Zrozumieć USB — czyli o rodzajach i typach złączy słów kilka
12 sierpnia, 2021
Bluetooth i NFC – technologie krótkiego zasięgu (zakres, specyfikacje)
31 sierpnia, 2021
Pokaż wszystko

Oprogramowanie do drukarek kart – 3 najlepsze opcje

Karta inteligentna z chipem w dłoni

Szukasz oprogramowania, które pozwoli na projektowanie, edycję i drukowanie kart inteligentnych, chipowych czy magnetycznych? Poznaj 3 najlepsze rozwiązania.

Programy do projektowania kart inteligentnych

Plastikowe karty identyfikacyjne coraz chętniej wykorzystywane są w systemach identyfikacji pracowników, kontroli dostępu, rejestracji karty pracy, a także w różnego typu programach lojalnościowych, kartach klubowych itp.
Do tworzenia tego typu kart nie możemy wykorzystać standardowej drukarki etykiet >> . Niezbędne są: drukarka kart identyfikacyjnych i odpowiednie programy do projektowania. Narzędzia do tworzenia kart dostępne są zazwyczaj w kilku wariantach i przedziałach cenowych, a także oferują różną funkcjonalność.
Programy tego typu oprócz klasycznych opcji związanych z projektowaniem oferują również szereg innych udogodnień m.in. możliwość przechowywania danych posiadacza karty w wewnętrznej bazie danych czy bogaty wybór opcji kodowania kart kontroli dostępu.

Elementy dobrego oprogramowania do drukarek kart.

Program do projektowania kart identyfikacyjnych:

 • Powinien mieć intuicyjny i prosty w obsłudze interfejs.
 • Powinien być kompatybilny z urządzeniami drukującymi.
 • Musi zapewniać duży wybór szablonów, galerii grafik itp.
 • Musi obsługiwać różnego typu opcje kodowania (pasek magnetyczny, tagi RFID, kody kreskowe).
 • Powinien posiadać opcję pozyskiwania podpisu czy odcisku palca
 • Dobrze, by było, gdyby obsługiwał kilka baz danych.
 • Powinien obsługiwać wydruk jedno- i dwustronny.

Rozwiązanie budżetowe, czyli oprogramowanie dołączone do drukarki

Jeżeli potrzebujesz rozwiązania budżetowego, czyli najtańszej opcji, skorzystaj z oprogramowania dostarczanego bezpłatnie z drukarką kart identyfikacyjnych >>. Warto jednak pamiętać, że tego typu narzędzia najczęściej oferują zestaw podstawowych i najważniejszych funkcji. To wersje basic bardziej rozbudowanych programów, które niekoniecznie sprawdzą się do potrzeb biznesowych. Tego typu rozwiązanie możesz stosować wówczas, kiedy nie masz zbyt wygórowanych wymagań związanych z wydrukiem kart plastikowych – drukujesz ich niewiele a same karty identyfikacyjne nie są bardzo skomplikowane technicznie i wizualnie.

Zobacz też: Kolektory danych >> i czytniki kodów kreskowych >>

Najlepsze programy do druku kart do zastosowań komercyjnych

Na jakie oprogramowanie warto się zdecydować? Oto trzy opcje, które wg mnie należy brać pod uwagę przy zakupie oprogramowania do projektowania i wydruku kart plastikowych ID.

Zebra’s CardStudio™

CardStudio™ marki Zebra to profesjonalny, a zarazem bardzo intuicyjny w obsłudze program do projektowania, kodowania i wydruku kart identyfikacyjnych różnego typu. Za pomocą tego narzędzia można tworzyć legitymacje studenckie, identyfikatory korporacyjne i karty kontroli dostępu, czy zwykłe karty lojalnościowe. CardStudio™ umożliwia druk prostych jednostronnych kart, a także zakodowanych, kolorowych, dwustronnych kart ze specjalnymi efektami bezpieczeństwa i dynamicznymi danymi. Pozwala też na projektowanie kart zbliżeniowych w standardzie MIFARE® DESFire® i UHF
Obsługa oprogramowania jest bardzo intuicyjna, ponieważ interfejs zbudowany na znanej platformie Windows®. Dodatkowym ułatwieniem jest rozbudowana galeria szablonów kart w chmurze, które pozwolą szybko dobrać projekt graficzny.
Program ma opcję dodawania statycznych i dynamicznych danych, kodów kreskowych 1D lub 2D, grafik, zabezpieczeń i opcji umożliwiających integrowanie danych z różnych źródeł jak np. informacji o pracownikach zdjęć czy podpisów.

CardStudio™ dostępny jest czterech wersjach, które dostosowane są do potrzeb użytkownika: Classic, Standard, Enterprise i Professional.

 • Classic. Ta wersja służy tylko i wyłącznie do projektowania (DesignStudio) i drukowania dokumentów identyfikacyjnych.
 • Standard. Zawiera w sobie dwie osobne aplikacje do projektowania i drukowania kart (DesignStudio i PrintStudio). W odróżnieniu od wersji podstawowej ma opcję obsługi pojedynczej bazy danych, a także możliwość importu danych (z pliku Excel lub CSV). W tej wersji możemy również dodawać paski magnetyczne oraz tworzyć karty obsługujące kody kreskowe 1D/2D.
 • Enterprise. Zawiera opcje z pakietu Standard, a dodatkowo pozwala na korzystanie z projektów w nieograniczonej liczbie plików projektów i aplikacji baz danych.
 • Professional. Zawiera w sobie wszystkie funkcje z pakietu Standard i Enterprise. Dodatkowo w tej opcji możliwe jest tworzenie kart inteligentnych UHF i MIFARE/DESFire.
CARDSTUDIO 2.0 CLASSIC CARDSTUDIO 2.0 CLASSIC CARDSTUDIO 2.0 ENTERPRISE CARDSTUDIO 2.0 PROFESSIONAL
Projektowanie i drukowanie kart w jednej aplikacji
Brak bazy danych
Konwersja projektu CardStudio 1.0
Możliwość aktualizacji do wersji Standard i nowszych
Wszystkie funkcje z wersji CLASSIC
możliwość tworzenia nieograniczonych projektów kart
1 plik projektu
Konwersja bazy danych CardStudio 1.0
Opcja Digital ID (identyfikator cyfrowy)
Możliwość uaktualnienia do wersji Enterprise lub nowszej
Wszystkie funkcje z wersji STANDARD
Pełna łączność z zewnętrzną bazą (MS Access, MS SQL, My SQL i Oracle)
obsługa ODBC
możliwość tworzenia wielu plików projektu
Opcja uaktualnienia do wersji Professional i nowszej
Wszystkie z wersji ENTERPRISE Tworzenie nieograniczonej liczny projektów kart,
zapisy danych
Opcja tworzenia SmartCard, w tym MIFARE Classic, plus i DESfire
Źródło: Zebra.com

Badgemaker

To kolejny warty uwagi program, który służy do projektowania i drukowania różnego typu kart identyfikacyjnych. Przy jego pomocy można tworzyć w prosty sposób karty dostępu, identyfikatory gości, zaproszenia lub znaki żywnościowe. Podobnie jak w przypadku CardStudio™ oferuje bardzo przyjazny i intuicyjny interfejs. Osoby o bardzo podstawowych umiejętnościach związanych z projektowaniem graficznym są w stanie bez problemu stworzyć własne indywidualne spersonalizowane karty identyfikacyjne.
Pakiet oprogramowania składa się z dwóch podstawowych modułów.

 • BadgeMaker Design: oprogramowanie do projektowania własnych, profesjonalnych projektów kart zawierających tła, pola dynamiczne, kształty i obrazy.
 • BadgeMaker Identity, który służy do zarządzania danymi i efektywnej produkcji spersonalizowanych kart identyfikacyjnych ze zdjęciem.

Jeżeli potrzebujesz czegoś więcej, możesz skorzystać z dodatkowych modułów takich jak:

 • BadgeMaker Connect – możliwość łączenia się z wieloma bazami danych zgodnymi z ODBC),
 • BadgeMaker Share – udostępnianie projektów BadgeMaker Identity w wielu systemach,
 • BadgeMaker Encode – możliwość wykorzystania danych z projektu BadgeMaker Identity i zakodowania ich na karcie.

Cardpresso XXS


Ostatnia warta uwagi propozycja to Cardpresso XXS. Podobnie jak poprzednie dwa oprogramowania umożliwia projektowanie i drukowanie kart przy użyciu gotowych szablonów. Wersja podstawowa XXS zawiera m.in. galerią gotowych szablonów, clipartów. Przy pomocy tego oprogramowania możemy tworzyć dynamiczne pola tekstowe i generować kody 1D.

Jeżeli potrzebujemy czegoś więcej, wówczas możemy skorzystać z wersji rozszerzonych tego samego oprogramowania, czyli XS, XM, XL itd. Każda z nich rozbudowuje podstawowe funkcjonalności i zakres działania o dodatkowe funkcje. W wersji XS dołożona jest między innymi obsługa kodów QR a w XM obsługa kodów 2D i rozszerzona obsługa baz danych. Wszystkie wersje oprogramowania pozwalają na kodowanie kart magnetycznych, inteligentnych, bezstykowych RFID, a także Mifare CLASSIC i Ultralight (w tym NFC). Wersja XXL pozwala na kodowanie kart zbliżeniowych Mifare DESFire.

Potrzebujesz dobrego programu do projektowania kart inteligentnych?


Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Wybierzemy najlepsze rozwiązanie dla ciebie pod względem jakości, ceny i wymagań funkcjonalnych.

Piotr Tamulewicz
Piotr Tamulewicz
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.