Pracownik przeprowadzający kontrolę sieci firmowej
Audyt bezpieczeństwa infrastruktury sprzętowej IT
2 czerwca, 2021
Kobieta skanuje produkty w magazynie.
Kolektory danych z Windows, a koniec wsparcia technicznego
14 czerwca, 2021
Pokaż wszystko

Oprogramowanie do wydruku etykiet

Do rozpoczęcia automatycznego znakowania naszych produktów potrzebne są nam szablony etykiet. W stworzeniu prostej etykiety kodów kreskowych pomoże nam oprogramowanie do projektowania i wydruku etykiet jak ZebraDesigner™ do drukarek Zebra, NiceLabel Designer czy BarTender® firmy SATO.


Jak powstaje etykieta produktu?


W tradycyjnym procesie tworzenia etykiet kodów kreskowych zazwyczaj niezbędny jest grafik czy też dział IT, który zajmuje się przygotowywaniem szablonów etykiet pod konkretne produkty.

Przy procesie powstanie szablonu trzeba uwzględnić kilka istotnych elementów.

 1. Po pierwsze musimy zdecydować się czy do kodowania danych umieszczonych na naszym produkcie wystarczą kody 1D, czy niezbędne będą kody dwuwymiarowe.
 2. Musimy uzgodnić zakres informacji, jaka ma być zakodowana w etykiecie i określić jej rozmiar fizyczny.
 3. Przygotowane kody muszą również zostać sprawdzone pod kątem zgodności z obowiązującymi normami – standardami międzynarodowymi i branżowymi.
 4. Szablony trzeba przygotować w ten sposób, aby można je było bez błędów wydrukować na sprzęcie wykorzystywanym w firmie.

Jak widać tych rzeczy, nad którymi trzeba zapanować, przy wydruku jednej prostej etykiety jest bardzo wiele. Na szczęście większość z tych czynności zostaje rozwiązana przez współczesne, nowoczesne oprogramowanie do programowania i wydruku etykiet.

Obecnie do tworzenia etykiet kodów kreskowych nie są wymagane specjalne umiejętności w zakresie projektowania graficznego ani kodowania. Tego typu zadania można w znacznym stopniu zautomatyzować i uprościć za pomocą oprogramowania służącego do projektowania etykiet.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które służą do tworzenia, drukowania i zarządzania etykietami z kodami kreskowymi. Do trzech najbardziej cenionych należą: Nice Label Management System zawierający m.in oprogramowanie do projektowania etykiet oraz ZebraDesigner™ oraz BarTender®.

NiceLabel Management System

To rozbudowany system programowania, który usprawnia automatyzację drukowania etykiet >> w całym przedsiębiorstwie. Integralnymi jego częściami są:

 • projektowanie etykiet (NiceLabel Designer Pro)
 • konstruktor aplikacji, (Power Form)
 • system zarządzania dokumentacją, (Document Storage)
 • system drukowania w sieci (do drukowania ręcznego – WebPrint),
 • system automatyzacji wydruku (Automations)

Projektowanie etykiet z NiceLabel Designer jest proste. Wszystko za sprawą intuicyjnego interfejsu podobnego do tego, jaki znamy z Microsoft Word. W oprogramowaniu znajdują się dwa moduły: moduł projektowania etykiet i drukowania. W module projektowania można szybko stworzyć własne szablony etykiet, które zgodne są ze specyfikacjami wewnętrznymi, obowiązującymi przepisami i standardami branżowymi.
Program NiceLabel Designer obsługuje wszystkie najistotniejsze rodzaje kodów kreskowych zarówno te jedno- jak i dwuwymiarowe (ponad 70), w tym GS1-128, DataMatrix, kod QR a także kody RFID. Zaprojektowaną w ten sposób etykietę można wysłać do modułu drukowania.
Dodatkowym ułatwieniem jest fakt, że szablony stworzone za pomocą tego oprogramowania mogą być wykorzystywane w drukarkach etykiet >> o różnych rozdzielczościach. Nie jest konieczne przygotowywanie osobnych szablonów do konkretnych modeli urządzeń. Dodatkowo ten sam szablon może być drukowany na drukarkach różnych producentów.

W zależności od potrzeb program dostępny jest w dwóch wersjach:

 • NiceLabel Designer Express: dedykowany do przedsiębiorstw, w których nie ma dużych wymagań co do poziomu skomplikowania etykiety, gdzie stosowanych jest kilka typów etykiet kodów kreskowych. Oferuje podstawową komunikację z bazą danych za pomocą Microsoft Excel i plików tekstowych.
 • NiceLabel Designer Pro: to zaawansowana opcja, która przeznaczona jest do projektowania zaawansowanych etykiet o znacznym skomplikowaniu z kilkoma typami kodów oraz stosunkowo niewielkim wolumenem druku. Rozwiązanie to zapewnia pełną łączność z każdą bazą danych w tym Access, SQL itp, proste skrypty VB oraz opcję edytowania i łączenia danych.
Designer ExpressDesigner ExpressDesigner ProPowerForms SuiteLabel Cloud
Projektant etykiet++++
Dedykowany interfejs drukowania++++
Database supporttylko pliki Excel+++
Multi users+++
Konstruktor aplikacji++
System integracji++
System drukowania w sieci Web+
Zarządzanie dokumentami +
Zarządzanie jakością +
Porównanie wariantów NiceLabel Management System

ZebraDesigner™

Oprogramowanie ZebraDesigner™podobnie jak NiceLabel oparte jest na środowisku Windows i jest tak samo intuicyjne. Dostępne jest w wersji bezpłatnej jako Zebra Essential, a także w wersji Pro. W zależności od wersji można nim drukować proste etykiety z kodami kreskowymi i dodatkowo zaawansowane projekty w tym z obsługą znaczników RFID. Wersja Pro zapewnia można również łączność z bazami danych, proste skrypty VB oraz możliwość edytowania i łączenia danych.

 • ZebraDesigner™ Essentials 3: to bezpłatne oprogramowanie, które oferuje możliwość tworzenia prostych szablonów z tekstem, kodem kreskowym i obiektami graficznymi. W ramach funkcjonalności udostępnia kreator kodów kreskowych GS1-128.
 • ZebraDesigner™ Professional 3: wyposażone w profesjonalny i rozbudowany zestaw narzędzi rozszerzający możliwości oprogramowania również o funkcję drukowania i kodowania etykiet RFID, dostosowania etykiet za pomocą prostych skryptów VB, a także łączyć się z systemami zarządzającymi bazami danych.

Funkcje programuZebraDesigner
Essentials
ZebraDesigner
Professional

Obsługuje pliki: ZebraDesigner wersja 2: .LBL format
ZebraDesigner w wersji 3: format NLBL
++
Obsługuje natywne czcionki drukarki++
Obsługuje Unicode™++
Obsługuje natywne kody kreskowe++
CPCL, EPL™ and ZPL*
*wymagany sterownik ZebraDesigner Windows 5
++
Łączność plików ODBC i ASCII+
Kreator GS1-128++
Kreator RFID+
Wsparcie KDU++
Drukowanie do pliku++
Prosty skrypt VB+
Pytania dotyczące czasu drukowania++
Wybór rekordów bazy danych w czasie drukowania+
Czas/data i RTC+
Łączność: równoległa, szeregowa, IP, USB, Bluetooth
*Bluetooth dotyczy tylko ZebraDesigner
Wersja sterownika Windows 8
++
Windows 7 SP1/Windows 8.1/Windows 10/
Windows Server 2012 R2/Windows Server
2016/Windows Server 2019
++
Porównanie wersji Essentials i Professional

Za pomocą tych programów możemy znacznie przyspieszyć projektowanie, drukowanie jest zarządzanie kodami kreskowymi w przedsiębiorstwie. W ten sposób ograniczymy nie tylko czas przygotowania szablonów etykiet, ale także redukujemy możliwość błędów do minimum, które bardzo często zdarzają się przy tradycyjnym projektowaniu etykiet.

BarTender®

BarTender®to oprogramowanie, które pozwala na szybkie tworzenie i konfigurowanie profesjonalnych projektów etykiet i późniejsze drukowanie ich na drukarce laserowej termotransferowej.

Program BarTender® jest dostępny w czterech edycjach, w zależności od Twoich potrzeb i wymagań dotyczących drukowania: Starter i Professional oraz Automation i Enterprise.

Podobnie jak w poprzednich oprogramowaniach również mamy do dyspozycji łatwy interfejs w 100% WYSIWYG (ang. what you see is what you get), na którym etykiety edytowane na ekranie wyglądają niemal identycznie jak w późniejszym druku. Już w wersji podstawowej (BarTender®Starter) mamy dostęp do ponad setki symboli 1D i 2D opartych na kilkunastu standardach.

 • BarTender® Professional Edition umożliwia zaawansowaną edycję na inteligentnych szablonach™ i umożliwia kodowanie tagów RFID, kart z paskiem inteligentnym i magnetycznym. Pozwala na łączenie ze źródłami danych, takimi jak SAP, Oracle, MS SQL, Azure SQL, a także XML, Excel i innych plików.
 • BarTender® Automation Edition zawiera wszystkie funkcjonalności wersji Professional a dodatkowo narzędzia do zarządzania i integracji drukowania etykiet i dokumentów z systemami biznesowymi organizacji.
 • BarTender® Enterprise to rozwiązanie dla firm, które działają wielu lokalizacjach i muszą kontrolować projektowanie i drukowanie w całej organizacji. Dodaje takie funkcjonalności jak m.in. bezpieczne drukowanie przez Internet w dowolnym miejscu i czasie (na przeglądarce bez lokalnego klienta).

Szukasz oprogramowania do wydruku etykiet dopasowanego do potrzeb przedsiębiorstwa?


Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Wybierzemy najlepsze rozwiązanie dla ciebie pod względem jakości, ceny i wymagań funkcjonalnych.

Piotr Tamulewicz
Piotr Tamulewicz
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.