Sprawny system automatycznego znakowania potrzebuje wydajnego i dostosowanego do potrzeb urządzenia do wydruku etykiet. Czy lepiej wybrać półprzemysłową lub przemysłową drukarkę termotransferową , a może moduł drukujący zintegrowany z urządzeniami aplikującymi? Jaka jest między nimi różnica?
Sprawna i wydajna drukarka etykiet >> umożliwia nieprzerwaną i wydajną pracę kuriera, pracownika biurowego, magazynu, działu wysyłkowego sklepu internetowego czy zakładu produkcyjnego. W każdym z tych miejsc prawdopodobnie skorzystamy z innego typu drukarki etykiet.
Drukarki etykiet można podzielić na następujące kategorie:
Drukarki mobilne najczęściej stosowane są przez inkasentów i kurierów. Służą do wydruku zdalnego dokumentów, faktura i etykiet wysyłkowych. Do zastosowań biurowych przy małych nakładach druku w zupełności wystarczy kompaktowa drukarka biurkowa. Przy wyższych wymaganiach i zastosowaniach przemysłowych konieczny będzie zakup urządzenia oferującego znacznie większą wydajność wyposażonego w zaawansowane opcje i możliwości konfiguracji.
Jak widać w zależności od potrzeb mamy do wyboru przynajmniej trzy rozwiązania. Możemy wykorzystać z drukarki półprzemysłowej, zastosować moduł drukujący, który połączymy z maszyną etykietującą lub postawić na drukarkę przemysłową. Co jest lepszym rozwiązaniem?
Co zrobić, gdy drukarka biurkowa już nam nie wystarcza, ale nie potrzebujemy jeszcze drukarki przemysłowej? Wówczas najlepszą opcją jest zakup drukarki półprzemysłowej. Drukarka półprzemysłowa to urządzenie, które na pierwszy rzut oka wygląda bardzo podobnie do drukarki biurkowej, jednak jej parametry i specyfikacja pozwala na wykorzystanie w warunkach przemysłowych w środowisku magazynu lub przy linii produkcyjnej. Drukarka półprzemysłowa stanowi doskonały pomost pomiędzy drukarką biurkową a drukarką przemysłową.
Drukarki półprzemysłowe wyposażone są w dodatkowe komponenty takie jak odklejaki, obcinaki czy nawijaki, które znacznie rozszerzają ich zakres zastosowań. Wyróżniają się szczelnymi i wytrzymałymi obudowami polimerowymi, a niektóre modele posiadają też dodatkowe metalowe osłony. Duże zbiorniki na taśmę zapewniają długą pracę urządzenia nawet w bardzo trudnych warunkach. W odróżnieniu jednak od modułów drukujących nie zapewniają one ciągłej pracy 24 godziny na dobę. Tego typu drukarki mogą w zależności od rozmiarów etykiet drukować od 2500 do 4500 etykiet dziennie.
Model drukarki | Nakład dzienny | Rozmiar etykiety (szerokość x długość) | Zalecana liczba etykiet |
Zebra ZT400 | Zalecane 450 metry dziennie | Etykieta logistyczna A5 (148 mm x 210 mm) | Zalecane nie więcej niż 2000 dziennie. Moja rekomendacja: do 1500 dziennie. |
Zebra ZT220 | Zalecane 300 metry dziennie | Etykieta logistyczna A5 (148 mm x 210 mm) | Zalecane nie więcej niż 1500 dziennie. Moja rekomendacja: do 1000 dziennie. |
Zebra ZT230 | Zalecane 450 metry dziennie | Etykieta logistyczna A5 (148 mm x 210 mm) | Zalecane nie więcej niż 2000 dziennie. Moja rekomendacja: do 1500 dziennie. |
Zebra GX420 | Zalecane 74m dziennie | Etykieta logistyczna A5 (148 mm x 210 mm) | Zalecane nie więcej niż 300 dziennie. Moja rekomendacja: do 200 dziennie. |
Drukarki półprzemysłowe znajdują zastosowanie w różnego typu działach gospodarki jak: ochrona zdrowia, transport, handel detaliczny, administracja publicznej czy sektor produkcji.
Zalety drukarki półprzemysłowej
Wady
Drukarka przemysłowa to urządzenie zaprojektowane z myślą o pracy w trudnych i wymagających warunkach. Z tego względu oferuje wytrzymałą i solidną konstrukcję, która zapewnia nieprzerwane działanie bez względu na warunki zewnętrzne. Szczelne obudowy drukarek przemysłowych doskonale chronią wnętrze urządzenia przed wnikaniem pyłu, wilgoci czy drobinek wody. Tym, co różni drukarkę przemysłową od innych modeli to przede wszystkim wydajność i szybkość pracy. Te urządzenia najczęściej mogą pracować nieprzerwanie przez wiele godzin. Wyróżniają się również większość prędkością druku. O ile drukarka półprzemysłowa Zebra ZT220 drukuje z maksymalną prędkością 152 mm/s, to model przemysłowy ma te parametry dwa razy większe: do 305 mm/s (model Zebra ZT230), a nawet do 356 mm/s (model ZT410). Drukarki przemysłowe wyposażone są również w komponenty pozwalające na usprawnienie pracy takie jak odklejaki, obcinaki czy nawijaki. Wyróżniają się też lepszymi parametrami technicznymi, a także rozbudowanym oprogramowaniem.
Zalety drukarki przemysłowej
Wady
Drukarkę przemysłową od modułu drukującego różni przede wszystkim długość czasu pracy, liczba potencjalnych wydruków a przede wszystkim mniejsze możliwości integracji z aplikatorami. Wybór pomiędzy tymi dwoma typami urządzeń w dużej mierze zależy od naszych potrzeb. W przypadku gdy niezbędna nam jest drukarka do ciągłego etykietowania np. produktów na linii produkcyjnej, wówczas wybierzemy moduł drukujący. Do etykietowania paczek w magazynie z powodzeniem sprawdzi się drukarka przemysłowa lub półprzemysłowa.
Moduły drukujące to urządzenia służące do wydruku etykiet termicznych i termotransferowych >>, które skonstruowane są w ten sposób, aby zapewnić łatwą integrację z aplikatorami, obsługę i konserwację. W większości przypadków stosowane są rozwiązaniach typu Print & Apply >>, w których drukarka lub urządzenie drukujące współpracuje z aplikatorem etykiet. Tego typu urządzenia zazwyczaj mają ustandaryzowane gabaryty np. podobną wysokość montażu wałków czy głowicy drukującej. W ten sposób można je łatwo połączyć z istniejącymi urządzeniami na linii produkcyjnej.
Konstrukcja i obudowa modułów drukujących przystosowana jest do wymagających i trudnych warunków przemysłowych. Na przykład moduły drukujące firmy Zebra wyposażone są w metalową i szczelną obudowę, która uniemożliwia dostanie się do mechanizmu drukującego różnego typu zanieczyszczeń, w tym kurzu i pyłu.
Różnica między drukarką przemysłową a modułem drukującym polega na tym, że ta pierwsza jest oddzielnym, autonomicznym urządzeniem, którego nie można wbudować np. do urządzeń będących na linii produkcyjnej.
Zalety modułu drukującego
Wady
Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Wybierzemy najlepsze rozwiązanie dla ciebie pod względem jakości, ceny i wymagań funkcjonalnych.