Skanery przemysłowe i ich zastosowanie
Systemy wizyjne na produkcji i w magazynie
Skanery przemysłowe i ich zastosowanie
Systemy wizyjne na produkcji i w magazynie
Pokaż wszystko

Weryfikator jakości kodów – do czego jest potrzebny?

kod kreskowy pod lupą

Jak sprawdzić, czy nasz kod kreskowy jest poprawny? W tym zadaniu pomoże weryfikator kodów kreskowych. Na czym polega weryfikacja kodów i dlaczego jest tak ważna?

Po co weryfikować kody kreskowe?

Kod kreskowy — znak graficzny, w którym zakodowane są informacje dotyczące produktu i samego producenta to nieodzowny element automatycznej identyfikacji danych. Przyspiesza wykonywanie operacji na produkcji, w magazynie i w handlu. Kod kreskowy oferuje nam wiele korzyści. Dzięki niemu identyfikowanie i odczytywanie danych jest szybsze i znacznie dokładniejsze. Sytuacja komplikuje się w momencie, kiedy nasz kod jest słabej jakości. Może być uszkodzony lub po prostu błędny. W takiej sytuacji istnieje ryzyko, że nie zostanie odczytany przez standardowy czytnik kodów kreskowych w odpowiedni sposób. Konsekwencje operowania nieczytelnym kodem mogą być bardzo kosztowne.

Jak uniknąć takiej sytuacji?
Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z weryfikatorów jakości kodów kreskowych (systemy wizyjne).

Dlaczego warto sprawdzać kody kreskowe za pomocą weryfikatorów?

Stosowanie weryfikatorów kodów kreskowych znacznie ogranicza potencjalne straty i nadprogramowe koszty, jakie możemy ponieść po wprowadzeniu do obrotu produktów z wadliwymi kodami kreskowymi.

Ograniczamy w ten sposób ryzyko zwrotu produktów, opakowań, odpadów czy kosztów nadruku wadliwych kodów.
Oszczędzamy też czas, który trzeba by było poświęcić na dodatkowe przeróbki i zmiany opakowań.
Weryfikacja daje nam również dokładne informacje związane z błędem w kodzie. Wiemy, co jest nie tak i co robić, żeby w przyszłości tego błędu nie popełnić.

Dlaczego nie da się zweryfikować kodu za pomocą czytnika?

Z pewnością wielu z was zastanawia się teraz: “Po co mi weryfikator kodów? Przecież mogę sprawdzić poprawność kodu kreskowego próbując go odczytać skanerem przemysłowym >> kodów kreskowych. Niestety nie jest to takie proste. Nawet jeśli nasz skaner kodów kreskowych nie ma problemu z odczytaniem danego kodu nie oznacza, że tych problemów nie będzie miał czytnik kodów kreskowy u naszego kontrahenta. Wiele skanerów kodów kreskowych, szczególnie tych zaawansowanych, posiada algorytmy, które pozwalają na odczytywanie trudnych do czytania i zniszczonych kodów. Prosty skaner, który nie posiada takich rozwiązań, może nie odczytać kodu.
Proces sprawdzania kodów kreskowych ma na celu sprawdzenie, czy dany kod kreskowy będzie mógł zostać odczytany na różnych urządzeniach w ten sam sposób. Do tego potrzebny nam jest właśnie w weryfikator kodów kreskowych.

Weryfikator kodów COGNEX (źródło: cognex.com)

Na czym polega weryfikacja kodów kreskowych?

Weryfikacja kodów kreskowych to po prostu proces oceniania jakości kodów kreskowych, który dokonywany jest na podstawie pomiaru kilku lub kilkunastu parametrów. Urządzenia do weryfikacji kodu sprawdzają zgodność kodów (umieszczanych na produktach przez aplikatory etykiet) z parametrami jakości określonymi przez normy branżowe opracowane przez organizacje międzynarodowe, takie jak ANSI/ISO oraz grupy branżowe, takie jak GS1 i HIBC, weryfikują jego parametry fizyczne i wystawiają ocenę końcową. W trakcie weryfikacji jesteśmy w stanie sprawdzić, czy jakość kodu kreskowego jest na tyle dobra, aby mógł być bez problemu odczytany przez różnego rodzaje czytniki kodów kreskowych.

Stosowane są dwa typy weryfikacji kodów kreskowych: tradycyjna i ANSI. Podczas tradycyjnej weryfikacji (zwanej też wymiarową) urządzenie sprawdza parametry związane z obrazem i jakością druku. W tego typu weryfikacji mierzone są przede wszystkim:

  • parametry i rozmiary poszczególnych kresek i spacji,
  • wysokość poszczególnych kresek kodu,
  • szerokości znaków,
  • odległości jasnych odstępów między kreskami,
  • szerokości lewego i prawego jasnego marginesu kodu,
  • odległości podobnych krawędzi sąsiednich kresek,
  • kontrast wydruku tzw. PCS kodu kreskowego

Weryfikacja ANSI (akronim nazwy: American National Standards Institute) polega na dokładnej analizie tzw. profilu współczynnika odbicia światła promienia skanującego. Zaletą tego typu metody w odróżnieniu od tradycyjnej jest to, że została ona poddana standaryzacji (norma EN 1635: 1997 „Bar coding – Test specifications – Bar code symbols”).
W związku z tym wszystkie urządzenia, które wykorzystują tę metodę przy weryfikacji kodów bez względu na to producenta powinny dać porównywalne wyniki i przedstawić porównywalne raporty [1]

Zgodnie z normą EN 1635: 1997 w metodzie ANSI podlegają ocenie następujące parametry profilu:

  • dekodowanie,
  • kontrast symbolu (SC)
  • minimalny współczynnik odbicia
  • światła (Rmin)
  • minimalny kontrast krawędzi (ECmin),
  • modulacja (MOD),
  • defekty (ERN),dekodowalność (V) [1]

Zaletą metody ANSI jest też to, że nie służy tylko do oceny jakości kodów kreskowych. Pozwala również na określenie przyczyny pogorszenia jakości kodu — takich informacji nie daje metoda tradycyjna.

Metoda wymiarowa i jak metoda ANSI operują na innym pakiecie danych. Nie ma możliwości porównywania wyników tych dwóch metod. Metoda ANSI uznawana za nowszą i nowocześniejszą i coraz chętniej wykorzystywana jest przy weryfikatorach kodów kreskowych.

Sprawdź artykuł: Drukarki Printronix z weryfikacją kodów kreskowych – dlaczego warto?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze weryfikatora kod kreskowego?

Planując zakup odpowiedniego weryfikatora kreskowego, warto wziąć pod uwagę następujące parametry.

Parametry weryfikowanych kodów kreskowych

Jednym z najistotniejszych elementów jest wielkość kodów kreskowych, które będą poddane weryfikacji. Od ich rozmiarów zależeć będzie dostosowanie odpowiedniego urządzenia z odpowiednim polem widzenia (FOV). Jakiego rozmiaru są największe kody, które będą sprawdzane w twojej firmie i przedsiębiorstwie?

Detale w kodach kreskowych

Podczas weryfikacji kodu kreskowego sprawdzane są najdrobniejsze szczegóły. Z tego powodu ważną kwestią jest zwrócenie uwagi na to, jakich rozmiarów będą najmniejsze elementy kodu kreskowego. Istotnym parametrem jest tzw. minimalny wymiar X. Daje on nam informacje, jakiej wielkości szczegóły kodu będą mogły być zweryfikowane i odczytanie przez oko kamery weryfikatora.

Rodzaje kodów, które będziesz weryfikować

Przy wyborze weryfikatora należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaje kodów obsługiwanych przez urządzenie. Czy weryfikator obsługuje kody stosowane w twojej organizacji? Czy jesteś w stanie zweryfikować nimi kody 2D lub DPM?

Powierzchnia wydruku kodów i kąt oświetlenia

Kody mogą być drukowane na różnych materiałach i powierzchniach (płaskich, jak i zakrzywionych, okrągłych i nieregularnych). Aby odczytać kod kreskowy, musisz posiadać weryfikator kodu z odpowiednim kątem oświetlenia. Kąt będzie się różnił w zależności od materiału, na którym kod kreskowy został nadrukowany. Na przykład kody 1D i 2D drukowane na etykietach wymagają doświetlania pod kątem 45 stopni. Do kodów DPM potrzebny jest weryfikator z opcją oświetlenia 30 i 90 stopni.

  • 45 stopni – kąt oświetlenia stosowany do sprawdzania weryfikacji kodów kreskowych wydrukowanych na płaskiej powierzchni. Czasami również wykorzystywany jest do kodów kreskowych DPM
  • 30-stopniowy lub kopułkowy sprawdza się najlepiej w weryfikacji kodów DPM drukowanych na zakrzywionych i teksturowanych częściach
  • 90 stopni optymalny wybór do weryfikacji kodów na silnie odblaskowych powierzchniach lub symbolach mikroudarowych

Normy i standardy branżowe

Wiele branż ma określone normy związane z oznaczeniem i oceną kodów kreskowych. Weryfikacja kodów kreskowych w branży farmaceutycznej będzie różniła się od kodów w handlu detalicznym czy w branży spożywczej. Z tego powodu należy szukać weryfikatora potrafiącego sprawdzać kody stosowane w określonej dziedzinie gospodarki.

Potrzebujesz wsparcia w zakresie wyboru weryfikatora jakości kodów dla twojej firmy?

Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Wybierzemy najlepsze urządzenie pod względem jakości, ceny i twoich wymagań biznesowych.

Materiały źródłowe:

  1. Metoda ANSI weryfikowania jakości kodów kreskowych. Wytyczne do analizy jakości kodów kreskowych i usuwania przyczyn błędów występujących w kodach; https://docplayer.pl/2237443-Metoda-ansi-weryfikowania-jakosci-kodow-kreskowych-wytyczne-do-analizy-jakosci-kodow-kreskowych-i-usuwania-przyczyn-bledow-wystepujacych-w-kodach.html

Ostatnia aktualizacja 2024-02-19

Piotr Tamulewicz - avatar.
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.