Drukarka do vansellingu – jaką wybrać?
ZTNA – co to jest i dlaczego warto go wdrożyć?
Drukarka do vansellingu – jaką wybrać?
ZTNA – co to jest i dlaczego warto go wdrożyć?
Pokaż wszystko

Drukarki Printronix z weryfikacją kodów kreskowych – dlaczego warto?

Kody kreskowe — niewielkie, ale niezwykle istotne symbole, są podstawą identyfikacji produktów, paczek, czy elementów produkcyjnych. Jednak, co jeśli z jakiegoś powodu są one błędne? Jakie konsekwencje może nieść za sobą taki drobny, na pierwszy rzut oka, błąd? Rozwiązaniem jest zakup drukarki z weryfikatorem kodów kreskowych.
Dlaczego warto wykorzystywać drukarki z weryfikacją kodów kreskowych?


Kod kreskowy to nic innego jak graficzna forma danych, zestaw kropek i kresek, w którym ukryte są ważne informacje dotyczące produktu.

Kody kreskowe są w większości przypadków podstawowym sposobem identyfikacji produktu czy towaru. Z tego względu, tak ważne jest, aby były prawidłowo odczytywane na każdym etapie procesu logistycznego — od momentu, kiedy produkt opuszcza taśmę produkcyjną, poprzez poszczególne łańcuchy dostaw, aż do momentu, gdy dotrze do sklepu detalicznego czy hurtowni (patrz: skaner kodów kreskowych). Błędy w kodach kreskowych lub trudności z ich odczytem mogą skutkować nie tylko problemami i skargami od dostawców, ale również surowymi karami finansowymi, które w wielu przypadkach mogą być bardzo dotkliwe. Z tego powodu, warto już na wstępnym etapie zadbać o to, aby kod wydrukowany na produkcie czy paczce został odpowiednio zweryfikowany.

Czy błędne kody kreskowe są poważnym problemem?

Wszystko zależy oczywiście od skali. Nawet jeżeli uznamy, że 99,9% kodów kreskowych jest wydrukowana prawidłowo, to zawsze pozostaje ten jeden setny procent błędnych, nieprawidłowych kodów, które komplikują nam życie. Przyjrzyjmy się, jak to może wyglądać w praktyce. Wystarczy zrobić prostą kalkulację:

Przyjmijmy, że Twojemu klientowi przypada druk 2000 etykiet dziennie, z których jedna na 1000 jest wadliwa. To oznacza, że co dzień mamy 2 błędnie wydrukowane etykiety. Jeśli założymy, że w magazynie czy hali produkcyjnej pracujemy przez dwadzieścia dni roboczych w miesiącu, to daje nam to sumę 40 błędnych etykiet co miesiąc. W przypadku produktu o niskiej wartości na rynku detalicznym być może nie jest to wielka strata. A jeżeli taka błędna etykieta trafi na paczkę z dużym ładunkiem lub cennym elementem? Wówczas nawet błędny wydruk tych 40 etykiet może przynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie strat. Tego typu koszty finansowe w wielu przypadkach są poważnym obciążeniem dla budżetu firmy.

Straty finansowe to nie jedyne problemy. Kłopoty pojawiają się też na innych etapach łańcucha. Wada kodu może być powodem zwrotu przesyłki, błędnego skierowania przesyłki, braku kontaktu z adresatem, problemów z funkcjonowaniem zautomatyzowanego sprzętu, co przekłada się na spadek wydajności w magazynie lub na liniach wysyłkowych.
Każda błędnie wydrukowana i źle odczytana etykieta może wpływać na szybkość dostarczenia towaru do finalnego klienta.
Co więcej, w szerszej perspektywie, w grę wchodzą elementy, które trudne są do zmierzenia, takie jak dobre relacje z naszymi kontrahentami czy reputacja firmy.

Jak ocenić poprawność kodu? Błędy w kodach kreskowych mogą wynikać z wielu elementów, do najpopularniejszych należą:

  • Nieodpowiedni kolor kodów kreskowych, liczne braki w druku i przerywane linie
  • Rozlana farba i błędy w grubości linii kodu
  • Uszkodzone elementy grzejne głowicy drukującej
  • Nieodpowiednia kolorystyka kodu (wydruk w formie negatywu)
  • Nieprawidłowy wybór rozdzielczości głowicy drukującej, co skutkuje błędami w grubości linii kodu
  • Zbyt mała przestrzeń dookoła kodu

Jeżeli wada jest wyraźna i część kodu jest niewidoczna, to jest to łatwe do zauważenia. A gdy błędy pojawiają się w detalach lub dotyczą samego kodowania produktu? Niestety, weryfikacji kodu kreskowego nie jesteśmy w stanie przeprowadzić “na oko”. Służą do tego specjalne narzędzia. Ze względu na fakt, że wytyczne i standardy związane z drukowaniem kodów kreskowych mają wiele elementów, najlepiej sprawdzają się specjalne systemy i weryfikatory. O tym szczegółowo pisaliśmy w artykule: Weryfikator jakości kodów – do czego jest potrzebny?

Na rynku dostępne są także drukarki etykiet, które posiadają wbudowany weryfikator kodów kreskowych. Urządzenia tego typu nie tylko drukują kod kreskowy, ale automatycznie w trakcie wydruku kontrolują jego zgodność ze standardem i poprawność.

Jakie branże wykorzystują drukarki z weryfikacją kodów kreskowych?

Konieczność weryfikacji kodów kreskowych dotyczy praktycznie każdej branży, niezależnie czy mówimy o sektorze logistycznym czy detalicznym. W każdym przypadku wadliwie odczytany kod kreskowy jest potencjalną stratą dla firmy. Istnieją również branże, w których ryzyko wynikające z błędnie odczytanego kodu kreskowego jest szczególnie wysokie i niesie ze sobą nie tylko potencjalne straty finansowe, ale może stanowić zagrożenie dla końcowego klienta. Do takich branż należą:

  • Branża logistyczna i magazynowa: tutaj każdy błędnie odczytany kod kreskowy to przestoje w łańcuchu logistycznym i straty dla firmy.
  • Branża motoryzacyjna: przestoje na linii produkcyjnej skutkują opóźnieniami w realizacji zleceń wobec kontrahentów i generuje duże koszty.
  • Branża medyczna: w której błędny kod może skutkować np. złą identyfikacją pacjenta (i np. wdrożeniem niewłaściwej procedury medycznej)
  • Branża detaliczna: odzieżowa, handlowa, spożywcza — operująca na dużych wolumenach towarów, gdzie każdy potencjalnie błędnie odczytany kod może skutkować stratami i kosztownymi zwrotami czy reklamacjami klienta.

Branża motoryzacyjna i drukarki z weryfikacją kodów kreskowych

Jednym z sektorów, w których potencjalne błędy wynikające z niewłaściwego odczytu kodów kreskowych mogą mieć poważne konsekwencje, zwłaszcza finansowe, jest branża motoryzacyjna. Proces produkcji samochodów jest skomplikowanym procesem produkcyjnym, charakteryzującym się niską tolerancją na błędy i zakłócenia. Każde jednorazowe zatrzymanie produkcji niesie ze sobą znaczne koszty i straty dla firmy. Producenci samochodów, jak i ich dostawcy nie mogą sobie pozwolić na opóźnienia wynikające z wadliwych, niskiej jakości etykiet z kodami kreskowymi.

Aby uniknąć surowych konsekwencji, warto zainwestować w system weryfikacji kodów kreskowych, który pozwala na precyzyjną kontrolę jakości i wykrycie błędów, zanim produkty trafią do dostawców. Korzystanie z odpowiedniej drukarki z zintegrowanym systemem kontroli kodów kreskowych może pomóc uniknąć surowych kar i innych konsekwencji, zapewniając dokładność każdej etykiety. W przypadku wydrukowania błędnej etykiety jest ona natychmiast wycofywana, nadrukowywana i ponownie drukowana bez konieczności ingerencji operatora.

Wysokiej jakości drukarki, jak na przykład T6000e i T8000 od Printronix Auto ID, nie tylko weryfikują i walidują wydrukowane kody 1D i 2D, ale także klasyfikują etykiety według norm ISO i generują raport. T6000e to drukarka przemysłowa z RFID, która ustanawia nowy standard dla wszechstronności.

Jak wybrać dobrą drukarkę z weryfikacją kodów kreskowych?

Przy wyborze drukarki z weryfikacją kodów kreskowych warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

Rozdzielczość drukowania

Wyższa rozdzielczość (wyrażana w dpi, czyli punktach na cal) zapewnia bardziej precyzyjne i ostre wydruki, co jest istotne w przypadku etykiet z kodami kreskowymi. Dostępne są opcje 203 dpi (8 punktów na milimetr), 300 dpi (12 punktów na milimetr) oraz 600 dpi (24 punkty na milimetr).

Technologia druku etykiet

Technologia druku ma istotne znaczenie nie tylko ze względu na szczegółowość i precyzję druku, ale również na jego trwałość. W zależności od naszych potrzeb możemy wybierać między drukiem termicznym i drukiem termotransferowym. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, o których przeczytasz w artykule.

Zakres weryfikowanych kodów kreskowych

W przypadku drukarek z wbudowanym weryfikatorem kluczowa jest nie tylko jakość druku etykiety, ale również zakres weryfikowanych kodów kreskowych. Warto wybrać drukarkę, która potrafi weryfikować pełny zestaw kodów kreskowych 1D i 2D, a także przeprowadzać zarówno walidację danych, jak i weryfikację zgodności.
Co to oznacza dla użytkowników? Proces walidacji danych polega na sprawdzeniu, czy dane wprowadzane do systemu są poprawne i sensowne. To oznacza, że drukarki te automatycznie sprawdzają, czy kody kreskowe są prawidłowo wydrukowane i czy mogą być odczytywane przez odpowiednie urządzenia. Z kolei proces weryfikacji zgodności polega na upewnieniu się, że wydruki są zgodne z określonymi standardami i wymaganiami. Dla firm, które muszą przestrzegać określonych standardów przemysłowych lub regulacji, takich jak te związane z bezpieczeństwem czy śledzeniem produktów, drukarki te są doskonałym narzędziem
Dobra drukarka powinna być w stanie oceniać kody zgodnie z normami ISO, w tym błędy strefy ciszy i sumy kontrolnej. Idealna drukarka powinna być w stanie zarówno weryfikować, jak i walidować kody kreskowe podczas ich drukowania. Dane wydrukowane na etykiecie powinny być sprawdzane, czy pasują do danych wysłanych z hosta.

Komfort użytkowania

Intuicyjność i łatwość obsługi to kolejne istotne elementy. Na przykład, wygodny wyświetlacz LCD pozwala na prosty wybór funkcji i monitorowanie ustawień. Ważne jest, aby drukarka była łatwa w instalacji i konfiguracji. Powinna również pracować z szerokim zakresem typów etykiet i taśm.

Opcje łączności

Urządzenie powinno oferować szeroki zakres możliwości łączności, zarówno przewodowych, jak i bezprzewodowych. Dobrze jest sprawdzić, czy drukarka obsługuje różne formy połączenia, takie jak Ethernet, GPIO, port równoległy, port szeregowy RS-232, USB, a także Wi-Fi.

Wytrzymałość i trwałość obudowy

W wielu przypadkach drukarka pracuje w trudnych warunkach przemysłowych, dlatego istotne jest, aby jej konstrukcja mogła wytrzymać trudne warunki panujące na hali produkcyjnej czy w magazynie. Drukarka powinna być solidnie wykonana, np. stalowej obudowy, co zapewni jej trwałość i wytrzymałość.

Wszystkie te aspekty wpływają na wydajność, funkcjonalność i żywotność drukarki, dlatego ważne jest, aby dokładnie rozważyć swoje wymagania przed zakupem.

Jaka drukarka z weryfikacją kodów?

W dość zróżnicowanej ofercie rynkowej warto zwrócić uwagę na drukarki z weryfikacja kodów marki PRINTONIX szczególnie serie drukarek T8000 i T6000.

Drukarki z serii T6000e 4-Inch Enterprise Industrial ODV-2D

Nagrodzone drukarki T6000e oferują najnowocześniejszą technologię weryfikacji kodów kreskowych ODV-2D. Wyposażone w 4-calowy model umożliwiający nadruki, te drukarki poprawnie odbijają i drukują ponownie kody 1D i 2D, które nie zostały jasno wydrukowane. Zintegrowana technologia ODV-2D jest przystępna cenowo, zwiększając wydajność i eliminując koszty związane z niezgodnością i zwrotami z powodu nieczytelnych kodów.

Drukarki z serii T6000e są szczególnie użyteczne w takich branżach jak motoryzacja, opieka zdrowotna, produkcja, etykietowanie produktów i przedmiotów oraz logistyka i przesyłki.

Drukarki z serii T8000 4-Inch Enterprise Industrial ODV-2D

T8000 to nasza najbardziej wszechstronna drukarka działająca 24/7/365. Z 4-calową szerokością druku, kolorowym wyświetlaczem i wieloma możliwościami podłączenia, ta seria drukarek oferuje opcjonalną technologię weryfikacji kodów kreskowych ODV-2D. Premierowe drukarki termiczne T8000, łatwe w obsłudze i z 100% weryfikowalnym wyjściem, przekraczają wymagania najbardziej wymagających operacji.

Drukarki z serii T8000 6-Inch Enterprise Industrial ODV-2D

Ta seria T8000, z 6-calową szerokością druku, jest podobnie wszechstronna jak jej 4-calowy odpowiednik, oferując równie silną wydajność 24/7/365. Z kolorowym wyświetlaczem, wieloma możliwościami podłączenia i opcjonalną technologią weryfikacji kodów kreskowych ODV-2D, te drukarki termiczne przewyższają najbardziej wymagające operacje produkcyjne i dystrybucyjne.

Kody kreskowe są kluczowym elementem identyfikacji produktów, a ich niewłaściwe wydrukowanie może przynieść poważne konsekwencje, począwszy od kłopotów logistycznych, poprzez straty finansowe, aż do utraty reputacji. Wobec tak dużego ryzyka, wykorzystanie drukarki z wbudowanym weryfikatorem kodów kreskowych może pomóc uniknąć tych konsekwencji, zapewniając dokładność każdej etykiety.


Tabela ze specyfikacją

Parametrseria T8000 4” ODV-2Dseria T8000 6” ODV-2Dseria T6000e 4” ODV-2D
Maks. prędkość druku (ips)888
Maks. szerokość druku (cale)4,1″6,5″4″
Rozdzielczość druku (dpi)203/300203/300203/300/600
Odległość backupu i prześladowania (cale)6″6″6″
Maks. liczba kodów kreskowych na etykietę505050
Maks. długość etykiety (cale)242424
Obsługa mediówTear/Peel/CutTear/PeelTear/Peel
Funkcja Dual Vision / RFIDNieNieTak
Wymiary drukarki (D / S / W – cale)22″ x 11,7″ x 13″24″ x 13,4″ x 14,5″22″ x 10,9″ x 12,3″
Technologia odczytuKameraKameraKamera
Standard ocenyISO 15415, ISO 15416, ISO 15426ISO 15415, ISO 15416, ISO 15426ISO 15415, ISO 15416, ISO 15426
Szerokość skanowania (cale)4,5″6,5″4,5″
Rozdzielczość skanowania (mils)232
Minimalny rozmiar X dla 1D (mils)101510
Minimalny rozmiar X dla 2D (mils)101510
Wsparcie dla kodów kreskowych – 1DCode 39, Code 93, Code 128, UPC/EAN (i dodatki), I 2/5Code 39, Code 93, Code 128, UPC/EAN (i dodatki), I 2/5Code 39, Code 93, Code 128, UPC/EAN (i dodatki), I 2/5
Wsparcie dla kodów kreskowych – 2DDatamatrix (kwadrat, prostokąt), PDF 417, QRDatamatrix (kwadrat, prostokąt), PDF 417, QRDatamatrix (kwadrat, prostokąt), PDF 417, QR
GPS kodów kreskowych (Auto Barcode Find)TakTakTak
Orientacja kodów kreskowych0°, 90°, 180°, 270°0°, 90°, 180°, 270°0°, 90°, 180°, 270°
OCR przy użyciu Perceptor PTXLTakTakTak
Rozmiar punktu OCR5pt5pt6pt
Czcionki OCRArial, Cambria, Consolas, OCR-B i inne na żądanieArial, Cambria, Consolas, OCR-B i inne na żądanieArial, Cambria, Consolas, OCR-B i inne na żądanie
Wykrywanie błędów / dopasowanie wzorców / sprawdzanie duplikatów za pomocą Perceptor PTXLTakTakTak
Raporty wyjścioweTakTakTak
Zarządzanie zdalne PrintNet EnterpriseTakTakTak
Przechwytywanie raportów danychTakTakTak
Przechwytywanie raportów ocen PXMLTakTakTak
Opcja RFIDN/DN/DUHF / RAIN (GS1 EPC Gen2 v2 / ISO 18000-63)
Baza danych w chmurze za pomocą Perceptor PTXLTakTakTak

Szukasz drukarki z weryfikacją kodów?

Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Uwzględniając Twoje specyficzne potrzeby i budżet, pomogę Ci wybrać drukarkę, która zapewni Ci najlepszą jakość, cenę i funkcjonalność.

Ostatnia aktualizacja 2024-02-21

Piotr Tamulewicz - avatar.
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.