Dlaczego warto korzystać z pokrowców na drukarki etykiet w przemyśle?
8 września, 2021
Szafy automatyczne na urządzenia i narzędzia
23 września, 2021
Pokaż wszystko

Folie ochronne do tabletów przemysłowych i kolektorów. Poradnik.

Folie ochronne na kolektor danych


Trudno jest sobie wyobrazić sprawne funkcjonowanie nowoczesnego magazynu albo zakładu produkcyjnego bez urządzeń, które to ułatwiają. Należą do nich przemysłowe tablety oraz kolektory danych >>. To sprzęt nie tylko dość kosztowny, ale także ciągle używany przez pracowników, nieraz w niesprzyjających warunkach. Dlatego zawczasu dobrze jest pomyśleć o zabezpieczeniu ich najdelikatniejszych części – ekranów.

Czym jest kolektor danych i tablet przemysłowy?


Kolektor danych jest formą przenośnego komputera. Posiada wbudowaną pamięć oraz system operacyjny. Jego najważniejszym elementem jest czytnik kodów kreskowych pomagający w sprawnym odczytywaniu na przykład stanów magazynowych. Odczyty są wyświetlane na niedużym wyświetlaczu.
Tablet przemysłowy przypomina nieco klasyczny tablet, jednak jego konstrukcja jest wzmocniona. Jest zabezpieczony przed kurzem, wilgocią, czy wysoką temperaturą. Dzięki temu sprawdzi się w magazynie czy na linii produkcyjnej.

Po co chronić ekran tabletu czy kolektora?

Urządzenia takie jak tablety przemysłowe czy kolektory danych są przystosowane do pracy w trudnych warunkach (patrz: stopnie ochrony IP >> ). W zakładach produkcyjnych albo na magazynach nie brakuje kurzu, brudu, wilgoci, nieraz ekstremalnych temperatur. Stąd urządzenia tego rodzaju mają specjalną, wzmocnioną konstrukcję. Jednak to ich ekrany są najbardziej delikatne. Nie brakuje bowiem sytuacji, w których na przykład mogą one wypaść obsługującej je osobie z ręki albo uszkodzić się w jeszcze inny sposób. Dodatkowe folie ochronne zabezpieczają go przed upadkiem i stłuczeniem się. Koszty naprawy mogą być naprawdę wysokie, ale dzięki szybkom unika się ich. Dlatego inwestycja inwestycja w folie ochronne jest tak ważna.

Folia ochronna (fot. OEM Protector)

Szybki i folie ochronne – rodzaje

Szybki i folie ochronne dzielą się na kilka rodzajów nie tylko ze względu na ich poziom ochrony, ale także z uwagi na specjalne zastosowania na przykładzie produktów OEM Protector.

  • Prime: to standardowa folia ochronna. Używać jej można w przypadku wszystkich urządzeń wymagających tylko podstawowej ochrony.
  • Prime +: to folia standard wzbogacona dodatkowo o warstwą oleofobową. Ta warstwa nie tylko chroni, ale także zabezpiecza przed zanieczyszczeniami, dzięki czemu ekran urządzenia będzie stale czytelny.
  • Matt: jest rodzajem folii ochronnej, która oprócz zabezpieczenia zawiera także matową warstwę. Dzięki niej na ekranie nie pojawiają się świetlne refleksy oraz odciski palców.
  • Matt Pro: to ta sama matowa folia ochronna, która jednak jest dodatkowo wzbogacona o specjalny klej, dzięki któremu może być stosowana na zakrzywione wyświetlacze. Także niweluje świetlne refleksy oraz odciski palców.
  • Private: jest folią ochronną, która dzięki specjalnej warstwie zapewnia prywatność. Ukrywa ona widok ekranu przed osobami postronnymi w warstwie poziomej albo pionowej. Warstwa również redukuje odblaski i zapobiega powstawaniu smug.
  • Hard: to rodzaj specjalnie utwardzonej folii ochronnej. Dzięki swoim właściwościom zapewnia dużą ochronę przed uszkodzeniami i zarysowaniami.
  • Hybrid: szkło hybrydowe zapewnia skuteczną ochronę przed wszelkimi zadrapaniami, za sprawą wykorzystania niezwykle cienkiej warstwy szkła.
  • Hybrid BF jest niezniszczalną, elastyczną i ultracienką warstwą szkła. Powłoka z tlenku cynku nowej generacji pomaga zredukować prawie 99% bakterii na ekranie.
  • Nobacteria jest rodzajem bardzo trwałej folii ochronnej pokrytej specjalną powłoką, która jest wykonana z tlenku cynku. Jej zastosowanie umożliwia zredukowanie prawie 99% bakterii, które gromadzą się na ekranie.
  • Curved jest rodzajem folii ochronnej wykonanej z użyciem specjalnego kleju. Dzięki temu może być wykorzystana także do zakrzywionych wyświetlaczy. Kształt umożliwia pełną ochronę ekranu od krawędzi do krawędzi.
  • Flexi + to folia ochronna ze specjalnym klejem stworzona do wykorzystania na zakrzywionych wyświetlaczach. To nie tylko pełna ochrona, ale także warstwa samoregenerująca.

Jak wybrać folię ochronną?


Wybierając folię ochronną na ekran urządzenia, pod uwagę należy wziąć trzy elementy: materiał, rodzaj kleju oraz cenę.

Materiał

Materiał odpowiedni jako ochrona ekranu, nie powinien się z czasem skurczyć, stopić ani nie stać się kruchy. To cecha niektórych plastikowych ochraniaczy. Krzem i inne podobne materiały, które nie są wrażliwe na temperaturę, działają lepiej w większości warunków.

Twardość

Do zastosowań przemysłowych należy wybierać szybki ochronne o wysokiej twardości 9h. Zabezpieczenie ekranu o twardości 9h ochroni ekran kolektora danych >> i tabletu przed uszkodzeniem i pozwoli zminimalizować zarysowania ochraniacza ekranu.

Skala twardości Mohsa

MinerałTwardośćOpis
Talk1materiał bardzo łatwo zarysować np. paznokciem
Gips2materiał można zarysować paznokciem
Kalcyt3materiał można zarysować korzystając np. z miedzianego drutu
Fluoryt4materiał można ławo zarysować korzystając z noża
Apatyt (glass falls into this category)5materiał można zarysować, ale z trudnością, przy pomocy noża
Skaleń ortoklazow6materiał da się zarysować korzystając z różnego typu ostrych narzędzi ze stali
Kwarc7materia jest na tyle twardy, że można nim zarysować szkło
Topaz8materiał jest tak twardy, że bez problemu zarysuje szkło
Korundu9materiałem można przeciąć szkło, można go zarysować jedynie ostrzem diamentowym
Diament10najwyższy poziom twardości materiału, można go zarysować tylko diamentem

Klej

Kleje chemiczne mogą pozostawiać szkodliwe pozostałości na wyświetlaczu – nawet w niektórych okolicznościach trwale przyklejając obudowę do wyświetlacza. Wybierając zabezpieczenie, należy wybrać takie, które wykorzystuje niechemiczną metodę klejenia, taką jak mikroteksturowanie lub ładunek ujemny.

Jakość

Powinieneś szukać lepszej jakości – i często droższych – ochraniaczy ekranu. Urządzenia do których skierowane są folie ochronne są zazwyczaj dość cenne. Nie warto więc ryzykować uszkodzenia ekranu, ponieważ koszt naprawy będzie zdecydowanie wyższy niż cena zakupu ochrony.

Dobrej jakości folia albo szybka ochronna jest cięta laserowo i idealnie dopasowana do wielkości ekranu. Dzięki temu niczego nie trzeba docinać samodzielnie. Sam proces montowania to wyłącznie odklejenie jednej warstwy zabezpieczającej, przyłożenie do ekranu i odklejenie drugiej warstwy – szybko i bez konieczności posiadania dodatkowych narzędzi.

Potrzebujesz pomocy w zakresie wyboru odpowiednich akcesoriów do kolektorów i tabletów?

Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Zaproponuję opcje do wyboru i wybierzesz najlepszą dla ciebie.

Piotr Tamulewicz
Piotr Tamulewicz
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.