Klawiatury przemysłowe przykłady
Klawiatury przemysłowe – rodzaje, montaż i zastosowanie
Nawijaki zewnętrzne, przewijaki i dyspensery – zasada działania i zastosowanie
Klawiatury przemysłowe przykłady
Klawiatury przemysłowe – rodzaje, montaż i zastosowanie
Nawijaki zewnętrzne, przewijaki i dyspensery – zasada działania i zastosowanie
Pokaż wszystko

Drukarki kart plastikowych – jaką wybrać?

Karty plastikowe, karty kredytowe , karty członkowskie

Karty identyfikacyjne to rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne w wielu firmach, urzędach czy placówkach medycznych. Plastikowe karty ID wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie z powodów bezpieczeństwa niezbędna jest identyfikacja osób. Do ich wykorzystania potrzebujemy specjalnej drukarki kart plastikowych. Jak wybrać tę najlepszą?

Do czego służą karty ID?

Identyfikacyjne karty plastikowe zwane również kartami ID wykorzystywane są w wielu branżach, organizacjach i przedsiębiorstwach. Zazwyczaj pełnią funkcję przepustki czy wejściówki, która uprawnia do wejścia na dany obszar, czy do wnętrza organizacji. Istnieje wiele rodzajów kart ID, które różnią się od siebie stopniem zabezpieczeń.

Karty plastikowe PVC z nośnikiem danych

Należą do nich karty z kodem kreskowym, karty z paskiem magnetycznym i karty elektroniczne. Karty magnetyczne posiadają charakterystyczny czarny pasek. Aby je odczytać, należy przeciągnąć kartę przez czytnik. Karty elektroniczne zawierają elektroniczny chip zbliżeniowy (np. Mifare, Unique), który służy do połączenia z systemem kontroli dostępu. Najczęściej wykorzystywane są w organizacjach i przedsiębiorstwach, które z różnych powodów objęte są ścisłymi zasadami bezpieczeństwa.

Należą do nich:

  • szkoły i uczelnie wyższe
  • organizacje rządowe
  • przedsiębiorstwa produkcyjne i korporacje

Nadruk na kartach elektronicznych i chipowych najczęściej tworzony jest za pomocą drukarek termosublimacyjnych lub retransferowych.

Karty plastikowe PVC bez nośnika danych

To proste karty, które wykorzystywane są przede wszystkim jako karty tożsamości np. do karty klubowej czy wejściówki pracowniczej. Stosowane są w prostej identyfikacji wizualnej (na podstawie wydrukowanego na karcie zdjęcia). Tego typu karty zazwyczaj drukowane są za pomocą drukarek pracujących w technologii termosublimacyjnej.

Karty plastikowe służą do tworzenia:

  • prostych identyfikatorów studenckich;
  • kart pracowników;
  • kart członkowskich do klubu, siłowni i itd.
  • wejściówek na konferencję czy wydarzenie itd.

Sprawdź też: Jak wybrać terminal wózkowy?

Drukarki kart plastikowych: rodzaje technologii druku

Do wydruku kart ID stosowane są najczęściej drukarki termosublimacyjne lub retransferowe.

Technologia termosublimacyjna Direct-to-Card (DTC)

To technologia, która jest bardzo popularna we wszelkiego rodzaju wydrukach na powierzchniach z tworzyw sztucznych. W tej technologii między głowicą drukującą, a kartą znajduje się specjalna kalka (taśma termotransferowa). Pod wpływem ciepła pigment zawarty w taśmie zostaje przetransferowany na powierzchnię karty. Metoda termosublimacyjna jest szybka, skuteczna, a także daje mocne i trwałe wydruki. Zazwyczaj drukarki termosublimacyjne pozwalają na wydruku w rozdzielczości 300 DPI, co zapewnia bardzo szczegółowe obrazy i ostry tekst.

Drukarka “Direct-to-Card (DTC) to dobre rozwiązanie, gdy:

  • potrzebujesz szybkiego i w miarę ekonomicznego druku – drukarki termosublimacyjne wymagają tylko i wyłącznie zakupu kalki barwiącej;
  • szukasz drukarki do wydruków prostych kart plastikowych z elementami graficznymi takimi jak zdjęcie, logo czy tekst;
  • nie masz potrzeby drukować kart identyfikacyjnych zawierających chipy, służących do kontroli dostępu.
  • często drukujesz karty jednorazowe np. na konferencję.

Retransfer

Wykorzystuje podobną technologię do termotransferu w drukarkach etykiet. Różnica polega na tym, że obrazy drukowane są na przezroczystej folii, która następnie jest wtopiona w powierzchnię karty. Ta metoda daje nieporównywalnie lepszą jakość i więcej możliwości. Druk retransferowy może być nakładany na nierównych powierzchniach takich jak karty inteligentne, zbliżeniowe lub wykonane z innych materiałów niż PVC (np. PET czy poliwęglan). Sprzęt pozwala na drukowanie obrazów bardzo wysokiej rozdzielczości nawet do 600 DPI, a także zadruk pełnej powierzchni karty: od krawędzi do krawędzi, co jest niemożliwe w przypadku drukarek termosublimacyjnych. Minusem tej technologii jest fakt, że wymaga ona znacznie większej liczby materiałów eksploatacyjnych w tym wspomnianej przezroczystej folii i taśmy. Poza tym nadrukowanie jednej karty trwa dłużej niż w przypadku technologii termotransferowej.

Zakup drukarki do kart plastikowych retransferowej to dobry wybór, gdy:

  • potrzebujesz karty zaprogramowanej do przechowywania danych i systemu kontroli dostępu;
  • zależy ci na wyraźnym i ostrym wydruku o wysokiej rozdzielczości;
  • chcesz, żeby karta indykacyjna była bardzo solidna i wytrzymała;
  • szukasz kart, które będą stosowane przez pracowników przez długi czas.

Jaka drukarka do kart plastikowych?

Przed wyborem właściwej drukarki warto zadać sobie kilka istotnych pytań, które pozwolą na wybrać odpowiedniego modelu.

Czy będziesz drukować na jednej czy obu stronach swoich kart?

Karty plastikowe mogą być drukowane jednostronnie lub dwustronnie. Nie wszystkie drukarki oferują możliwość automatycznego dwustronnego wydruku. Jeżeli chcesz, żeby informacje były zawarte na obu stronach karty w trakcie jednego przebiegu druku, musisz zdecydować się na kartę drukarkę typu Duplex.

Jaki typ zabezpieczeń będzie miała twoja karta: wizualną, kod kreskowy, pasek magnetyczny czy chip?

W zależności od stopnia złożoności karty i jej zabezpieczeń do jej wydruku będziesz potrzebować innej drukarki. Karty z kodami kreskowymi z powodzeniem możesz wydrukować na zwykłej drukarce termotransferowej do kart. Możliwość druku kart z paskiem oferuje większość drukarek dostępnych na rynku. Karty z chipami RFID najlepiej drukować za pomocą drukarek retransferowych.

Jak dużo będziesz drukować kart plastikowych?

Jeżeli będą tworzone sporadycznie np. dla nowego pracownika wówczas sprawdzi się zwykła drukarka biurowa. W przypadku dużych nakładów warto rozejrzeć się nad drukarką półprzemysłową lub przemysłową.

Jak wytrzymałe mają być twoje karty?

Jeżeli karty plastikowe mają przetrwać dłużej niż rok i będą narażone na działanie czynników zewnętrznych takich jak intensywne ścieranie lub kontakt chemiczny, wówczas warto rozważyć wybór drukarki, która posiada opcję laminowania. W procesie laminowania do powierzchni karty dodatkowo przyklejona jest cienka przezroczysta warstwa ochronna. W ten sposób karta dodatkowo zabezpieczona jest przed uszkodzeniem.

Oprogramowanie do drukowania kart plastikowych

Aby wydrukować kartę plastikową, trzeba najpierw ją zaprojektować. Jeżeli projekt chcesz wykonywać we własnym zakresie, wówczas warto zaopatrzyć się w drukarkę z kompatybilnym oprogramowaniem do przygotowania projektów kart. Jednym z takich programów jest CardStudio™ firmy Zebra, z którym stworzysz kartę dowolnego typu.


Czytniki kart plastikowych

Karty plastikowe to nie wszystko. Do sprawnego działania systemu, musimy zaopatrzyć się w sprzęt, który pozwoli na ich odczytanie. Przy dekodowaniu danych zawartych w karcie wykorzystuje się specjalne czytniki kart plastikowych. W zależności od technologii, w jakiej wykonano kartę, mogą to być czytniki kart z kodem kreskowym, magnetycznych i chipowych, a także RFID. Pozwalają one na szybką identyfikację osoby i w zależności od stopnia zabezpieczenia umożliwiają dostęp do określonej strefy.

Materiały eksploatacyjne do drukarek kart plastikowych

Do tworzenia kart ID oprócz drukarki potrzebne są dedykowane materiały eksploatacyjne takie jak taśmy barwiące (kolorowe i czarne), zestawy czyszczące i  puste karty plastikowe.

Karty plastikowe do nadruku

Podstawą są odpowiednie czyste kart, na których będziemy nanosić nadruki.  Wybór materiałów eksploatacyjnych zależy oczywiście od rodzaju kart, jakie chcemy tworzyć.

W zależności od potrzeb będą to: 

  • Karty plastikowe PVC (np. Zebra Premier). Plastikowe karty PVC o długiej żywotności. Mogą być wykonane z kompozytowego polichlorku winylu (PVC) o wysokiej trwałości. 
  • Karty PVC z paskiem magnetycznym.  Specjalnie przygotowane karty, które zawierają pasek magnetyczny, na którym umieszczane są zakodowane dane.  
  • Karty zbliżeniowe. Karty, które pozwalają na tworzenie wstępnie zadrukowanych i zaprogramowanych kart o zasięgu odczytu do 10 cm. 
  • Karty RFID. Karty inteligentne obsługujące technologię RFID. Wyposażone w antenę i chip. Oferują zaawansowaną czułość, zwiększając szybkość i zasięg odczytu, a także pełne możliwości odczytu/zapisu.

Zobacz też: Tagi RFID – rodzaje i zastosowanie

Taśmy barwiące

  • do druku kolorowego (metodą termosublimacyjna), folia YMCKO, o kolorach: żółty, magenta, cyjan, czarny wraz z warstwą „overlay” – przezroczystą, chroniącą przed promieniami UV, wodą i pyłem;
  • do druku monochromatycznego (druk w jednym kolorze, metoda termotransferowa) jednokolorowe folie: czarny, niebieski, czerwony, zielony, biały, złoty i srebrny. 

Aby drukarka funkcjonowała bezawaryjnie przez długi czas,  musimy zadbać o właściwą konserwację. W takim przypadku przydadzą się również specjalne  zestawy czyszczące.

Przeczytaj też: Jak wybrać kolektor danych?

Szukasz drukarki kart plastikowych dopasowanej do potrzeb przedsiębiorstwa?

Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Wybierzemy najlepsze rozwiązanie dla ciebie pod względem jakości, ceny i wymagań funkcjonalnych.

Ostatnia aktualizacja 2024-01-18

Piotr Tamulewicz - avatar.
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.