Aplikatory etykiet i rozwiązania Print & Apply
6 września, 2021
Folie ochronne na kolektor danych
Folie ochronne do tabletów przemysłowych i kolektorów. Poradnik.
22 września, 2021
Pokaż wszystko

Dlaczego warto korzystać z pokrowców na drukarki etykiet w przemyśle?

Wraz z zakupem drukarki etykiet warto zastanowić się nad dobraniem do niego wytrzymałego pokrowca ochronnego. Istotne jest to szczególnie wtedy, gdy urządzenie będzie pracować w trudnym środowisku przemysłowym – na magazynie lub na produkcji. Czym powinny wyróżniać się dobre futerały na drukarki?

Drukarka etykiet >> to urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie systemu automatycznej identyfikacji w wielu firmach. Przy pomocy stacjonarnych i przenośnych drukarek tworzone są etykiety wysyłkowe, produktowe, a także różnego typu dokumenty takie jak faktury czy potwierdzenia wysyłki towaru. W wielu przypadkach awaria drukarki etykiet generuje poważne opóźnienia, a czasami przestoje w pracy. Z tego względu istotne jest, aby zadbać o właściwe zabezpieczenie i optymalne środowisko pracy.

Drukarka etykiet, a środowisko pracy

Warunki, w jakich pracują drukarki termiczne lub termotransferowe >> , są niekiedy dość ekstremalne. Urządzenia mogą być narażone na różnego typu zanieczyszczenia – kurz, pył i inne drobne odpady. Czasami drukarka etykiet musi funkcjonować w miejscach o podwyższonej wilgotności lub takich, w których grozi jej zalanie różnego typu płynami. Warunki przemysłowe to również ekstremalne temperatury (zbyt niskie lub wysokie), które mogą negatywnie wpływać na działanie urządzenia. Drukarki muszą pracować np. w chłodniach lub w halach produkcyjnych, gdzie panują wysokie temperatury.
Przemysłowe drukarki etykiet zazwyczaj przygotowane są na takie “wyzwania”. Aby sprostać wymagającemu środowisku pracy, urządzenia wyposażane są w szczelną i wytrzymałą obudowę klasy przemysłowej >>, która w określonym zakresie chroni je przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.
Zdarza się, że jednak, że niezbędne jest zastosowanie dodatkowych środków ostrożności. Taką ochronę zapewniają specjalnie przygotowane pokrowce i futerały na drukarki.

Po co futerał na drukarkę etykiet?

Myśląc o futerale na drukarkę etykiet, wielu z was z pewnością przychodzi na myśl standardowy pokrowiec na monitory czy komputery, który możemy kupić w każdym sklepie z akcesoriami komputerowymi. Warto uzmysłowić sobie, że to nie ten poziom ochrony. Pokrowce przemysłowe muszą być dostosowane do wyjątkowo trudnych warunków środowiskowych z tego względu ich zakres i funkcjonalności są znacznie rozszerzone. Futerały zapewniają nie tylko ochronę przed uszkodzeniem mechanicznym, upadkiem (w przypadku drukarek przenośnych) czy wniknięciem pyłu. Bardzo często stosowane są tam, gdzie panują niskie temperatury np. chłodniach. Wówczas w futerałach montowane są grzałki z termostatami zapewniające odpowiednią temperaturę i bezproblemową pracę urządzenia.

Pokrowce na drukarki etykiet w magazynie. Od lewej: 9563-T Extreme z elementem grzejnym z wbudowanym termostatem i 9521-T Extreme. Producent: QUASS 7.

Czym wyróżniają się pokrowce przemysłowe na drukarki?

Futerały na drukarki muszą charakteryzować się specyficznymi właściwościami.

Materiał

Przy produkcji tego typu pokrowców stosowane są wytrzymałe materiały. Bardzo często wykorzystywane są powłoki termoizolacyjne, które zapewniają ochronę cieplną urządzenia i zapobiegając jego nadmiernemu przegrzaniu lub wychłodzeniu. Materiał tego typu zawiera zazwyczaj kilka warstw, które będą odpowiednio zabezpieczać urządzenie przed niekorzystnymi warunkami i zapewnią stałą temperaturę wokół powstającego wydruku.

Ochrona przed zapaleniem i niską temperaturą

Odpowiednio wysokiej jakości materiały sprawiają, że tego typu futerały doskonale chronią urządzenie przed drobinkami i kurzem, a także wilgocią. Jak wspomniałem wcześniej, bardzo często futerały również wyposażone są dodatkowe elementy grzejne z wbudowanym termostatem. W ten sposób drukarki mogą pracować również w niskiej temperaturze np. w chłodniach.

Doskonałe dopasowanie do urządzenia

Tego typu specjalistyczne pokrowce zazwyczaj produkowane do konkretnych modeli drukarek etykiet. Futerały wyposażone są w odpowiednio zabezpieczone otwory i okienka, które zapewniają bezproblemowe korzystanie z urządzenia. W ten sposób możemy obsługiwać drukarkę bez obaw, że zostanie ona narażone na wysoką i niską temperaturę czy też dostaną się do niego elementy pyłu.

Potrzebujesz pomocy w zakresie wyboru odpowiedniej drukarki etykiet i akcesoriów?

Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Zaproponuję urządzenia i wybierzesz najlepsze z nich pod względem jakości, ceny i wymagań biznesowych dla twojego biznesu.

Piotr Tamulewicz
Piotr Tamulewicz
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.