Firewall NGFW – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
6 września, 2021
Dlaczego warto korzystać z pokrowców na drukarki etykiet w przemyśle?
8 września, 2021
Pokaż wszystko

Aplikatory etykiet i rozwiązania Print & Apply

Aplikowanie etykiety i oznaczania towaru to jednostajne i proste zadanie, które coraz częściej jest zautomatyzowane. Jak działają aplikatory etykiet?

Manualna vs automatyczna aplikacja etykiet

Wzrost konkurencyjności sprawia, że coraz więcej producentów decyduje się na pełne lub częściowe zautomatyzowanie procesów produkcyjnych. W ten sposób zadania, które do tej pory wykonywane były manualnie przez pracowników, zostają powierzone maszynom. Jednym z najistotniejszych i zazwyczaj dość czasochłonnych etapów produkcji jest pakowanie towaru. To złożony proces, na który składa się kilka elementów takich jak:

  • dostarczenie produktu na linię;
  • umieszczanie w opakowaniu i zaklejanie opakowań;
  • etykietowanie produktów;
  • weryfikacja i walidacja kodów kreskowych;
  • układanie produktów na palety;
  • zabezpieczanie, czyli owijanie folią/streczem.

W przedsiębiorstwie, w którym nie wdrożono jeszcze automatyzacji, wszystkie z tych elementów wykonywane są manualnie przez określoną grupę pracowników. Coraz popularniejsze jednak stają się sytuacje, w której dokonywana jest pełna lub częściowa automatyzacja. W tym drugim przypadku zautomatyzowaniu poddane zostają zazwyczaj procesy proste a jednocześnie bardzo powtarzalne, do których należy między innymi etykietowanie produktów. W tym zadaniu człowieka wręczają automatyczne aplikatory etykiet.

Aplikator etykiet współpracuje też z modułem drukującym etykiety >> (Print&Apply). Drukarki przemysłowe drukują etykiety, które od razu są nakładane przez aplikator. W ten sposób zapewniona jest ciągła, nieprzerwana praca linii produkcyjnej.
Wiele urządzeń połączona jest od razu z systemami wizyjnymi >> i modułami pozwalającymi na weryfikowanie jakości kodów kreskowych >> i sprawdzanie danych znajdujących na opakowaniu, paczce czy na konkretnej palecie.
Wszystko oczywiście sprzęgnięte jest z oprogramowaniem do automatyzacji i wydruku, który pozwala kontrolować cały proces oznaczenia towaru.
Nie trzeba dodawać, że korzystanie z tego typu automatycznych aplikatorów daje wiele oszczędności i korzyści dla firmy.

Czym jest aplikator etykiet Print & Apply?

Print & Apply to, jak sama nazwa wskazuje, zautomatyzowany proces drukowania i etykietowania produktów czy towarów.
W tym rozwiązaniu aplikator etykiet współpracuje z drukarką co znacznie przyspiesza wykonywanie operacji etykietowania
Wdrożenie tego typu technologii rozwiązuje wiele problemów, z jakimi borykalibyśmy się, pozostając przy ręcznym znakowaniu. To zdecydowanie oszczędność czasu pracy, kosztów i pełna kontrola nad procesem etykietowania.

Rozwiązania Print & Apply sprawdzają się w różnych obszarach biznesu.

Produkcja i pakowanie
Na końcowym etapie, gdzie finalny produkt opuszcza linię produkcyjną i przygotowany jest do wydania na magazyn — owijany, pakowany i oznaczony etykietą logistyczną.

Logistyka i dystrybucja
Sprawdza się w dużym magazynie czy centrum dystrybucyjnym, w którym towary muszą być oznaczone etykietami wysyłkowym.

Handel elektroniczny (e-commerce)
W dużych sklepach internetowych rozwiązanie Print & Apply znacznie przyspiesza i usprawnia proces wysyłki towaru do finalnego klienta.

Trudne środowisko pracy
To doskonałe rozwiązanie wówczas, gdy ze względu na trudne warunki pracy (wysoka lub niska temperatura, zbyt duże zapylenie) praca człowieka jest niemożliwa lub niebezpieczna.

Zakres zadań aplikatora etykiet dostosowany jest do potrzeb danej firmy. W wielu przypadkach podstawowym elementem tego typu aplikatora jest łapa, która za pomocą sprężonego powietrza przykleja etykiety opakowań z kodami kreskowymi z boku, z góry, z przodu, z dołu i z dwóch sąsiednich boków. Może nanosić etykiety na opakowania o różnych kształtach i wykonane z różnych materiałów. Wszystko skrojone pod potrzeby danego klienta.

Aplikatory etykiet — jakie dają korzyści dla przedsiębiorstwa?

Szybsza produkcja

Korzystanie z automatycznego znakowania >> może znacznie przyspieszyć cały proces oznaczania towaru i poprawić jego jakość. Zaletami urządzeń z systemu Print&Apply jest wysoka wydajność. Przykładowo aplikator liniowy Nexus firmy Cobalt (drukuje i nakłada etykiet na bokach opakowań i pudełek termokurczliwych) w ciągu 1 minuty może oznaczyć nawet 80 paczek. Przy okazji ocenia i weryfikuje kody i sprawdza zgodność danych na paczce. To funkcjonalność i prędkość, która nie jest możliwa do osiągnięcia przy porównywalnym etykietowaniu manualnym.

Mniej błędów

Automatyczne aplikatory etykiet termicznych lub termoransferowych >> to nie tylko przyspieszenie produkcji i efektywności pracy, ale również redukcja błędów. Jak wspomniałem wcześniej, tego typu systemy zazwyczaj są wyposażone w dodatkowe narzędzia do kontroli i weryfikacji. W ten sposób już na etapie produkcji jesteśmy w stanie namierzyć wadliwą i nieprawidłową etykietę. To oszczędza wiele kosztów, które mogą być potencjalnie związane z wycofaniem takiego produktu z rynku.

Precyzja i bezpieczeństwo

Aplikatory precyzyjnie nakładają etykiety na dane produkty przez co nie musimy się martwić o ewentualne obniżenie jakości produktu.

Elastyczność pracy

Aplikatory sprzężone są oczywiście z odpowiednim oprogramowaniem >> , systemem automatycznego znakowania, który pozwala na dokonywanie modyfikacji nawet w trakcie procesu produkcyjnego. Scentralizowany system zarządzania pozwala na pełną kontrolę nad tym, co i jak będziemy drukować i nakładać na produkty. W razie konieczności możemy elastycznie reagować, aby zapobiec ewentualnym błędom i nieprawidłowościom, które mogą się pojawić przed etykietowania.

Jak widać, w dłuższej perspektywie rozwiązania Print & Apply zredukować koszty, poprawę wydajności i uproszczenie operacji na samej linii produkcyjnej czy w magazynie, a także większą elastyczność. W ten sposób relatywnie szybko odczujemy pozytywną zmianę i zobaczmy efekty kosztów poniesionych na automatyzację.

Potrzebujesz wsparcia w zakresie wyboru odpowiedniego aplikatora etykiet i jego wdrożenia?

Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Wybierzemy najlepsze rozwiązanie Print & Apply pod względem jakości, ceny i wymagań biznesowych.

Piotr Tamulewicz
Piotr Tamulewicz
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.