chemat sieci WLAN w firmie
Sieć bezprzewodowa – WLAN w firmie. Najlepsze praktyki.
Przedsiębiorca w garniturze trzymający banknoty
Jak uzasadniać przełożonym budżet na IT?
chemat sieci WLAN w firmie
Sieć bezprzewodowa – WLAN w firmie. Najlepsze praktyki.
Przedsiębiorca w garniturze trzymający banknoty
Jak uzasadniać przełożonym budżet na IT?
Pokaż wszystko

Jak wybrać terminal wózkowy?

Magazynier poruszający się na wózku widłowym.

Wózki widłowe już dawno przestały być pojazdami, których jedynym zadaniem jest przewiezienie towaru z punktu A do punktu B w magazynie. Nowoczesne pojazdy magazynowe wyposażone są w szereg zaawansowanych funkcji jak czytniki RFID do identyfikacji produktu czy wagi sensoryczne montowane na widłach wózka do wykrywania masy ładunków, pracujące w oparciu o komunikację radiową. Jednym z podstawowych urządzeń montowanych w wózkach widłowych jest też terminal mobilny.

Do czego potrzebujemy terminala wózkowego?

To, jak szybko i sprawnie jesteśmy w stanie obsłużyć w magazynie przyjęcie czy wysyłkę towaru, ma realne przełożenie na zyski. Zarządzanie współczesnym magazynem charakteryzuje się też większą złożonością i wymaga większej niż kiedykolwiek mobilności ze strony pracowników. Aby dobrze wykonywać swoją pracę, magazynierzy i osoby operujące wózkami widłowymi, muszą dysponować informacjami. Dostarczane są one do nich w czasie rzeczywistym, w trakcie wykonywania określonych operacji. W większości sytuacji te dane zapewnia ręczny kolektor zwany też terminalem wózkowy lub magazynowym.

W przypadku pracowników magazynowych korzystanie z ręcznego kolektora magazynowego w czasie pracy nie stanowi problemu. Dla operatorów sprzętu zmechanizowanego staje się to dość kłopotliwe i mało poręczne. Nie da się równocześnie obsługiwać urządzenia i prowadzić pojazdu. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnego kolektora magazynowego lub tabletu przemysłowego i zamontowanie go w wózku widłowym (zgodnie z wymogami przepisów BHP i UDT).

Kierowca forklift za pomocą zamontowanego terminala pokładowego podłączonego do systemu zarządzania magazynem WMS ma wgląd do wszystkich danych niezbędnych do sprawnej realizacji zlecenia, zna lokalizację towaru w magazynie i aktualny status zamówienia. Wszystko to możemy zobaczyć wyświetlone na komputerze pojazdu, który posiada radio Wi-Fi lub urządzenie z wbudowanym modemem. Takie rozwiązanie znacznie usprawnia zarządzanie, a jednocześnie przyspiesza wszystkie operacje magazynowe.

Kluczem do sukcesu jest jednak wybór odpowiedniego terminala do wózka widłowego i jego właściwy montaż w pojeździe.

Terminal wózkowy – zanim zaczniesz wybierać model

Wybór dobrego terminala mobilnego jest ważny z perspektywy efektywności i ergonomiczności pracy. Przed analizą i przeglądaniem oferty rynkowej, warto dokładnie sprecyzować nasze oczekiwania związane z danym urządzeniem. Pomocna okaże się tu dobra analiza środowiska pracy oraz konkretnych zadań, które są wykonywane w magazynie, centrum logistycznym czy hali produkcyjnej.

Zanim zaczniemy wybierać konkretne modele, zastanówmy się nad następującymi kwestiami:

  • Do jakich zadań będzie służył kolektor danych montowany na wózku widłowym?
  • W jakim środowisku będzie pracował terminal magazynowy (temperatura, zapylenie, drgania, wibracje)?
  • Jak długo urządzenie powinno działać na jednym ładowaniu?
  • Jakie rodzaje kodów będą skanowane za pomocą terminala?
  • Jaka będzie średnia odległość skanowania kodów?

Wybór terminala do wózka widłowego – na co zwracać uwagę?

Model wózka widłowego

Na początku warto dokładnie zapoznać się z modelami i parametrami wózków widłowych, jakie pracują w magazynie. Okazuje się, że konstrukcje niektórych pojazdów magazynowych są bardziej predysponowane do montażu komputerów pokładowych niż inne. Z tego względu zanim wybierzemy konkretny model terminala mobilnego na wózek widłowy najpierw upewnijmy się, w jaki sposób urządzenie będzie zainstalowane w pojeździe. Z mojego doświadczenia znacznie łatwiej montuje się terminale pokładowe do forkliftów Toyoty i Clark. Trudniej w mniej przystosowanych do mobilności pojazdów Wolbrom.

Warunki pracy terminala magazynowego

W większości przypadków urządzenia te będą pracować w wymagającym środowisku przemysłowym czy też magazynowym. Zazwyczaj terminale działają w niskich temperaturach (np. w chłodniach), w dużym zapyleniu charakterystycznym np. dla hal produkcyjnych, a także narażone są na wibracje wywoływane przez poruszający się pojazd. Z tego względu urządzenia powinny być wyposażone w wysoką klasę ochrony IP. Wymagane są szczelność klasy IP 66 lub IP 67, które gwarantują wysoki stopień odporności na wodę i kurz. W przypadku pracy w chłodniach wykorzystuje się terminale freezer, gdzie kompensowana jest para wodna oraz ekran jest dostosowany do tak niskich temperatur.

Łączność bezprzewodowa

Terminale mobilne montowane na wózku widłowym powinny być wyposażone w funkcje bezprzewodowe, takie jak wbudowany Bluetooth, Wi-Fi, 4G / LTE i anteny zewnętrzne, aby zwiększyć siłę sygnału w odległych lokalizacjach. W ten sposób operator będzie mógł bezproblemowo przesyłać dane w czasie rzeczywistym z każdego kąta magazynu lub składu budowlanego bez opóźnień.

Zasilanie z pojazdu

Istotną kwestią jest też sposób zasilania terminala wózkowego. W przypadku konieczności podniesienia napięcia wykorzystujemy przetwornice galwanicznie odseparowane od zasilania wózka widłowego. Wyróżniamy dwa rodzaje przetwornic wewnętrzne i zewnętrzne. Komputery pokładowe w wózkach widłowych muszą mieć szeroki zakres zasilania wejściowego, konwertery DC-DC, a także kontrolę zapłonu, który działa na zasadzie przycisku switcha. Zasada jest prosta: na wejściu pojawia się napięcie i urządzenie się automatycznie włącza. Po zaniku zasilania urządzenie się wyłącza, a wyłączenie urządzenia można opóźnić w ustawieniach.

Ergonomiczność

Ze względu na specyfikę pracy operatora wózka widłowego podstawowym kryterium, jaki powinien nas interesować, jest ergonomia i wygoda obsługi urządzenia przez kierującego pojazdem. Innymi słowy obsługa terminala przenośnego powinna być na tyle intuicyjna, łatwa i komfortowa, aby kierowca mógł łączyć wykonywanie czynności magazynowych z obsługą terminala. Warto wziąć pod uwagę następujące elementy:

Miejsce montażu komputera

W przypadku gdy operator do wykonywania czynności nie będzie potrzebował wielu danych, warto zastanowić się nad zakupem komputera o mniejszej przekątnej ekranu. Z drugiej strony urządzenie powinno być na tyle duże, aby pracownik mógł bezpośrednio odczytać informacje i wprowadzić je do systemu.

Klawiatura

Gdy kierowca wózka widłowego musi w trakcie swojej pracy wprowadzać do komputera wiele informacji, wówczas nieodzownym elementem staje się klawiatura przemysłowa. Ze względu na specyfikę pracy i fakt, że często operator pracuje w rękawicach, lepszym rozwiązaniem okazuje się dołączana klawiatura. Najlepiej sprawdza się wyposażenie klawiatury w stosunkowo duże klawisze. W innych sytuacjach sprawdzi się klawiatura dotykowa, która wyświetlana jest na ekranie urządzenia.

Skaner kodów kreskowych

Skaner magazynowy do odczytywania kodów kreskowych jest nieodłącznym elementem terminala przenośnego. Należy gruntownie przemyśleć metody wymiany danych: czy będzie to skaner bezprzewodowy łączący się za pomocą Bluetootha czy też skaner magazynowy przewodowy. W obu wariantach trzeba rozważyć sposób użytkowania skanera przez pracownika magazynu. W sytuacji gdy skaner magazynowy dość często wynosimy poza wózek i standardową szerokość kabla, wówczas oczywiście preferowanym rozwiązaniem jest wykorzystanie łączności bezprzewodowej. Skaner który podłączymy za pomocą USB, będziemy wolniej ładować. Przy wykorzystaniu przetwornicy, przyspieszymy ładowanie i możemy też połączyć przez wejście RS232.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że na rynku mamy kilku producentów specjalnych uchwytów uniwersalnych do wózków widłowych. Służących do przymocowania: terminala, skanera, drukarki czy klawiatury.

Oprogramowanie, jakie będzie wykorzystywane w terminalu

W sytuacji gdy pracujemy w oparciu o oprogramowanie webowe (instalowane na zewnętrznym serwerze danych, gdzie dostęp do niego odbywa się za pomocą przeglądarki internetowej), wszystkie systemy będą obsługiwać ANDROID, IOS I WINDOWS 10. Jeżeli wykorzystywaliśmy standard protokołu komunikacyjnego telnet – terminal musimy wyposażyć w dodatkową aplikację, która umożliwi połączenie z ww. systemami (np. Velocity dawny Wavelink). Przy połączeniu szeregowym konfiguracja terminala odbywa się z poziomu wyżej wspomnianych aplikacji. Znacznie ułatwia to późniejsze wymiany urządzeń Plug and Play.

Kwestie montażowe

Oczywiście po wyborze odpowiedniego terminala pozostaje jeszcze jedna kwestia, czyli zamontowanie go w wózku widłowym. Praktyka pokazuje, że etap ten należy do najbardziej wymagających. Z tego powodu do jego realizacji warto wynająć doświadczonych instalatorów. Przy instalacji terminala w wózku widłowym bierzemy pod uwagę wiele parametrów m.in. model wózka widłowego i jego konstrukcję. Ponadto należy rozważyć kwestie zasilania, izolacji i typu przewodów wykorzystanych do montażu i zasilania urządzenia. Bilans poboru mocy urządzeń i przekroju przewodu, rodzaj izolacji i napięcie.
Większość wózków widłowych nie jest fabrycznie przystosowana do obsługi tego typu urządzeń pokładowych, a ich instalacja wymaga dodatkowych akcesoriów.

W skład takiego zestawu montażowego najczęściej wchodzi.

  • Terminal wózkowy + ewentualnie klawiatura zewnętrzna
  • Skaner kodów kreskowych + najczęściej stacja dokująca
  • Przetwornica
  • Uchwyty montażowe
  • Przewody

W przypadku skanera oraz klawiatury niezbędne będzie wykorzystanie specjalnych uchwytów montażowych. Skaner zazwyczaj znajduje się w specjalnym uchwycie montowanym bezpośrednio do terminala. Czytnik kodów przewodowy możemy zawiesić na balanserze. Skaner bezprzewodowy montujemy przy użyciu uchwytów (wraz z stacją dokującą) w której znajduje się skaner.

Po przygotowaniu i uwzględnieniu wszystkich parametrów następuje montaż terminala przenośnego. W zależności od stopnia trudności instalacja może trwać od 2 do 6 godzin. Po montażu i konfiguracji terminal wózkowy jest gotowy do pracy.

Zobacz też artykuł – Terminale wózkowe – przegląd wybranych modeli.

Serwisowanie

Terminale w wózkach widłowych ze względu na wymagające środowisko powinniśmy poddawać regularnej kontroli i serwisowaniu przez doświadczonych instalatorów.

W trakcie wyboru urządzenia i wyspecjalizowanych instalatorów należy zatem brać pod uwagę nie tylko kwestie i parametry techniczne, ale także obsługę posprzedażową i serwisową. Przeważnie taką opieką serwisową zajmuje się firma, której zleciliśmy instalację terminala w wózku widłowym, ale nie zawsze jest to regułą.

Zobacz też: Dlaczego warto podpisać umowę serwisową?

Wybór terminala wózkowego – przydatne pliki do ściągnięcia

Przygotowałem zestawienie, które pomoże w wyborze terminala wózkowego. Poniżej do ściągnięcia jest lista parametrów, jakie warto uwzględnić przed zakupem urządzenia.

Ta lista pomoże ci w wyborze dobrego terminala wózkowego

Potrzebujesz terminala pokładowego dopasowanego do potrzeb Twojego biznesu?

Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Bezpłatnie przeprowadzimy mini analizę twoich procesów magazynowych względem oczekiwań związanych z terminalami w wózkach widłowych.

Ostatnia aktualizacja 2024-04-24

Piotr Tamulewicz - avatar.
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.