Urządzenia strefy EX – co powinieneś o nich wiedzieć?
Switch i router jako dodatkowe elementy infrastruktury WLAN
Urządzenia strefy EX – co powinieneś o nich wiedzieć?
Switch i router jako dodatkowe elementy infrastruktury WLAN
Pokaż wszystko

Stacjonarne czytniki kodów kreskowych – rodzaje i zastosowanie.

Stacjonarne skanery kodów kreskowych pozwalają na szybkie skanowanie kodów kreskowych umieszczonych na produktach i towarach m.in. w punktach sprzedaży, na produkcji i przy operacjach logistycznych. Jak wybrać czytnik stacjonarny dostosowany do biznesu?

Czym wyróżnia się skaner stacjonarny?

Modele stacjonarne skanerów kodów w odróżnieniu od czytników mobilnych to urządzenia, które przeznaczone są do montażu w określonej lokalizacji. Mają zazwyczaj niewielkie, kompaktowe rozmiary. Dzięki temu mogą się zmieścić w dość ograniczonej przestrzeni.
Czytniki stacjonarne bardzo często mocowane są do blatu lub instalowane na specjalnym uchwycie montażowym. Mogą być też wbudowane w określone urządzenie jak np. kiosk multimedialny, paczkomat, stół kompletacyjny na magazynie. Największą zaletą tego typu czytników jest to, że umożliwiają skanowanie automatyczne bez konieczności używania rąk.

Gdzie wykorzystywane są stacjonarne skanery kodów kreskowych?

Ze skanerami stacjonarnymi spotykamy się w sklepie spożywczym, stojąc przy kasie. Czytniki stacjonarne montowane w ladzie kasy pozwalają na szybki odczyt cen produktów znajdujących się w koszyku klienta. Z tego typu urządzeń korzysta się również na lotniskach np. w sortowni w celu identyfikacji bagażu.
Stacjonarne czytniki stosowane są najczęściej w obszarze przemysłowym i biznesowym. Instalowane zazwyczaj przy liniach produkcyjnych pozwalają na weryfikację określonych produktów czy walidację kodów kreskowych. W centrach logistycznych czy magazynie przy stole kompletacyjnym pozwalają na dokonanie szybkiej i bezproblemowej identyfikacji towarów.

Skanery stacjonarne na większą skale stosowane są w handlu.

Jak wybrać stacjonarny skaner kodów kreskowych?

Stacjonarne czytniki kodów kreskowych oferowane są w wielu funkcjonalnościach i rozmiarach, co czyni je urządzeniami o wszechstronnych zastosowaniach. W jaki sposób wybrać model, który będzie odpowiadał na potrzeby biznesowe? Na które parametry i funkcje zwracać uwagę?

1. Technologia skanowania.

Jedną z pierwszych kwestii, na którą warto zwrócić uwagę podczas wyboru skanera, jest technologia skanowania wykorzystywana przez dane urządzenie. Skanery stacjonarne mogą korzystać z trzech typów silników skanujących.

  • laserowe,
  • diodowe CCD
  • dwuwymiarowe imagery obszarowe.

Każdy z tych skanerów oferuje technologię, które sprawdza się w określonych zastosowaniach. Skanery diodowe potrafią odczytywać kody kreskowe również z różnych obszarów np. ekranu komputera. Skanery laserowe oferują szybkość i wysoką jakość odczytu. Z kolei dwuwymiarowe imagery to wszechstronne urządzenia, które pozwalają na odczyt dużego zakresu kodów kreskowych. Szczegółowo ten temat omawiam w artykule: Jak wybrać czytnik kodu kreskowego?

2. Typ kodu kreskowego.

Istotne jest również typ kodów jakie ma odczytywać dane urządzenie i rodzaj powierzchni, na której kody będą się znajdować. Musisz zdecydować czy urządzenie, które wybierzesz ma obsługiwać kody 1D i 2D. Czy czytnik będzie musiał odczytywać kody kreskowe nanoszone bezpośrednio na powierzchnię (DPM) lub wyświetlane bezpośrednio na telefonie komórkowym czy ekranie komputera? Pamiętaj, że zupełnie innego czytnika będziesz potrzebował do odczytu kodów na dokumentach (np. prawie jazdy i dowodzie osobistym), a innego do weryfikacji kodów nadrukowanych np. na metalowe puszki. Stacjonarne czytniki mogą również być wyposażone w funkcję optycznego rozpoznawania znaków OCR. Warto sprawdzić, czy specyfikacja urządzenia uwzględnia tego typu funkcjonalności.

3. Środowisko pracy.

Warto pamiętać, że czytniki kodów kreskowych w wielu przypadkach muszą pracować w trudnych warunkach. Związane są one nie tylko z długością czasu pracy (często jest to praca ciągła lub kilkanaście godzin non-stop), ale również warunków, w jakich będą funkcjonować. Przemysłowe, wytrzymałe skanery kreskowe powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby mogły pracować w warunkach, w których panuje np. duże zapylenie, wilgoć czy ekstremalne temperatury.

Przy wyborze skanera stacjonarnego należy szczególną uwagę zwrócić na parametry wytrzymałościowe, a także szczelność obudowy. W przypadku czytników o przemysłowych minimalna rekomendowana klasa szczelności >> obudowy to IP54.

4. Sposób montażu.

Jak wspomniałem wyżej, czytniki stacjonarne mogą być montowane w różny sposób – na specjalnych stojakach, wspornikach czy przy wykorzystaniu zestawów montażowych. Zupełnie inną kategorie stanowią skanery stacjonarne, które przeznaczone są do wbudowania w dane urządzenie np. w bankomat, ladę kasową czy kiosk multimedialny.

5. Parametry odczytu.

Skanery stacjonarne najczęściej używane są w zautomatyzowanych środowiskach, w których liczy się precyzja i szybkość odczytu. Ważny jest również maksymalna i minimalna odległość, z którego dane urządzenie będzie mogło wykonać poprawny odczyt. W niektórych sytuacjach np. w sklepie czy na ruchliwym lotnisku, umiejętność szybkiego dekodowania danych jest niezwykle istotna.

Na co zwrócić uwagę?

  • orientacja (pionowa, pozioma, zmienna): czy radzi sobie z odczytem kodów w różnych orientacjach;
  • szybkość skanowania: jak szybko dekoduje informacje z kodu kreskowego;
  • zasięg i pole widzenia: minimalna i maksymalna odległość, z jakiej odczyta kod kreskowy;
  • jakość kodów kreskowych: czy skaner radzi sobie z odczytem kodów niekompletnych lub zniszczonych.

6. Interfejs i łączność.

Warto zwrócić uwagę również na sposób, w jaki ten skaner będzie się komunikować z głównym hostem, aby przesłać zakodowane informacje do oprogramowania. Ważne jest, aby skaner miał uniwersalny interfejs, który pozwoli na połączenie z różnego typu urządzeniami. Najczęściej spotykane interfejsy przewodowe to: USB, Virtual Com, RJ 45, RS 232.

Jaki skaner stacjonarny wybrać?

Wybór czytnika stacjonarnego musi być podyktowany indywidualnymi potrzebami i wymaganiami biznesowymi. Dopiero po ich określeniu możemy dopasować odpowiedni model i producenta. Skanery stacjonarne oferowane są przez kilku wiodących producentów takich jak DataLogic, Honeywell czy Zebrę. Jeżeli nie jesteś pewien wyboru lub funkcjonalności, skontaktuj się ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowo pod adresem pt@sebitu.pl. Wówczas będziesz miał pewność, że wybrany czytnik stacjonarny w pełni wpisuje się w twoje potrzeby.

Ostatnia aktualizacja 2024-02-19

Piotr Tamulewicz - avatar.
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.