Web Application Firewall to obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie witryn, usług i aplikacji działających w sieci web. W jaki sposób działa Web Application Firewall (WAF) i kto powinien go posiadać?
Obecnie wiele biznesów działa lub właśnie przynosi się do internetu. Oferowanie usług online wiąże się jednak z pewnymi zagrożeniami spowodowanymi działaniem cybernetycznych przestępców. Źle zabezpieczone aplikacje często stanowią furtkę dla przestępców próbujących przeniknąć do sieci.
Jak podaje Verizon Data Breach Investigations Report [1] już w 2020 roku niemal 43% wszystkich cyberprzestępstw dotyczyło aplikacji internetowych.
Global Threat Analysis Report [2] na lata 2021-2022 przestrzega z kolei, że liczba ataków na aplikacje internetowe wzrasta w zastraszającym tempie. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat liczba wszystkich prób ataków wzrosła o prawie 88%. W roku 2021 aż o 37% w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosło liczba zdarzeń DDoS. Przy czym aż 40% wszystkich incydentów dotyczyło firm i organizacji z terenów Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki (EMEA).
Niepokoi również fakt, że metody hakerów stają się coraz bardziej wyrafinowane, a tym samym trudniej jest skutecznie wykryć i zatrzymać potencjalne zagrożenie.
Jednym ze sposobów zabezpieczenia się przed atakami jest wykonanie audytu bezpieczeństwa aplikacji >> wdrożenie oprogramowania, które nazywa się Web Application Firewall. Na czym to polega?
Działanie WAF-a jest bardzo podobne do klasycznego firewall-a >>. Różnica polega na tym, że nie chroni on dostępu do serwera, a do konkretnej witryny, sklepu internetowego czy aplikacji webowej. W największym skrócie WAF jest strażnikiem, który chroni aplikacje przed zagrożeniami, jakie mogą przyjść z globalnej sieci.
Web Application Firewall to zapora dla aplikacji HTTP (ang. Hypertext Transfer Protocol) i WWW (ang. World Wide Web). Przeznaczony = jest do ochrony najwyższej, 7 warstwy protokołu wg modelu OSI czyli aplikacji internetowych. Jego zadaniem jest monitorowanie, filtrowanie i blokowanie pakietów danych przepływających do i ze strony internetowej lub aplikacji sieciowej.
WAF filtruje ruch przepuszczając go przez zestaw reguł, które nazywane są politykami. Ich zadaniem jest ochrona aplikacji przed lukami w zabezpieczeniach poprzez niedopuszczanie złośliwego ruchu.
Web Application Firewall skutecznie radzi sobie z najczęściej pojawiającymi się atakami takimi jak cross-site forgery, cross-site-scripting (XSS), file inclusion, ataki DDoS czy SQL injection.
Do najważniejszych funkcji Web Application Firewall należy:
WAF może przybierać różne formy. Niektórzy dostawcy oferują dedykowane urządzenia sprzętowe, ale najczęściej WAF dostępny jest jako oprogramowanie, maszyna wirtualna lub usługa typu cloud.
Najpopularniejszą, a jednocześnie najbardziej efektywną opcją jest stosowanie tak zwanego odwrotnego serwera proxy (ang. reverse proxy). WAF pełni funkcję pośrednika między klientem, a serwisami www.
W ten sposób klient nie komunikuję się bezpośrednio z serwisami www, ale z WAF. System ten analizuje żądania GET (służy do pobierania danych z serwera) i POST (wysyłania danych do serwera w celu zmiany jego stanu). Filtruje i weryfikuje ruch, a ten który narusza zasady uznane za niedozwolone lub za wrogie może zostać automatycznie zablokowany.
Przy analizie danych Web Application Firewall może przyjąć dwie metody:
Jak wspomniałem wcześniej, Web Application Firewall może być dostępny w kilku formach: jako urządzenie sprzętowe, oprogramowanie, maszyna wirtualna, a także jako usługa dostępna w chmurze.
Poprawnie wdrożony Web Application Firewall zapewnia skuteczną ochronę przed atakami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Zabezpieczy aplikacje webowe przed groźnymi cookie poisoning, SQL injection, cross-site-scripting (XSS) czy atakami botów i złagodzi ataki DDOS.
W przypadku, gdy zdecydujemy się na wariant cloud możemy liczyć się z niższymi kosztami. Unikamy zakupu sprzętu, usługi wdrożenia, utrzymania sprzętu w serwerowni.
Tego typu rozwiązania pozwalają na szybkie dostosowanie się do bieżących zagrożeń. Aktualizowane polityki i listy pozwalają na skuteczną ochronę przed najnowszymi zagrożeniami.
Odpowiedź na to pytanie jest dosyć prosta. Praktycznie każda firma, w której istnieje witryna internetowa, sklep internetowy czy inna aplikacja/ platforma oferująca usługi online, powinna rozważyć wdrożenie Web Application Firewall. Tego typu rozwiązanie warto przemyśleć, zwłaszcza gdy jesteśmy małą firmą. Jak wynika z ostatnich danych, właśnie małe firmy coraz częściej padają ofiarą przestępstw cybernetycznych. Powód jest bardzo prozaiczny — małe firmy najmniej inwestują w bezpieczeństwo witryn, portali i sklepów internetowych.
Web Application Firewall powinny również wdrożyć firmy, które działają w potencjalnie niebezpiecznych strefach działalności i branżach.
Web Application Firewall pozwoli ci zabezpieczyć swoją witrynę przed tymi najczęstszymi, a jednocześnie najgroźniejszymi atakami hakerów. W ten sposób zabezpieczysz nie tylko poufne dane osobowe i finansowe klientów, ale również uchronisz firmę przed stratami i kosztami, jakie mogłyby zostać wygenerowane w przypadku udanego ataku.
Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl . Wybierzemy najlepszą opcję pod względem jakości, ceny i wymagań funkcjonalnych.
Przypisy: