pistoletu z wyprofilowaną rączką. Przycisk jest umieszczony pod palcem wskazującym. Wystarczy skierować skaner magazynowy na kod kreskowy i nacisnąć przycisk. Tego typu skanery stosowane są praktycznie w każdej branży, której istotne jest sprawne odczytanie kodów kreskowych – sklepy spożywcze, magazyny, urzędy, przedstawicielstwo handlowe, czy placówki opieki zdrowotnej.

Czytniki stacjonarne (ladowe)

To skanery, które najczęściej możemy spotkać w dużych sklepach spożywczych czy hipermarketach. Czytniki umieszczone są w blacie lub ścianie. Aby odczytać kod, wystarczy przyłożyć do niego danych produkt czy towar.

Przemysłowe

To grupa, w której znajduje się zarówno ręczne skanery, jak i moduły do zabudowy. Te czytniki projektowane są do pracy w szczególnych warunkach. Z tego powodu mają znacznie wyższe parametry związane z pracą w niskich temperaturach, wysoki wskaźnik IP (pyłoszczelności i wodoodporności). Skanery tego typu potrafią odczytywać kody z powierzchni zabrudzonych, w ograniczonym świetle czy z większych odległości. Te urządzenia sprawdzą się oczywiście tam, gdzie ich podwyższone parametry mają rację bytu. Na przykład w magazynach, składach towaru; zakładach, w którym jest duże zapylenie czy w warunkach chłodniczych. Wytrzymałe skanery są zwykle oznaczone jasnymi kolorami, takimi jak limonkowa zieleń i żółty, co odróżnia je od modeli standardowych.

Miejsce użytkowania skanera — pomieszczenie/na zewnątrz

Jeśli proces skanowania będzie się odbywał na zewnątrz, należy szukać skanerów wyróżniających się dużą wytrzymałością. Sprawdzą się tutaj skanery magazynowe , przemysłowe z oznaczeniami IP54 lub IP65. Ten stopień ochrony wskazuje, że skaner kodów kreskowych jest w stanie wytrzymać narażenie na kurz, wodę i inne zagrożenia środowiskowe.

Rodzaje kodów do zeskanowania

W tym momencie w użyciu jest wiele rodzajów kodów kreskowych. Oprócz popularnych kodów jednowymiarowych UPC, EAN czy MSI Plessey stosowane są kody dwuwymiarowe QR, Datamatrix, PDF417 i Aztec. Podczas gdy niektóre skanery kodów kreskowych mają szeroki zakres możliwości dekodowania, inne działają tylko ze standardowymi kodami 1D i 2D.

Częstotliwość skanowania

Jak często będziesz korzystać ze skanera? Jeżeli rzadko i tylko w biurze, możesz wybrać tańszy, standardowy model. Na magazynie lub zakładzie produkcyjnym potrzebne będą skanery kodów kreskowych zdolne do szybkiego, ciągłego skanowania.

Środowisko pracy

Jeśli w środowisku pracy urządzenia narażone są na szkodliwe materiały, takie jak ciężki kurz, gruz, chemikalia lub wilgoć, wybierz bardziej wytrzymały model o stopniu ochrony IP54 lub IP65.


Odległość skanowania

Odległość skanowania ma istotne znaczenie. Niektóre skanery kodów kreskowych są w stanie odczytać określone symbole z większej odległości niż inne. Skanery kodów kreskowych dalekiego zasięgu nadają się do użytku w magazynach i podobnych zastosowaniach, umożliwiając personelowi skanowanie kodów kreskowych z większych odległości.

Mobilność pracowników

Jeśli pracownicy będą musieli poruszać się po całym budynku lub obiekcie i skanować zasoby przez cały dzień pracy, lepszym wyborem będzie bezprzewodowy, ręczny skaner kodów kreskowych.

Żywotność baterii

Musisz także wziąć pod uwagę również żywotność baterii. W wielu przypadkach skanery pracują w terenie przez kilka godzin bez przerwy. Warto ocenić oceń żywotność baterii ręcznych skanerów kodów kreskowych, mając na uwadze średnią częstotliwość skanowania. Jeśli skanowanie jest rzadkie, ręczny skaner kodów kreskowych może utrzymać ładunek baterii przez kilka godzin dłużej niż skaner używany do szybkiego skanowania w ciągu zmiany. W tym drugie przypadku będziesz potrzebować urządzenie z mocnym akumulatorem.

Sposób przesyłania danych

Przy wyborze czytnika kodów istotny jest również sposób przesyłania danych do urządzenia bazowego (komputera). Dostępna na rynku czytniki można podłączyć do urządzenia poprzez trzy typu interfejsów: USB, RS232 oraz PS2.

 • Zasada działania USB i PS2 jest bardzo podobna, różni się tylko rodzaj przewodu i złącza. W tym przypadku łączymy czytnik bezpośrednio złączem USB lub PS2 do komputera. Czytnik instaluje się w systemie jako urządzenie typu HID, standardowa klawiatura i nie wymaga żadnego dodatkowego oprogramowania. Informacje zawarte w kodzie kreskowym trafiają bezpośrednio w zaznaczone pole np. w konkretne pole w pliku Excel.
 • Do odczytu danych z interfejsem RS232 (UART) potrzebne jest już dedykowana aplikacja, z którą współpracuje czytnik. Czytnik instaluje się w systemie jako Port COM, a odczyt możliwych tylko przez program dołączony przez producenta urządzenia.

Jak widać, przy wyborze czytnika kodów kreskowych należy wziąć pod uwagę wiele czynników.

Szukasz urządzenia odpowiadającego na potrzeby Twojego biznesu?


Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem kontakt@sebitu.pl. Wybierzemy urządzenie które będzie dopasowane do twoich wymagań funkcjonalnych, oczekiwanej jakości i ceny.

2 Comments

 1. […] wszystkie etapy obrotu towarami. Wystarczy zaopatrzyć firmy i magazyny między innymi w czytnik kodów kreskowych, który będzie działał sprawnie i bezawaryjnie. Dobrym rozwiązaniem w magazynie będzie […]

 2. […] na bieżąco będzie drukowała wszystkie niezbędne nam kody kreskowe. Przyda się również czytnik kodów kreskowych, w który warto zaopatrzyć pracowników zajmujących się ewidencją czy magazynowaniem […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *