Czytnik zbliżeniowych kart
Czytniki kart magnetycznych i zbliżeniowych – rodzaje i zasada działania
Karta inteligentna z chipem w dłoni
Oprogramowanie do drukarek kart – 3 najlepsze opcje
Czytnik zbliżeniowych kart
Czytniki kart magnetycznych i zbliżeniowych – rodzaje i zasada działania
Karta inteligentna z chipem w dłoni
Oprogramowanie do drukarek kart – 3 najlepsze opcje
Pokaż wszystko

Zrozumieć USB — czyli o rodzajach i typach złączy słów kilka

USB to uniwersalny typ złącza, które najczęściej służy do komunikacji przewodowej między różnego typu urządzeniami. Poznaj rodzaje złączy USB.

Czym jest USB?

Wg definicji USB (skrót od ang. Universal Serial Bus) to po prostu wspólny interfejs, który umożliwia komunikację między urządzeniami a kontrolerem hosta, którym zazwyczaj jest komputer osobisty (PC) lub smartfon. USB służy do połączenia z komputerem czy smartfonem takich urządzeń peryferyjnych jak myszy, klawiatury przemysłowe, drukarki, skanery, urządzenia multimedialne, zewnętrzne dyski twarde i dyski flash, a w magazynie np. kolektory danych, czytniki kodów kreskowych czy drukarki etykiet.
Połączenie urządzenia peryferyjnego do hosta za pomocą USB jest bardzo proste. Współczesne komputery zazwyczaj same wykrywają port i instalują odpowiednie sterowniki. W związku z tym w momencie połączenia automatycznie możemy korzystać z danego urządzenia takiego jak skaner kodów kreskowych czy myszka do komputera.

Rodzaje portów i złączy USB

Istnieje wiele rodzajów portów i złączy USB, które różnią się od siebie wielkością, kształtem i szybkością przesyłu danych. Z tego powodu, aby połączyć urządzenie przy pomocy USB, musimy dokładnie znać nazwę i typ konkretnego złącza. W samych komputerach, tabletach można znaleźć zazwyczaj co najmniej jeden z trzech różnych typów portów USB: USB-A USB B lub USB-C, a także ich warianty mini USB i micro USB.

Rodzaje portów i złączy USB (fot. Shutterstock)

USB typu A

Złącze USB A, znane również jako standardowe złącze USB, to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj gniazda USB. Jest płaskie, prostokątne i to właśnie za jego pomocą łączymy klawiaturę z komputerem czy drukarkę etykiet z komputerem.

USB typu B

To jedno ze starszych typów złącza, które obecnie nie jest tak często używane.
Ma kształt niemal kwadratu ze ściętymi końcami. Stosowane jest do podłączenia drukarek i zewnętrznych dysków twardych do komputerów stacjonarnych.

USB typu C

To najnowszy typ USB, który pojawił się po raz pierwszy w 2014 roku. Projektowany był z myślą o obsłudze urządzeń o mniejszej, cieńszej i lżejszej obudowie. USB typu C znajdują swoje zastosowanie m.in. w smartfonach lub tabletach, ale również pojawia się w nowej generacji laptopów, w których stosowany jest jako jedyny port do wideo, przesyłania danych i ładowania

USB typu C łatwo rozpoznać po podłużnym kształcie i owalnych rogach. Jego atutem jest to, że jest symetryczny — nie ma znaczenia, w jaki sposób do włożymy do portu. W przeciwieństwie do starszych kabli, które zwykle mają USB-A na jednym końcu, a inny typ na drugim, USB-C może łączyć dwa urządzenia, które mają porty USB-C.

Oprócz klasycznych złączy istnieją jeszcze ich wersje zminiaturyzowane, czyli mikro i mini USB.

Mini USB

Mini USB to po prostu pomniejszona wersja złącza USB. Początkowo były projektowane do obsługi urządzeń o znacznie mniejszych gabarytach m.in. kompaktowych smartfonów. Obecnie mini USB jest coraz rzadziej stosowane. Wykorzystuje się je głównie w niektórych aparatach cyfrowych czy zewnętrznych dyskach twardych.

Micro USB

Złącze micro USB B jest pomniejszoną wersją mini USB, które pozwoliło urządzeniom mobilnym stać się smuklejszymi, zachowując jednocześnie możliwość połączenia z komputerami i innymi koncentratorami. Micro USB jest złączem, które znajdziemy we wszelkiego typu urządzeniach mobilnych jak telefony na Androidzie, słuchawki Bluetooth. Micro USB jest wypierane coraz częściej przez złącze USB typu C, które coraz częściej pojawia się w nowych modelach smartfonów.
OBRAZKI USB

StandardData wprowadzeniaRodzaje obsługiwanych złączyMaksymalny transfer danychDługość kabla do transmisji danych
USB 1.11998USB-A
USB-B
12 Mbps3 m
USB 2.02000USB-A
USB-B
USB Micro A
USB Micro B
USB Mini A
USB Mini B
USB-C
480 Mbps5 m
USB 3.2 Gen 12008 (USB 3.0)
2013 (USB 3.1)
USB-A
USB-B
USB Micro B
USB-C
5 Gbps3 m
USB 3.2 Gen 22013 (USB 3.1)USB-A
USB-B
USB Micro B
USB-C
10 Gbps3 m
USB 3.2 Gen 2×22017 (USB 3.2)USB-C20 Gbps3 m
USB 42019USB-C20 Gbps0.8 m
USB 42019USB-C40 Gbps0.8 m
Na podstawie: tripplite.com

Standardy USB – co oznaczają?

Złącza USB oprócz wielkości i kształtu mogą różnić się między sobą przepustowością i standardami, wg których pracują.

Standard USB 2.0. Po raz pierwszy udostępniony był w 2000 roku. Obecnie jest już dość przestarzały, chociaż dalej zdarzają się urządzenia, które pracują w tym standardzie. Zapewnia transfer danych (Hi-Speed) na poziomie 480 Mb/s i zużywa do 500 mA prądu. Standard 2.0 pracuje w trybie half-duplex, co oznacza, że dane mogą być przesyłane w tym samym czasie jedynie w jedną stronę (z komputera do urządzenia lub odwrotnie). Długość kabla nie powinna przekraczać 5 metrów.

USB 3.0. Zaprezentowany został po raz pierwszy we wrześniu 2007 roku na Intel Developer Forum. Jego elementem wyróżniającym jest magistrala SuperSpeed, która zapewnia szybkość przesyłu danych na poziomie 4,8 Gbit / s. i zużywa do 900 mA prądu. Jest kompatybilny z USB 2.0. Długość kabla w tym standardzie to maksymalnie 3 metry.

USB 3.1. USB 3.1. Znany również jako SuperSpeed ​​+ lub USB 3.1 Gen 2 . Znany od 2013 roku. Zapewnia znaczny wzrost szybkości i funkcjonalności w tym transfer surowych danych z prędkością 10 Gbit / s.

USB 3.1. Przyspieszył znacznie szybkość ładowania większych urządzeń jak tablety czy laptopy.

USB 3.2 (USB 3.2 Gen 2×2). Pojawił się w 2017 roku i wprowadził dwa nowe tryby transferu SuperSpeed ​​+ przez złącze USB-C z szybkościami danych 10 i 20 Gbit / s (1,25 i 2,5 GB/s).

USB 4 .To standard, który po raz pierwszy zaprezentowany został w 2019 roku. W swoim założeniu ma zniwelować mieszanie i chaos, jaki związany jest z nazewnictwem i standardami obowiązującymi do tej pory. USB 4 przeznaczony jest wyłącznie dla złączy USB-C. Szybkość przesyłania danych w USB 4 osiągać może maksymalnie 40 Gb/s.

Potrzebujesz wsparcia w zakresie wyboru odpowiedniego urządzenia dla twojej firmy?

Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Otrzymasz bezpłatną konsultację i wybiorę dla ciebie najlepsze urządzenie pod względem jakości, ceny i twoich wymagań biznesowych.

Ostatnia aktualizacja 2024-02-19

Piotr Tamulewicz - avatar.
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.