Wózek widłowy w magazynie wiozący towar.
Czym różni się WMS od systemu gospodarki magazynowej (ERP)?
Uścisk dłoni dwóch biznesmenów.
Etyka w biznesie – czy bycie uczciwym nadal się opłaca?
Wózek widłowy w magazynie wiozący towar.
Czym różni się WMS od systemu gospodarki magazynowej (ERP)?
Uścisk dłoni dwóch biznesmenów.
Etyka w biznesie – czy bycie uczciwym nadal się opłaca?
Pokaż wszystko

Jak wybrać czytnik kodu kreskowego?

Pracownica apteki skanująca kod kreskowy za pomocą czytnika danych

Pracownica apteki skanująca kod kreskowy za pomocą czytnika danych

Czytniki kodów kreskowych to urządzenia, które stosowane są praktycznie w każdej dziedzinie życia, szczególnie w działach gospodarki związanych z produkcją, handlem, magazynowaniem i w sklepach. Jak wybrać skaner kodów kreskowych skrojony na miarę potrzeb? Na jakie parametry należy zwracać uwagę?

Jak działa czytnik kodu kreskowego?

Czytnik kodu kreskowego, zwany popularnie skanerem kodów to proste urządzenie, którego zadaniem jest odczyt danych znajdujących się na kodzie kreskowym produktu czy towaru. Tym różni się od bardziej zawansowanych urządzeń jak kolektory danych, o których możesz przeczytać w naszym poprzednim artykule – Jaki kolektor danych wybrać?. Jego działanie w telegraficznym skrócie polega na przekształcaniu światła odbitego od danego kodu na sygnał elektroniczny.

Jak to wygląda w praktyce? Skaner przesyła na kod kreskowy wiązkę światła lasera, która w zależności od barwy powierzchni zostaje pochłonięta lub odbita. Promienie lasera pochłaniane są na czarnych fragmentach kodu, odbijają się na tych białych. Odbita w ten sposób wiązka lasera wraca do fotodetektora znajdującego się w urządzeniu. Fotodetektor przetwarza je na impulsy elektryczne, które są w rzeczywistości zakodowanymi informacjami (cyfry, litery lub inne znaki) i wysyła je do dekodera. Dekoder z kolei tłumaczy informacje o kodzie kreskowym i przesyła te dane kablem do podłączonego systemu komputerowego.

Do czego potrzebny nam jest czytnik kodów kreskowych?

Czytnik kodów kreskowych to urządzenie, bez którego trudno nam sobie wyobrazić funkcjonowanie wielu branż i to nie tylko tych związanych z produkcją, handlem i magazynowaniem. Skanery kodów kreskowych stosujemy na szeroką skalę też w bibliotekach (skanowanie wypożyczonych/zwracanych książek), kinach czy teatrach (bilety), placówkach medycznych i aptekach (np. kody na e-receptach), sklepach detalicznych, a także w hotelach czy aquaparkach i wielu urzędach. W każdym z tych miejsc i zastosowań potrzebny jest skaner kodów kreskowych, który w pełni odpowiadałby na potrzeby i realizowałby bez zarzutu zadania. Zdecydowanie inny skaner kodów kreskowych stosować będziemy w sklepie detalicznym, inny w recepcji przychodni czy w hali produkcyjnej lub zarządzając dużym magazynem.

Skaner magazynowy to sprzęt, bez którego trudno wyobrazić sobie szybką i bezbłędną identyfikację produktów. Skanery magazynowe Umożliwiają sprawną obsługę przyjęcia i wysyłki towarów, kompletowanie zamówień czy inwentaryzację. W codziennej pracy magazyniera zazwyczaj sprawdza się poręczny i praktyczny ręczny skaner magazynowy. Noszony zazwyczaj w specjalnej kaburze przy pasku pozwala na bieżące weryfikowanie i odczytywanie kodów znajdujących się na poszczególnych towarach.

Wybór skanera kodów EAN uzależniony jest od naszych potrzeb. Na inne parametry będziemy zwracać uwagę, gdy potrzebny nam będzie czytnik kodów kreskowych w magazynach, czy skaner kodów paskowych do dokumentów lub produktów w sklepie.

Jakie parametry warto brać pod uwagę, aby wybrać dobry czytnik kodu kreskowego?

Skaner magazynowy to podstawowe narządzie pracy magazyniera

Wybór skanera kodów kreskowych

Po pierwsze — określ swoje wymagania.

Wybór skanerów kodów kreskowych dostępnych na rynku jest ogromny. Zanim zaczniesz przyglądać się ofercie modeli dostępnych w sprzedaży, musisz nieco zawęzić pole manewru. Pierwszym i najważniejszym krokiem do znalezienia odpowiedniego czytnika kodów kreskowych jest określenie potrzeb, a potem budżetu. Przed poszukiwaniem czytników kodów warto zadać sobie następujące pytania.

 • Gdzie będziesz używał czytnika kodu kreskowego?
 • W jaki sposób będziesz używać czytnik kodów kreskowych?
 • Jak często będzie używany czytnik kodów EAN ?
 • Jakie rodzaje kodów kreskowych będziesz czytać?
 • Czy będziesz potrzebować skanera ręcznego, czy stacjonarnego?
 • W jakim środowisku będzie pracował?

Odpowiedź na te pytania pomoże Ci znacznie zawęzić opcje i usprawnić proces zakupu. Gdy już mniej więcej wiesz, do czego i po co będzie Ci potrzebny czytnik, możesz zabrać się za rozważanie kolejnych kwestii. Co jest ważne?

Technika czytania kodów

Czytniki kodu różnią się przede wszystkim pod względem sposobu, w jaki dany skaner odczytuje kody kreskowe. Pod tym kątem możemy podzielić bezstykowe skanery kodów kreskowych na: laserowe, diodowe CCD i dwuwymiarowe imagery obszarowe. Każdy z nich przeznaczony jest do czytania innego rodzaju kodów, dlatego sprawdzi się w określonych warunkach i sytuacjach.

Czytniki diodowe CCD

Czytniki diodowe CCD (Charged Coupling Device) to pierwsze skanery kodów kreskowych, jakie pojawiły się w sprzedaży. W tego typu skanerach wiązka światła, jaka pada na kod kreskowy, wytwarzana jest z diod LED.
Czytniki kodu tego typu charakteryzują się ergonomicznymi gabarytami i przeznaczone są głównie do zastosowania w biurze.

+ ZALETY

 • niska cena — skanery CCD są zazwyczaj mniej kosztowne niż skanery laserowe;
 • wytrzymała konstrukcja — skanery CCD mają wewnątrz niewiele ruchomych części, z tego powodu ich konstrukcja jest bardziej wytrzymała;
 • odczytują kody niskiej jakości i z ekranów komputera — skanery CCD „robią zdjęcie” kodu kreskowego. Bez problemu działają w jasnym świetle słonecznym, a także mogą odczytywać skany z ekranów komputera lub innych urządzeń.

– WADY

 • ograniczony rozmiaru kodów kreskowych — skanery CCD nie odczytają kodów kreskowych, które są szersze niż linia wywoływarki;
 • wymagają bliskiej odległości odczytu – większość skanerów CCD jest w stanie odczytać kody kreskowe tylko z odległości od kilku do kilkudziesięciu centymetrów;
 • niska szybkość odczytu — skanery diodowe zazwyczaj działają nieco wolniej niż jej laserowe odpowiedniki
 • mniejsza dokładność odczytu — charakteryzują się nieco mniejszą precyzją odczytu kodu.

Laserowe skanery kodów kreskowych

Laserowy skaner kodów kreskowych to w tym momencie najczęściej wybierane rozwiązanie. Wewnątrz skanera laserowego znajduje się silniczek i obrotowe lusterko w głowicy skanującej. Urządzenie emituje wąską wiązkę lasera, która odbija kod kreskowy w celu przetworzenia.

+ ZALETY

 • szybkie działanie — skanery laserowe dekodują kody niezwykle szybko;
 • lepsza jakość odczytu — skanery laserowe emitują mocno skupioną wiązkę lasera, z tego powodu mogą znacznie dokładniej odczytywać kody kreskowe;
 • czytają kody z większych odległości — w przeciwieństwie do skanerów CCD, skanery laserowe mogą odczytywać duże kody kreskowe ze znacznych odległości, nawet powyżej 15 metrów;
 • skanowanie szerokich kodów — bez problemu radzą sobie z kodami o niestandardowej szerokości;
 • skanowanie kod pod różnymi kątami — skanera nie musimy nacelowywać równolegle do kodu kreskowego.

– WADY

 • ograniczone możliwości odczytu — większość laserowych czytników kodów kreskowych nie może odczytywać kodów kreskowych z wyświetlacza komputera lub urządzenia mobilnego;
 • trudność odczytu z uszkodzonych kodów — skanery laserowe mogą mieć problem z odczytem, jeśli kod kreskowy jest uszkodzony, wyblakły lub ma zbyt małą skalę;
 • podatność na uszkodzenia — ze względu na mechaniczną konstrukcję skanery laserowe bardziej narażone są na awarie niż diodowe.

Skanery wizyjne 2D Area Imagers

Obrazy 2D rejestrują pole obrazu, a następnie dekodują wynik. To bardzo wszechstronne urządzenia, które mogą odczytać praktycznie każdy jedno i dwuwymiarowy kod kreskowy, w tym kody QR. To zdecydowanie najsprawniejsza i najszybsze skanery, które radzą sobie praktycznie w każdych warunkach.

+ ZALETY

 • uniwersalność- 2D czytnik kodów kreskowych może skanować praktycznie każdy rodzaj kodu kreskowego;
 • skanowanie pod dowolnym kątem — nie musimy go trzymać dokładnie nad kodem, czytnik kodu poradzi sobie również z odczytem pod innymi kątami;
 • możliwość skanowania z ekranów-skanery 2D mogą odczytywać kody kreskowe z niemal każdego rodzaju powierzchni, w tym ekranów komputerów lub urządzeń mobilnych, a nawet skanować przez szklane powierzchnie. Dobrze radzą sobie też z mocno uszkodzonymi kodami kreskowymi.

– WADY

 • stosunkowo wysoka cena — czytniki kodów kreskowych 2D są zdecydowanie droższe niż urządzenia do obrazowania liniowego lub laserowe czytniki kodu.
Pracownik magazynu używający skanera kodów kreskowych w magazynie
Pracownik magazynu używający skanera kodów kreskowych w magazynie

Format skanera

Po ustaleniu, który rodzaj odczytu danych skanera najlepiej odpowiada potrzebom twojej firmy, następnym krokiem jest wybranie sposobu korzystania z czytnika kodów paskowych. Jeśli prowadzisz sklep w tradycyjnym układzie z terminalami kasowymi, prawdopodobnie wolisz zestaw stacjonarnych urządzeń skanujących. Czytnik kodów kreskowych w sklepie najczęściej stosowany jest na ladzie. Z kolei w dużym magazynie lepszą opcją byłyby skanery bezprzewodowe.

Skanery ręczne

Przenośne, ręczne skanery to zdecydowanie najpopularniejszy wariant. Tego typu urządzenia dostępne są w wersjach przewodowych (kabel) i bezprzewodowych (bluetooth). Skanery ręczne zazwyczaj mają formę pistoletu z wyprofilowaną rączką. Przycisk jest umieszczony pod palcem wskazującym. Wystarczy skierować skaner magazynowy na kod kreskowy i nacisnąć przycisk. Tego typu skanery stosujemy praktycznie w każdej branży, której istotne jest sprawne odczytanie kodów kreskowych – sklepy spożywcze, magazyny, urzędy, przedstawicielstwo handlowe, czy ośrodki zdrowia.

Czytniki kodów kreskowych stacjonarne (ladowe)

To skanery, które najczęściej możemy spotkać w dużych sklepach spożywczych czy hipermarketach. Czytniki kodu umieszczone są w blacie lub na ścianie. Aby odczytać kod, wystarczy przyłożyć do niego danych produkt czy towar.

Skanery naręczne i pierścieniowe

Skanery do kodów kreskowych i terminale magazynowe są podstawowymi narzędziami pracy magazyniera. Magazynier często potrzebuje mieć obie ręce wolne, a skanowanie kodów stanowi dla niego dodatkowy problem i wydłuża jego pracę. W takim przypadku często sprawdza się skaner naręczny lub pierścieniowy. Pracownik ma obie ręce wolne i może w każdej chwili zeskanować kod kreskowy co skraca czas jego pracy i jej ergonomię. Więcej informacji o skanerach naręcznych i pierścieniowych znajdziesz tutaj w artykule.

Przemysłowe

To grupa, w której znajdują się zarówno ręczne skanery, jak i moduły do zabudowy. Te czytniki kodu projektowane są do pracy w szczególnych warunkach. Z tego powodu mają znacznie wyższe parametry związane z pracą w niskich temperaturach, wysoki wskaźnik IP (pyłoszczelności i wodoodporności). Skanery tego typu potrafią odczytywać kody z powierzchni zabrudzonych, w ograniczonym świetle czy z większych odległości. Te urządzenia sprawdzą się oczywiście tam, gdzie ich podwyższone parametry mają rację bytu. Na przykład w magazynach, składach towaru; zakładach, w którym jest duże zapylenie czy w warunkach chłodniczych. Wytrzymałe skanery są zwykle oznaczone jasnymi kolorami, takimi jak limonkowa zieleń i żółty, co odróżnia je od modeli standardowych. Więcej o skanerach przemysłowych przeczytasz w moim artykule: Skanery przemysłowe i ich zastosowanie.

Miejsce użytkowania skanera — pomieszczenie/na zewnątrz

Jeśli proces skanowania będzie się odbywał na zewnątrz, należy szukać skanerów wyróżniających się dużą wytrzymałością. Sprawdzą się tutaj skanery magazynowe , przemysłowe z oznaczeniami IP65 – IP67. Ten stopień ochrony wskazuje, że skaner kodów kreskowych jest w stanie wytrzymać narażenie na kurz, wodę i inne zagrożenia środowiskowe.

Zobacz też artykuł: Dlaczego warto podpisać umowę serwisową?

Rodzaje kodów do zeskanowania

W tym momencie w użyciu jest wiele rodzajów kodów kreskowych. Oprócz popularnych kodów jednowymiarowych UPC, EAN czy MSI Plessey stosowane są kody dwuwymiarowe QR, Datamatrix, PDF417 i Aztec. Podczas gdy niektóre skanery kodów kreskowych mają szeroki zakres możliwości dekodowania, inne działają tylko ze standardowymi kodami 1D i 2D.

Częstotliwość skanowania

Jak często będziesz korzystać z czytnika kodów? Jeżeli rzadko i tylko w biurze, możesz wybrać tańszy, standardowy model. Na magazynie lub zakładzie produkcyjnym potrzebne będą skanery kodów kreskowych zdolne do szybkiego, ciągłego skanowania.

Środowisko pracy

Jeśli w środowisku pracy urządzenia narażone są na szkodliwe materiały, takie jak ciężki kurz, gruz, chemikalia lub wilgoć, wybierz bardziej wytrzymały model o stopniu ochrony IP64, IP65 lub IP 66 i IP67. W związku z sytuacją epidemiologiczną zapoznaj się również z artykułem: Jak dezynfekować urządzenia mobilne?

Odległość skanowania

Odległość skanowania ma istotne znaczenie. Niektóre skanery kodów kreskowych są w stanie odczytać określone symbole z większej odległości niż inne. Czytniki kodów dalekiego zasięgu nadają się do użytku w magazynach i podobnych zastosowaniach, umożliwiając personelowi skanowanie kodów kreskowych z większych odległości.

Mobilność pracowników

Jeśli pracownicy będą musieli poruszać się po całym budynku lub obiekcie i skanować zasoby przez cały dzień, lepszym wyborem będzie bezprzewodowy, ręczny skaner kodów kreskowych.

Żywotność baterii

Musisz także wziąć pod uwagę żywotność baterii. W wielu przypadkach skanery pracują w terenie przez kilka godzin bez przerwy. Warto ocenić żywotność baterii ręcznych skanerów kodów kreskowych, mając na uwadze średnią częstotliwość skanowania. Jeśli skanowanie jest rzadkie, ręczny skaner kodów kreskowy może utrzymać ładunek baterii przez kilka godzin dłużej niż skaner używany do szybkiego skanowania w ciągu zmiany. W tym drugim przypadku będziesz potrzebować urządzenia z mocnym akumulatorem.

Sposób przesyłania danych

Przy wyborze czytnika kodów istotny jest również sposób przesyłania danych do urządzenia bazowego (komputera). Dostępne na rynku czytniki kodów można podłączyć do urządzenia poprzez trzy typu interfejsów: USB, RS232 oraz PS2.

 • Zasada działania USB i PS2 jest bardzo podobna, różni się tylko rodzaj przewodu i złącza. W tym przypadku łączymy czytniki kodów kreskowych bezpośrednio złączem USB lub PS2 do komputera. Czytniki instaluje się w systemie jako urządzenie typu HID, standardowa klawiatura i nie wymaga żadnego dodatkowego oprogramowania. Informacje zawarte w kodzie kreskowym trafiają bezpośrednio w zaznaczone pole np. w konkretne pole w pliku Excel.
 • Do odczytu danych z interfejsem RS232 (UART) potrzebna jest już dedykowana aplikacja, z którą współpracuje czytnik. Czytnik instaluje się w systemie jako Port COM, a odczyt możliwy jest tylko przez program dołączony przez producenta urządzenia.

Jak widać, przy wyborze czytnika kodów kreskowych należy wziąć pod uwagę wiele elementów.

Szukasz urządzenia odpowiadającego na potrzeby Twojego biznesu?

Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Wspólnie wybierzemy model czytnika kodów kreskowych dopasowany do twoich wymagań funkcjonalnych, oczekiwanej jakości i ceny.

Ostatnia aktualizacja 2024-01-18

Piotr Tamulewicz - avatar.
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.