Oprogramowanie do wydruku etykiet
Mobile Device Management – na co należy zwrócić uwagę?
Oprogramowanie do wydruku etykiet
Mobile Device Management – na co należy zwrócić uwagę?
Pokaż wszystko

Kolektory danych z Windows, a koniec wsparcia technicznego

Kobieta skanuje produkty w magazynie.

Czy mój kolektor danych pracujący w systemie Windows będzie działał, nawet jeżeli skończyło się wsparcie techniczne Microsoftu? Czy korzystanie z takiego urządzenia jest bezpieczne? To pytania, które z pewnością zadaje sobie wielu użytkowników kolektorów danych w magazynie czy na produkcji korzystających z urządzeń opartych o system Windows.

Kolektor danych na Windows i Android

Kolektor danych, zwany również przenośnym terminalem danych lub terminalem mobilnym, to urządzenie, które najczęściej wykorzystywane jest w magazynach, w handlu i na produkcji. Stosowany jest do przetwarzania i przesyłania informacji do bazy danych w czasie rzeczywistym i wykorzystywany w wielu operacjach związanych z zarządzaniem zapasami magazynowymi, przyjęciem towaru, dostawami do sklepów itd. Ich wydajną pracę gwarantują zaawansowane systemy operacyjne: najnowsze wersje Androida lub różne warianty Windows.
Niestety użytkownicy terminali mobilnych opartych na produkcie firmy Microsoft od pewnego czasu mają trudny orzech do zgryzienia.

Windows® Embedded – oprogramowanie do terminali mobilnych

Windows Embedded Standard 7 (WES7) to oprogramowanie, które po raz pierwszy pojawiło się 2010 roku. Jego zaletą, w porównaniu ze standardowymi wersjami Windows (np.Windows 7), było to, że pozwalało na spore modyfikacje.
Z Windows Embedded można było usuwać niepotrzebne elementy takie jak aplikacje czy grafiki, aby zmniejszyć objętość oprogramowania. W ten sposób produkt Microsoftu dało się zainstalować na urządzeniach o niższych parametrach. Z tego powodu ten system operacyjny był często wykorzystywany w terminalach wózkowych i kolektorach danych.

Niestety Microsoft pod koniec 2020 roku zakończył wsparcie techniczne urządzeń przenośnych z systemem Windows® Embedded Standard 7, a w kwietniu 2021 roku Windows Embedded Compact 7.
Niektórzy użytkownicy urządzeń Windows Embedded Compact mogą jeszcze korzystać z rozszerzonej aktualizacji zabezpieczeń tzw. Extended Security Update (ESU). Zapewnia ona krytyczne i ważne aktualizacje systemu Windows 7 do października 2023 r.
Dodatkowo część dostawców sprzętu oferuje własne wsparcie do Windowsa lub przynajmniej poprawki związane z bezpieczeństwem.

Nie zmienia to jednak faktu, że większość przedsiębiorców korzysta z nieaktualizowanych urządzeń do przetwarzania zamówień, zarządzania zapasami, potwierdzania dostaw i innych funkcji. A to stawia ich w dość trudnej sytuacji.
Koniec wsparcia technicznego Windows® Embedded – co dalej?
Dobra wiadomość jest taka, że zakończenie technicznego wsparcia Microsoftu nie oznacza zakończenia działania danego urządzenia. I to w zasadzie jedyny pozytyw tej sytuacji. Kolektory, terminale mobilne z Windowsem będą działać nadal, ale bez wsparcia technicznego. A to znaczy, że dla danego urządzenia nie będą dostępne:

  • nowe aktualizacje zabezpieczeń;
  • aktualizacje niezwiązane z zabezpieczeniami;
  • wsparcie systemu.

Jakie są konsekwencje korzystania z urządzeń bez wsparcia technicznego?

Z użytkowaniem terminali mobilnych, które nie będą posiadały uzupełnionych luk zabezpieczeniach ani aktualizacji oprogramowania, związane są dwa podstawowe zagrożenia: bezpieczeństwo danych i ryzyko operacyjne.

Zagrożenie bezpieczeństwa. Każde urządzenie, które nie jest aktualizowane i w którym nie dokonuje się aktualizacji zabezpieczeń, jest potencjalną furtką dla złośliwego oprogramowania i cyberprzestępcy. Terminale mobilne, które bardzo często mają dostęp do bazy danych i serwera, bez zabezpieczeń są łatwym celem ataku.
Z tego powodu, gdy model nie jest już obsługiwany przez dane aktualizacje, przedsiębiorstwo powinno wycofać to urządzenie z eksploatacji.

Ryzyko operacyjne. Praca na niezaktualizowanym oprogramowaniu może z biegiem czasu być coraz trudniejsza. Starszy system operacyjny może już nie obsługiwać nowszych wersji aplikacji, a to wpłynie na pewno na pracę i funkcjonalność urządzenia.

Co robić, gdy masz terminal z systemem operacyjnym Windows?

Z tego powodu po dacie zakończenia wsparcia technicznego mamy tylko jedno wyjście – zmianę urządzenia, czyli migrację na sprzęt, który działa w innym systemie operacyjnym. Dla wszystkich, którzy pracują w środowisku przemysłowym i wykorzystują terminale mobilne na halach produkcyjnych, w magazynach czy w handlu najlepszym rozwiązaniem jest przyjście na urządzenie pracujące na innych systemach Android (Android 9, Android 10, Android Nougat, Android Oreo itd).

Wybór systemu Android zamiast Windows oprócz zalet związanych ze wsparciem technicznym ma również inne pozytywy. W ostatnich latach urządzenia oparte na Androidzie uległy znacznej rozbudowie, a zespół oferowanych przez nich funkcji jest naprawdę imponujący. Z tego powodu terminale i kolektory z Androidem coraz częściej rekomendowane są jako najlepsze rozwiązanie do logistyki, a w szczególności prac magazynowych.

Szybkość pracy.

Procesory nowoczesnych terminali z Androidem znacznie przekraczają możliwości oferowane przez starsze urządzenia z systemem Windows CE.

Szybkie poprawki i aktualizacje zabezpieczeń.

Android w ostatnich latach bardzo przyspieszył i dopracował cały system zabezpieczeń. Aktualizacje na system android dostarczane są regularnie, a ich proces aktualizacji odbywa się w sposób zautomatyzowany jeżeli administrator urządzeń zezwala na takie kroki.

Szeroki wybór urządzeń.

Na rynku obecnie dostępnych jest więcej urządzeń mobilnych z Androidem niż z Windowsem. Z tego powodu użytkownicy mogą dostosować urządzenie do swoich własnych preferencji i potrzeb firmy.

Do wyboru jest więcej aplikacji.

System Android pozwala na korzystanie z większej ilości aplikacji biznesowych, z których można korzystać w handlu, magazynie, hali produkcyjnej czy sklepie. Aplikacje są regularnie aktualizowane, co zapewnia bezpieczeństwo danych. Warto w tym miejscu wspomnieć też o aplikacji Velocity jako rozwiązania telnet, opcjach zdalnego pulpitu czy klientach VPN (virtual private network) zapewniających szyfrowanie danych.

Ułatwiona integracja.

Rozwiązania takie jak Wavelink Velocity umożliwiają przeniesienie aplikacji telnet i hostów internetowych do urządzeń z systemem Android. Velocity może łączyć się z wszystkimi wiodącymi systemami ERP i WMS bez konieczności migracji ani modyfikowania aplikacji hosta.
W ten sposób pracownicy mogą wykonywać dotychczasowe operacje na urządzeniach przenośnych za pomocą wygodnego i intuicyjnego ekranu dotykowego.

Automatyzacja konfiguracji urządzeń.

Przejście na urządzeniami z systemem Android niekoniecznie musi wiązać się z dużymi kosztami i wielkimi nakładami pracy. Za pomocą takich rozwiązań jak StageNow firmy Zebra Technologies i intuicyjnych kreatorów instalacji przedsiębiorstwo może przeprowadzić łatwą i szybką konfigurację wielu urządzeń opartych na systemie Android.
Jak przejść z Windowsa na Android?

Migracja urządzenia opartego na Windows Embedded na Androida nie sprowadza się tylko do zakupu sprzętu, czyli zastąpienia wszystkich mobilnych urządzeń z systemem Windows nowymi urządzeniami z systemem Android. To byłoby zbyt proste.

Wraz z terminalami musimy przecież zmodyfikować cały system i dostosować go do nowego oprogramowania, obsługi, przepływu pracy itd. Z tego powodu sprawę migracji najlepiej zlecić specjalistom, którzy przeprowadzą nas przez ten proces i zaplanują całą migrację przedsiębiorstwa na Androida. W ramach wdrożeń najczęściej wykorzystywane są oprogramowania producentów jak np. StageNow w Zebra. Umożliwiają konfigurację urządzeń, które następnie dzięki systemowi MDM mogą być automatycznie zmieniane we wszystkich lub wybranych urządzeniach.

Szukasz kolektorów danych dopasowanych do potrzeb przedsiębiorstwa?

Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Wybierzemy najlepsze rozwiązanie dla ciebie pod względem jakości, ceny i wymagań funkcjonalnych.

Ostatnia aktualizacja 2024-01-18

Piotr Tamulewicz - avatar.
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.