Puzzle z układem scalonym
Klient vs. integrator systemów IT – jak budować dobre relacje?
Współpraca biznesowa w biznesie
Kanał dystrybucyjny w branży IT
Puzzle z układem scalonym
Klient vs. integrator systemów IT – jak budować dobre relacje?
Współpraca biznesowa w biznesie
Kanał dystrybucyjny w branży IT
Pokaż wszystko

Jak wybrać odpowiednią drukarkę etykiet?

Drukarka etykiet z etykiety z kodami

Ostatnia aktualizacja 2024-01-18

Zakup odpowiedniego urządzenia do druku kodów kreskowych nie jest takim łatwym zadaniem. Jakie parametry brać pod uwagę przy poszukiwaniach odpowiedniej drukarki etykiet?

Na co zwracać uwagę kupując drukarkę etykiet?

Właścicieli małych i średnich firm, którzy właśnie wdrażają systemy automatyzacji znakowania i automatycznej identyfikacji lub chcą usprawnić dotychczasowe operacje drukowania kodów kreskowych, wybór odpowiedniej drukarki etykiet może przyprawić o prawdziwy ból głowy. Oferta urządzeń na rynku jest tak bogata i różnorodna, że niekiedy trudno jest wybrać drukarkę, która będzie odpowiadać na wszystkie potrzeby biznesowe firmy. Niedoszacowanie lub przeszacowanie potrzeb w zakresie etykietowania może skutkować zakupem drukarki, która z jednej strony nie będzie w stanie sprostać wymaganiom, z drugiej – wygeneruje dodatkowe, niepotrzebne koszty.

Jak kupić urządzenie dopasowane do potrzeb? Jakie parametry powinna posiadać najlepsza drukarka etykiet? Oto kilka kwestii, które należy rozważyć przed wyborem drukarki kodów kreskowych.

Warunki użytkowania

Na początek warto zadać sobie pytanie, w jakich warunkach będzie używana drukarka. Środowisko pracy ma istotny wpływ na żywotność i wydajność urządzenia i czasami determinuje wybór konkretnego modelu. Czy drukarka będzie używana w środowisku biurowym, czy przemysłowym? Jeżeli na co dzień będziemy drukować etykiety w magazynie, w którym drukarka będzie narażona np. na kurz, pył czy wyższą wilgotność powietrza, wówczas warto zastanowić się nad zakupem drukarki przemysłowej dostosowanej do warunków środowiskowych i warto rozważyć ochronny pokrowiec na drukarkę etykiet. Drukarka biurowa, przeznaczona jest do bardziej „sterylnych” warunków, nie spełni w tym przypadku swojego zadania. Jeżeli potrzebujesz drukarki mobilnej przeczytaj nasz poradnik o wyborze odpowiednich drukarek mobilnych.

Rozmiar etykiety kodów kreskowych

Chcesz drukować małe etykiety na metki jubilerskie czy większe etykiety wysyłkowe? W obu tych przypadkach będziesz potrzebował drukarek o innych specyfikacjach. Większe etykiety wymagają drukarek wyposażonych w szersze głowice drukujące i odwrotnie. Typowa drukarka etykiet ma zakres drukowania 4 cali, co w przybliżeniu daje ok. 10 cm szerokości. Jeśli więc etykieta ma mniej niż 10 cm szerokości, wybierz drukarkę 4-calową.

Warto dodać, że szerokość to pierwsza wartość podawana w rozmiarze etykiety. Na przykład etykieta o rozmiarach 20 x 60 ma 20 mm szerokości oraz 60 mm długości.


Tabela obrazująca szerokość głowicy w drukarka kodów kresowych (etykiet).


Zestawienie szerokości głowicy drukarki etykiet w calach i centymetrach.

Jakość wydruku i DPI

Z rozmiarem etykiety związany jest jeszcze jeden parametr — rozdzielczość obrazu (DPI). Do mniejszych etykiet potrzebna jest drukarka naklejek o wyższym parametrze DPI. Na rynku dostępne są urządzenia drukujące w rozdzielczościach 203dpi vs 300dpi vs 600dpi. Najlepszą jakość wydruku dają drukarki 600 dpi stosowane najczęściej w przemyśle. Urządzenia z rozdzielczością 300 dpi rekomendujemy m.in. do druku niewielkich rozmiarów etykiet lub małej wielkości kodów 2D np. na telefony komórkowe. Jeśli na co dzień drukujesz etykiety wysyłkowe o standardowych wielkościach (4 cali), wystarczy ci w zupełności drukarka 203 dpi. Przed wyborem drukarki do druku nietypowych kodów z wysoką ilością znaków i bardzo małą wielkością czcionki należy uważnie dobrać rozdzielczość urządzenia. W tym przypadku zbyt niska jest rozdzielczość w drukarce 203dpi vs 300dpi w której wygląda to znacznie lepiej.

Zobacz też: Drukarki Printronix z weryfikacją kodów kreskowych – dlaczego warto?

Ilość wydruków

Wybór drukarki uzależniony jest w dużej mierze od szacunkowej ilości etykiet drukowanych dziennie. Wydajność drukarki etykiet jest różna w zależności od modelu. Jeżeli liczba drukowanych etykiet jest w niskim nakładzie, wówczas z powodzeniem możesz zdecydować się na biurową, niewielką, stacjonarną drukarkę kodów kreskowych.
Drukarki etykiet dostosowuje się wyliczając ilość wydruku w metrach bieżących. Z tego powodu nie można podać jednoznacznie ilości etykiet drukowanych dziennie. Wiele zależy od rozmiarów samych etykiet – niektórzy mogą korzystać z etykiet 15mm x 20mm, a inni 120mm x 250mm. W obu tych przypadkach liczba wydrukowanych etykiet na metr bieżący będzie się znacząco różniła. Z tego powodu przy wyborze drukarki uwzględnia się rozmiary drukowanych etykiet oraz moce przerobowe konkretnego urządzenia.
Drukarki przemysłowe stosowane są przy wyższych nakładach druku, sprawniejsza i mniej czasochłonna obsługa tych drukarek jest ułatwiona podczas czyszczenia i wymiany materiałów eksploatacyjnych. Przy wyborze drukarki przemysłowej należy zwrócić uwagę na wydajność wydruku etykiet, orientacji kodu (poziomy/pionowy) i prędkości druku liniowego.

Przeczytaj też artykuł w którym porównujemy drukarek etykiet dwóch producentów: Zebra vs Brother – drukarki biurkowe i przemysłowe.

Metody drukowania etykiet

W kolejny kroku warto abyśmy zastanowili się jaką metodą będziemy drukować naklejki. Do wyboru mamy dwie możliwości: drukarki termiczne (DT) i drukarki termo-transferowe (TT). Jaka jest między nimi różnica? Jaka drukarka jest najlepsza: drukarka termotransferowa czy termiczna?

Drukarki termiczne (DT) doprowadzają ciepło bezpośrednio do papieru powleczonego termoaktywną substancją, która pod wpływem wysokiej temperatury utlenia się i wypala ciemne ślady. To bez wątpienia bardzo ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ drukarki nie zużywają tonera ani atramentu. Jedyny koszt jaki ponosi przedsiębiorca, to zakup specjalnego papieru dedykowanego dla drukarek termicznych. Wadą etykiet drukowanych termicznie jest ich żywotność, która w zależności od warunków może wynosić nawet mniej niż 1 dzień! Etykiety z nadrukiem termicznym bledną wraz z upływem czasu lub ciemnieją pod wpływem wysokiej temperatury i światła. Poza tym nie są odporne nawet na delikatne przetarcia. Drukarka termiczna sprawdzi się, gdy drukujesz etykiety z krótkim czasem eksploatacji np. etykiety wysyłkowe, paragony czy bilety. Na rynku są różne rodzaje etykiet, przy wykorzystywaniu droższych etykiet termicznych najczęściej lepszym rozwiązaniem ekonomicznie jest zakup drukarki termo-transferowej.

Drukarki termotransferowe (TT) drukują poprzez podgrzewanie pigmentu zawartego w specjalnej taśmie termo-transferowej, który jest przenoszony na etykietę. Etykiety z nadrukiem termo-transferowym cechują się wysoką jakością obrazu, trwałością i odpornością na warunki zewnętrze. Tego typu urządzenia rekomendowane są do druku etykiet długotrwałego użytkowania np. etykiet produktów, tabliczek znamionowych.

Zapoznaj się również z moim artykułem: Czym różni się etykieta termiczna od termotransferowej?

Obsługa nośników

Obsługa nośników przy drukarkach termicznych:

  • Etykiety z podkładem (ang. Linred).​
  • Etykieta bez podkładowa (ang. Linerless) wstęga ciągła z klejem od spodu.​

Obsługa nośników przy drukarkach termo- transferowych (takie same opcje obsługi nośników jak w drukarkach termicznych i wszystkie inne możliwe na rynku w tym wyszczególnione poniżej):

  • Odrywana etykieta (ang. Standard Tear), każda drukarka naklejek ma taką funkcjonalność w standardzie.
  • Odklejacz/podajnik do odklejania (ang. Peel Option), urządzenie drukuje i odkleja tylko jedną etykietę i czeka aż operator ją odbierze.
  • Obcinacz z pojemnikiem na obcięte etykiety (ang. Cutter with Catch Tray Option).
  • Odklejacz z nawijakiem zużytego podkładu etykiet (ang. Peel with Liner Take-up Option) przy biurkowych drukarkach z racji małych rozmiarów nawijaka nie ma.
  • Odklejacz z dużym nawijakiem zużytego podkładu etykiet lub nawijanie nawijakiem całej rolki zadrukowanych etykiet jeżeli nie zastosuje się odklejania (ang. Rewind full roll of printed labels or peel and rewind liner). Cała rolka etykiet jest duża, tutaj drukarka etykiet może być podwyższona – podwyższony korpus drukarki przy drukarkach średniej klasy tzw. Midrange. Drukarki w pełni przemysłowe są na tyle duże, że nie stosuje się podwyższenia żeby nawinięcie się zmieściło.

Więcej informacji o obsłudze nośników znajdziesz w artykule: Nawijaki zewnętrzne, przewijaki i dyspensery – zasada działania i zastosowanie.

Łączność

Warto zwrócić uwagę również na to, w jaki sposób drukarka etykiet będzie łączyć się z komputerem. Im więcej opcji komunikacji tym drukarka etykiet daje więcej możliwości na przyszłość, ale jest też droższa. Kupując nową drukarkę kodów kreskowych, poszukaj tych z opcjami łączności USB i Ethernet lub Wi-Fi. Zapewni to większą elastyczność w integracji drukarki z otoczeniem.

Wsparcie techniczne

Istotną kwestią są również warunki gwarancji i wsparcia technicznego oferowanego przez producenta urządzenia. W zależności od marki i modelu czas opieki producenta wahać się może od 1 roku do 5 lat. Różny jest również zakres usług, jakie objęte są wsparciem technicznym. Przed zakupem drukarki naklejek należy gruntownie przestudiować warunki oferowane przez danego producenta, aby wybrać optymalną opcję uwzględniającą zużycie sprzętu i naprawy w tym głowicy drukującej i wałka.

Wybór optymalnej drukarki etykiet do twojego biznesu wymaga uwzględniania wielu czynników i uwarunkowań wynikających niekiedy ze specyfiki danej branży. Warto pamiętać ze wraz z drukarką trzeba zakupić również urządzenie do odczytu danych z kodów czyli czytnik kodów kreskowych. W wielu przypadkach nieoceniona może okazać się pomoc specjalisty, który doradzi wybór odpowiedniego sprzętu.

Zobacz też: Oprogramowanie do wydruku etykiet

Wybór drukarki kodów kreskowych – przydatne pliki do ściągnięcia

Przygotowałem zestawienie, które pomoże w wyborze drukarki kodów kreskowych. Poniżej do ściągnięcia jest lista parametrów, jakie warto uwzględnić przed zakupem urządzenia.

Lista pomocna przy wyborze drukarki etykiet

Szukasz drukarki etykiet dopasowanej do potrzeb twojego biznesu?

Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl .
Zadzwoń do mnie, razem wybierzemy odpowiednią drukarkę kodów kreskowych pod względem jakości i ceny.

Piotr Tamulewicz - avatar.
Piotr Tamulewicz, doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.