Folie ochronne na kolektor danych
Folie ochronne do tabletów przemysłowych i kolektorów. Poradnik.
22 września, 2021
Etykiety na paczki kurierskie – rodzaje.
27 września, 2021
Pokaż wszystko

Szafy automatyczne na urządzenia i narzędzia

Automatyczne szafy narzędziowe pozwalają na sprawne ewidencjonowanie narzędzi i sprzętu firmowego, a jednocześnie chronią go przed dostępem ze strony osób nieupoważnionych. Jakie są jeszcze zalety stosowania tego typu rozwiązania?


Zarządzanie urządzeniami mobilnymi w przedsiębiorstwie — jak robić to z głową?


Pracownicy dużych przedsiębiorstw, magazynów i hal produkcyjnych do pracy wykorzystują różnego typu urządzenia mobilne i narzędzia, które często przechodzą z rąk do rąk. Takie przypadki mają miejsce szczególnie w systemie pracy zmianowej, kiedy skanery kodów kreskowych >> , terminale mobilne >> czy radiotelefony wykorzystywane są przez pracowników z kilku grup. Przy braku właściwego zarządzania sprzętem nie trudno o bałagan i zaniedbanie. Urządzenie czy narzędzie może się zgubić, zostanie odłożone w miejsce, w którym być nie powinno lub zostanie skradzione. W ten sposób traci się nie tylko cenny czas. W niektórych przypadkach może również zgubić się kosztowny sprzęt, generując poważne straty dla firmy.

W jaki sposób zadbać o to, aby narzędzia i sprzęt, były sprawnie i bezpiecznie ewidencjonowane, a przede wszystkim znajdowały się zawsze w tym samym miejscu? Z pomocą przychodzą szafy narzędziowe i regały automatyczne, które pozwalają na efektywne zarządzanie wyposażeniem firmy.

Szafa automatyczna Apex w hali produkcyjnej


Jak działają zautomatyzowane szafy?


Zautomatyzowane szafy narzędziowe to specjalne meble przemysłowe, które zaprojektowane są z myślą o przechowywaniu sprzętu i narzędzi i ergonomii pracy >>. W wielu przypadkach szafy są wyposażone w półki ze specjalnym zamknięciem o dużym zagęszczeniu pozwalającym na trzymanie odpowiedniej ilości narzędzi lub sprzętu, klawiaturę czy czytnik kart >>.

Wysoka jakość materiału

Szafy budowane są w ten sposób, aby mogły funkcjonować w warunkach przemysłowych. Wykonywane są z wysokiej jakości, odpornego i wytrzymałego materiału. Mają chronić sprzęt nie tylko przed działaniem czynników zewnętrznych i potencjalnym uszkodzeniem, ale przede wszystkim zabezpieczać przed kradzieżą i włamaniem. Wartość sprzętu, który jest przechowywany w takich szafach, może wynosić nawet kilkanaście, a nawet kilkaset tysięcy.

Dostęp tylko dla uprawnionych

Dostęp do szaf zazwyczaj możliwy jest tylko przez określoną formę identyfikacji. Może to być wpisanie określonego kodu na klawiaturze, sczytanie kodu kreskowego lub paska magnetycznego i karty zbliżeniowej RFID. W ten sposób mamy pewność, że dany sprzęt może zostać pobrany lub oddany tylko i wyłącznie przez określonego pracownika. Minimalizujemy w ten sposób ryzyko jakiekolwiek kradzieży i sytuacji, w której urządzenie dostanie się w ręce niepowołane.

Szafa autotematyczna Apex

Oprogramowanie, które trzyma rękę na pulsie

Zaletą korzystania z tego typu szaf nie jest jedynie możliwość przechowywania sprzętu w jednym miejscu. Ważne jest to, że tego typu rozwiązanie pozwala w pełni zautomatyzować proces zarządzania narzędziami w firmie. Każda szafa wyposażona jest w specjalne oprogramowanie i połączona z systemem. To umożliwia monitoring w całym znaczeniu tego słowa. Mamy pełną kontrolę na tym, kto, kiedy i gdzie wykorzystuje urządzenia przez całą dobę i 7 dni w tygodniu. Dodatkowo oprogramowanie może również pilnować serwisowania, konserwacji i kalibracji urządzeń. W ten sposób cała piecza nad narzędziami spada na barki oprogramowania, które w sytuacji, gdy sprzęt wymaga naprawy lub serwisu, wyśle na odpowiednie, powiadomienie.

Łatwe zarządzanie w chmurze

Oprogramowanie zazwyczaj jest bardzo proste i intuicyjne w obsłudze. Aby sprawnie działało konieczny jest dostęp do internetu za pomocą WiFi, okablowania LAN czy sieci komórkowej 3G/4G.
Ze względu na to, że jest to oprogramowanie cloud nie ma konieczności konfiguracji. Zarządzania odbywa się za pomocą konsoli administracyjnej w chmurze. W ten sposób mamy dostęp z poziomu każdego urządzenia mobilnego — laptopa, notebooka, tabletu czy telefonu komórkowego.

Możliwość ładowania urządzeń

Automatyczne szafy w oprócz samego przechowania zapewniają również inne funkcjonalności tak jak na przykład możliwość ładowania. W trakcie odkładania urządzenia na półkę można je podpiąć do ładowarki lub wymienić baterię, którą będziemy później ładować. W ten sposób czytnik kodów kreskowych, kolektor danych czy drukarka będą gotowe do pracy następnego dnia lub przy kolejnej zmianie.

Dostosowane do twoich potrzeb

Szafy są dostępne w różnych konfiguracjach. W ten sposób można dopasować szafę do własnych potrzeb uwzględniając rozmiar, kształty, funkcjonalności a także liczbę narzędzi i urządzeń przenośnych, które mają być w niej przechowywane.


Jak to wygląda w praktyce?


Wyobraźmy sobie, że tego typu szafa stoi w dużym centrum dystrybucyjnym i przeznaczona jest do przechowywania kolektorów danych. W centrum praca przebiega na trzy zmiany a na jednej zmianie pracuje aż 50 pracowników. Każdy z nich korzysta z kolektora danych. W ten sposób mamy aż 50 urządzeń, które muszą pracować bez przerwy na trzech zmianach.

Przed rozpoczęciem zmiany osoba przy pomocy danych zawartych w karcie identyfikacyjnej (np. RFID) lub kodu otwiera przegródkę z kolektorem danych.
Wyciąga kolektor danych, sprawdza i uruchamia. Po zakończeniu zmiany wyjmuje baterię, wkłada ją do ładowarki baterii i wkłada nową. Urządzenie chowa do przegródki dla osoby na kolejnej zmianie.
W tym czasie bateria się ładuje i następna osoba będzie mogła wymienić ją na kolejną, trzecią zmianę. Przed włożeniem do szafy urządzenia mogą być również dezynfekowane. W takiej sytuacji pracownik wkłada kolektor do specjalnej skrzynki ozonującej >>.


Jakie zalety mają automatyczne szafy?


Korzystanie z tego rozwiązania szczególnie w dużych przedsiębiorstwach daje niewspółmierne korzyści.
Zautomatyzowane szafy do wydawania i przechowywania urządzeń umożliwiają bardziej efektywną organizację przepływu pracy. Dzięki nim możemy w prosty, przejrzysty i zorganizowany sposób posortować urządzenia i sprzęt. Pozwalają one również automatycznie zarządzać procesem zarządzania poboru i zwrotu urządzeń. Dokładnie wiemy, gdzie się znajdują urządzenia, a sami pracownicy nie muszą tracić czasu na ich poszukiwania. Szafy narzędziowe zapewniają również niezbędną ochronę urządzeń. Czytniki, kolektory danych na produkcję >> czy tablety są bezpiecznie przechowywane i chronione przed działaniem czynników zewnętrznych — nadmierną wilgocią, zapyleniem czy innego typu zanieczyszczeniami.

Zalety automatycznych szaf

  • zarządzania kontrolą kontrola dostępu;
  • łatwe i proste zarządzanie sprzętem znajdującym się w majątku;
  • kontrola i śledzenie wykorzystywania urządzeń;
  • monitoring zużycia narzędzi;
  • mniejsza straty i kradzieże;
  • automatyzacja związana z poborem i wydaniem sprzętu;
  • prosta intuicyjna platforma do zarządzania w chmurze.

Szukasz automatycznych szaf na urządzenia mobilne?


Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Wybierzemy najlepsze rozwiązanie pod względem wymagań funkcjonalnych, jakości i ceny.

Piotr Tamulewicz
Piotr Tamulewicz
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.