Mężczyzna skanuje towara w magazynie za pomocą czytnika kodów kreskowych
Oprogramowanie do kolektorów danych
Skanery przemysłowe i ich zastosowanie
Mężczyzna skanuje towara w magazynie za pomocą czytnika kodów kreskowych
Oprogramowanie do kolektorów danych
Skanery przemysłowe i ich zastosowanie
Pokaż wszystko

Skrzynki ozonujące – jak dezynfekować urządzenia mobilne?

Skrzynki ozonujące w prosty sposób rozwiązują problemy związane z bezpieczeństwem pracy, skuteczną dezynfekcją urządzeń mobilnych i narzędzi wykorzystywanych w miejscu pracy. W jaki sposób działają skrzynki ozonujące i dlaczego warto z nich korzystać?

Higiena i bezpieczeństwo w zakładzie pracy wg przepisów

W czasach COVID-19 większą uwagę zwracamy do bezpieczeństw i higieny pracy. Obowiązek ochrony pracowników i zdrowia pracowników w dużej mierze ciąży na pracodawcy, który zgodnie z art. 207 „ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy”.

Warto pamiętać, że pracodawca zgodnie z przepisami art. 207 §2 Kodeksu pracy, jest zobowiązany do ochrony zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków przy odpowiednim wykorzystaniu nauki osiągnięć nauki techniki.

W zakresie obowiązków pracodawcy należy między innymi:

  • organizacja pracy w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy,
  • dbanie o przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy i reagowanie na potrzeby w tym zakresie,
  • a także umożliwienie wykonanie nakazów, wystąpień, decyzji i zarządzeń wydawanych przez organy nadzoru nad warunkami pracy, w tym wykonywanie zaleceń społecznego inspektora pracy.

Pandemia wirusa koronawirusa doprowadziła do zaostrzenia zasad bezpieczeństwa, w tym wymogów sanitarnych, które mają obowiązywać w miejscu pracy. Oprócz przepisów zawartych w KP doszły jeszcze inne wytyczne. Pracodawca musi stosować się ściśle do procedur nałożonych przez Ministerstwo Zdrowia i aktualnych rozporządzeń.

Obostrzenia, jakie obowiązują w danym przedsiębiorstwie, w dużej mierze zależą od środowiska i charakteru pracy. Każda przedsiębiorstwo opracowuje taki plan na podstawie przepisów prawnych i zaleceń organów administracji państwowej, obowiązujących podczas pandemii. Do podstawowych zasad bezpieczeństw należą oczywiście dbałość o higienę, czyli dezynfekcja i częste mycie rąk, ograniczenie bezpośredniego kontaktu między pracownikami, przykrywanie ust podczas kaszlu i kichania. Wszystko po to, aby pracownicy mogli czuć się bezpiecznie i w miarę możliwości ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusem SARS-CoV-2 w hali produkcyjnej, magazynowej czy biurze.

W wielu przypadkach te środki bezpieczeństwa dotyczą nie tylko pracowników, ale powierzchni, pomieszczeń, urządzeń i narzędzi pracy, z jakimi mają styczność. Wynika to z tego, że w dużych zakładach pracy i fabrykach bardzo często przy trybie zmianowym pracownicy korzystają z tego samego sprzętu.

Skrzynki ozonujące do dezynfekcji urządzeń mobilnych

W nowoczesnych fabrykach i magazynach na porządku dziennym jest wykorzystywanie urządzeń mobilnych takich jak kolektory danych, skanery czy terminale wózkowe. Po każdej zmianie zostają na nich bakterie i wirusy, które mogą potencjalnie spowodować zakażenie. Z tego względu tak istotne jest ich regularne czyszczenie i dezynfekcja przed przekazaniem kolejnemu pracownikami. Niestety odkażanie tego typu urządzeń tradycyjnymi metodami może być bardzo czasochłonne i nie zawsze da pożądane efekty. Czyszcząc kolektor danych szmatką nasączoną roztworem alkoholowym lub specjalnym płynem do czyszczenia ekranów, nie jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków i w pełni wyczyścić powierzchnię.

Z tego względu coraz częściej dezynfekcja urządzeń mobilnych wykonywana jest metodą ozonowania. Do tego typu rozwiązań wykorzystywane są zazwyczaj specjalnie przygotowane i zaprojektowane skrzynki dezynfekujące ozonujące, które służą do sterylizacji i dezynfekcji smartfony, tablety, terminale, drukarki itp.

Proces ozonowania

Jak ozon dezynfekuje urządzenia mobilne?

Ozon to bardzo silny gaz utleniający. Cechuje się dużą skutecznością w usuwaniu wirusów bakterii i grzybów pleśni bardziej niż konwencjonalne zastosowane środki dezynfekujące takie jak chlor czy fluor. W odróżnieniu od innych metod czy stosowanych substancji ozon może przenikać przez wszystkie warstwy danego obiektu, czy urządzenia. Rozchodzi się równomiernie w środku komory odkażającej i oczyszcza równomiernie każdą powierzchnię oraz trudno dostępne miejsca.

Ozon jest gazem niestabilny, dlatego nie może być przechowywany w butlach. W skrzynkach znajduje się specjalny generator gazu, który pozyskuje ozon z otoczenia. Skrzynki pozyskują ozon metodę wyładowań koronowych. Polega ona na podawaniu tlenu wyładowaniom elektryczne na poziomie 5-7 woltów, który symuluje wyładowanie elektrostatyczne występujące w atmosferze. W tym procesie zostaje wytworzony ozon, który później wykorzystywany jest do dezynfekcji przedmiotów.

Jak wygląda proces dezynfekcji w skrzynce ozonującej?

Cały proces ozonowania trwa 20 minut i rozbity jest na dwie fazy.
W pierwszej fazie cyklu, która trwa 20 minut, system rozprowadza ozon w komorze sanityzacji. W ten sposób gaz dociera do każdego zakamarka.

W ostatniej fazie cyklu (5 minut) cząsteczek ozonu ulegają rozbiciu. W ten sposób resztki ozonu będą nieszkodliwe i zostaną rozproszone natychmiast po otwarciu pokrywy.

Skrzynka dezynfekująca jest w stanie wytwarzać ozon nieprzerwanie (24h). Nie potrzebuje do tego bez żadnych uzupełnień, praktycznie bezkosztowo.

Jakie są zalety skorzystania ze skrzynek do ozonowania?

Komfort i łatwość użytkowania

Korzystanie z tego typu skrzynek oznajmujących jest bardzo łatwe. Do skrzynki wkładamy przedmioty, które zostają poddane dezynfekcji. Pudełko wyposażony jest w tylko jeden przycisk, który jest podświetlony diodą. Po zamknięciu pudełka wystarczy go przycisnąć i rozpoczyna się proces ozonowania, który trwa średnio 25 minut. Po tym czasie odkażone przedmioty można swobodnie wyjąć z pudełka i przekazać kolejnej grupie pracowników.

Szybkie, bezpieczne i automatyczne odkażanie przedmiotów

Korzystanie ze skrzynek do ozonowania to najlepszy sposób na dezynfekcję urządzeń elektronicznych takich jak skanery magazynowe czy kolektory danych. Odkażanie urządzeń dokonuje się praktycznie automatycznie bez naszej ingerencji. W ten sposób w krótkim czasie jesteśmy w stanie w pełni przygotować urządzenia, aby mogły pracować na kolejnej zmianie.

Niskie koszty pracy

Generatory, które umieszczone są skrzynkach, do działania potrzebują tylko stabilnego zasilania. Gaz uzyskiwany jest z atmosfery w wyniku wyładowań elektrycznych. To czyni z nich bardzo ekonomiczne rozwiązanie.

Przeznaczenie do pracy w zamkniętych pomieszczeniach

Skrzynki ozonujące zostały przygotowane w ten sposób, aby mogły być problemu być wykorzystywane w zamkniętych pomieszczeniach. Urządzenie jest bezpieczne w użytkowaniu.

Dezynfekcja bez żadnych substancji chemicznych

Odkażania urządzeń dokonuje się w procesie fizycznym, w którym przedmioty są poddane działaniu wysoko utleniającego ozonu. Do dezynfekcji kolektorów czy urządzeń mobilnych nie są wymagane żadne dodatkowe środki chemiczne.

Duża wydajność

Urządzenie jest przygotowane do pracy w warunkach przemysłowych. A to oznacza, że jest przygotowane do pracy w trybie ciągłym. W ten sposób możemy dezynfekować dużą liczbę urządzeń i kolektorów używanych w przedsiębiorstwie.

Wszechstronność zastosowań

Skrzynki oferowane są w różnych rozmiarach, które mogą być dostosowane do potrzeb danego przez przedsiębiorstwa. Procesowi ozonowania można poddawać narzędzia, urządzenia mobilne, a także inne elementy, które używane są przez pracowników takie jak okulary, maski, klucze czy mniejsze pojemniki.

Skrzynki ozonujące SANItize box

Jednym z doskonałych rozwiązań które pozwalają na przeprowadzenie sprawnej i szybkiej dezynfekcji przedmiotów są skrzynki ozonujące SANItize box zaprojektowane przez Custom. W tego typu skrzynkach możemy dezynfekować
każdy rodzaj przedmiotu, eliminując wirusy, bakterie, pleśń i grzyby za pomocą ozonu.
Skrzynki oferowane są w różnych rozmiarach, które pozwalają na dopasowanie do wymagań i potrzeb do potrzeb firmy.

W czasie, w którym bezpieczeństwo i higiena pracownika postawiona jest w sferze priorytetów, tego typu skrzynki są doskonałym rozwiązaniem. Są nie tylko łatwe w stosowaniu, ale również zapewniają duży poziom ochrony i dezynfekcji wszystkich przedmiotów i akcesoriów, które są stosowane w miejscu pracy.

Tabela rozmiarów SANItize box

SMALLMEDIUMLARGE
Wymiary zewnętrzne 300 mm (W) × 200 mm (D) × 120 mm (H)430 mm (W) × 300 mm (D) × 250 mm (H)600 mm (W) × 400 mm (D) × 400 mm (H)
Wymiary wewnętrzne220 mm (W) × 162 mm (D) × 104 mm (H)350 mm (W) × 261 mm (D) × 234 mm (H)530 mm (W) × 360 mm (D) × 384 mm (H)

 Materiały źródłowe:

  1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii
    http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU2021000086
  2. Wytyczne Centralnego Instytutu Ochrony Pracy: https://www.pip.gov.pl/pl/f/v/222228/koronawirus-zalecenia%20ogolne%202020%2005%2019.pdf


Potrzebujesz skrzynek ozonujących dopasowanych do potrzeb przedsiębiorstwa?

Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Wybierzemy najlepsze rozwiązanie dla ciebie pod względem jakości, ceny i wymagań funkcjonalnych.

Ostatnia aktualizacja 2024-02-19

Piotr Tamulewicz - avatar.
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.