Zrozumieć USB — czyli o rodzajach i typach złączy słów kilka
Bluetooth i NFC – technologie krótkiego zasięgu (zakres, specyfikacje)
Zrozumieć USB — czyli o rodzajach i typach złączy słów kilka
Bluetooth i NFC – technologie krótkiego zasięgu (zakres, specyfikacje)
Pokaż wszystko

Oprogramowanie do drukarek kart – 3 najlepsze opcje

Karta inteligentna z chipem w dłoni

Szukasz oprogramowania, które pozwoli na projektowanie, edycję i drukowanie kart inteligentnych, chipowych czy magnetycznych? Poznaj 3 najlepsze rozwiązania.

Programy do projektowania kart inteligentnych

Plastikowe karty identyfikacyjne coraz chętniej wykorzystywane są w systemach identyfikacji pracowników, kontroli dostępu, rejestracji karty pracy, a także w różnego typu programach lojalnościowych, kartach klubowych itp.
Do tworzenia tego typu kart nie możemy wykorzystać standardowej drukarki etykiet. Niezbędne są: drukarka kart identyfikacyjnych i odpowiednie programy do projektowania. Narzędzia do tworzenia kart dostępne są zazwyczaj w kilku wariantach i przedziałach cenowych, a także oferują różną funkcjonalność.
Programy tego typu oprócz klasycznych opcji związanych z projektowaniem oferują również szereg innych udogodnień m.in. możliwość przechowywania danych posiadacza karty w wewnętrznej bazie danych czy bogaty wybór opcji kodowania kart kontroli dostępu.

Elementy dobrego oprogramowania do drukarek kart.

Program do projektowania kart identyfikacyjnych:

  • Powinien mieć intuicyjny i prosty w obsłudze interfejs.
  • Powinien być kompatybilny z urządzeniami drukującymi.
  • Musi zapewniać duży wybór szablonów, galerii grafik itp.
  • Musi obsługiwać różnego typu opcje kodowania (pasek magnetyczny, tagi RFID, kody kreskowe).
  • Powinien posiadać opcję pozyskiwania podpisu czy odcisku palca
  • Dobrze, by było, gdyby obsługiwał kilka baz danych.
  • Powinien obsługiwać wydruk jedno- i dwustronny.

Rozwiązanie budżetowe, czyli oprogramowanie dołączone do drukarki

Jeżeli potrzebujesz rozwiązania budżetowego, czyli najtańszej opcji, skorzystaj z oprogramowania dostarczanego bezpłatnie z drukarką kart identyfikacyjnych. Warto jednak pamiętać, że tego typu narzędzia najczęściej oferują zestaw podstawowych i najważniejszych funkcji. To wersje basic bardziej rozbudowanych programów, które niekoniecznie sprawdzą się do potrzeb biznesowych. Tego typu rozwiązanie możesz stosować wówczas, kiedy nie masz zbyt wygórowanych wymagań związanych z wydrukiem kart plastikowych – drukujesz ich niewiele a same karty identyfikacyjne nie są bardzo skomplikowane technicznie i wizualnie.

Zobacz też: Kolektory danych i czytniki kodów kreskowych

Najlepsze programy do druku kart do zastosowań komercyjnych

Na jakie oprogramowanie warto się zdecydować? Oto trzy opcje, które wg mnie należy brać pod uwagę przy zakupie oprogramowania do projektowania i wydruku kart plastikowych ID.

Zebra’s CardStudio™

CardStudio™ marki Zebra to profesjonalny, a zarazem bardzo intuicyjny w obsłudze program do projektowania, kodowania i wydruku kart identyfikacyjnych różnego typu. Za pomocą tego narzędzia można tworzyć legitymacje studenckie, identyfikatory korporacyjne i karty kontroli dostępu, czy zwykłe karty lojalnościowe. CardStudio™ umożliwia druk prostych jednostronnych kart, a także zakodowanych, kolorowych, dwustronnych kart ze specjalnymi efektami bezpieczeństwa i dynamicznymi danymi. Pozwala też na projektowanie kart zbliżeniowych w standardzie MIFARE® DESFire® i UHF
Obsługa oprogramowania jest bardzo intuicyjna, ponieważ interfejs zbudowany na znanej platformie Windows®. Dodatkowym ułatwieniem jest rozbudowana galeria szablonów kart w chmurze, które pozwolą szybko dobrać projekt graficzny.
Program ma opcję dodawania statycznych i dynamicznych danych, kodów kreskowych 1D lub 2D, grafik, zabezpieczeń i opcji umożliwiających integrowanie danych z różnych źródeł jak np. informacji o pracownikach zdjęć czy podpisów.

CardStudio™ dostępny jest czterech wersjach, które dostosowane są do potrzeb użytkownika: Classic, Standard, Enterprise i Professional.

  • Classic. Ta wersja służy tylko i wyłącznie do projektowania (DesignStudio) i drukowania dokumentów identyfikacyjnych.
  • Standard. Zawiera w sobie dwie osobne aplikacje do projektowania i drukowania kart (DesignStudio i PrintStudio). W odróżnieniu od wersji podstawowej ma opcję obsługi pojedynczej bazy danych, a także możliwość importu danych (z pliku Excel lub CSV). W tej wersji możemy również dodawać paski magnetyczne oraz tworzyć karty obsługujące kody kreskowe 1D/2D.
  • Enterprise. Zawiera opcje z pakietu Standard, a dodatkowo pozwala na korzystanie z projektów w nieograniczonej liczbie plików projektów i aplikacji baz danych.
  • Professional. Zawiera w sobie wszystkie funkcje z pakietu Standard i Enterprise. Dodatkowo w tej opcji możliwe jest tworzenie kart inteligentnych UHF i MIFARE/DESFire.
CARDSTUDIO 2.0 CLASSIC CARDSTUDIO 2.0 CLASSIC CARDSTUDIO 2.0 ENTERPRISE CARDSTUDIO 2.0 PROFESSIONAL
Projektowanie i drukowanie kart w jednej aplikacji
Brak bazy danych
Konwersja projektu CardStudio 1.0
Możliwość aktualizacji do wersji Standard i nowszych
Wszystkie funkcje z wersji CLASSIC
możliwość tworzenia nieograniczonych projektów kart
1 plik projektu
Konwersja bazy danych CardStudio 1.0
Opcja Digital ID (identyfikator cyfrowy)
Możliwość uaktualnienia do wersji Enterprise lub nowszej
Wszystkie funkcje z wersji STANDARD
Pełna łączność z zewnętrzną bazą (MS Access, MS SQL, My SQL i Oracle)
obsługa ODBC
możliwość tworzenia wielu plików projektu
Opcja uaktualnienia do wersji Professional i nowszej
Wszystkie z wersji ENTERPRISE Tworzenie nieograniczonej liczny projektów kart,
zapisy danych
Opcja tworzenia SmartCard, w tym MIFARE Classic, plus i DESfire
Źródło: Zebra.com

Badgemaker

To kolejny warty uwagi program, który służy do projektowania i drukowania różnego typu kart identyfikacyjnych. Przy jego pomocy można tworzyć w prosty sposób karty dostępu, identyfikatory gości, zaproszenia lub znaki żywnościowe. Podobnie jak w przypadku CardStudio™ oferuje bardzo przyjazny i intuicyjny interfejs. Osoby o bardzo podstawowych umiejętnościach związanych z projektowaniem graficznym są w stanie bez problemu stworzyć własne indywidualne spersonalizowane karty identyfikacyjne.
Pakiet oprogramowania składa się z dwóch podstawowych modułów.

  • BadgeMaker Design: oprogramowanie do projektowania własnych, profesjonalnych projektów kart zawierających tła, pola dynamiczne, kształty i obrazy.
  • BadgeMaker Identity, który służy do zarządzania danymi i efektywnej produkcji spersonalizowanych kart identyfikacyjnych ze zdjęciem.

Jeżeli potrzebujesz czegoś więcej, możesz skorzystać z dodatkowych modułów takich jak:

  • BadgeMaker Connect – możliwość łączenia się z wieloma bazami danych zgodnymi z ODBC),
  • BadgeMaker Share – udostępnianie projektów BadgeMaker Identity w wielu systemach,
  • BadgeMaker Encode – możliwość wykorzystania danych z projektu BadgeMaker Identity i zakodowania ich na karcie.

Cardpresso XXS

Ostatnia warta uwagi propozycja to Cardpresso XXS. Podobnie jak poprzednie dwa oprogramowania umożliwia projektowanie i drukowanie kart przy użyciu gotowych szablonów. Wersja podstawowa XXS zawiera m.in. galerią gotowych szablonów, clipartów. Przy pomocy tego oprogramowania możemy tworzyć dynamiczne pola tekstowe i generować kody 1D.

Jeżeli potrzebujemy czegoś więcej, wówczas możemy skorzystać z wersji rozszerzonych tego samego oprogramowania, czyli XS, XM, XL itd. Każda z nich rozbudowuje podstawowe funkcjonalności i zakres działania o dodatkowe funkcje. W wersji XS dołożona jest między innymi obsługa kodów QR a w XM obsługa kodów 2D i rozszerzona obsługa baz danych. Wszystkie wersje oprogramowania pozwalają na kodowanie kart magnetycznych, inteligentnych, bezstykowych RFID, a także Mifare CLASSIC i Ultralight (w tym NFC). Wersja XXL pozwala na kodowanie kart zbliżeniowych Mifare DESFire.


Potrzebujesz dobrego programu do projektowania kart inteligentnych?

Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Wybierzemy najlepsze rozwiązanie dla ciebie pod względem jakości, ceny i wymagań funkcjonalnych.

Ostatnia aktualizacja 2024-02-19

Piotr Tamulewicz - avatar.
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.