Mężczyzna skanuje towara w magazynie za pomocą czytnika kodów kreskowych
Oprogramowanie do kolektorów danych
21 lipca, 2021
Skanery przemysłowe i ich zastosowanie
22 lipca, 2021
Pokaż wszystko

Skrzynki ozonujące – jak dezynfekować urządzenia mobilne?

Skrzynki ozonujące w prosty sposób rozwiązują problemy związane z bezpieczeństwem pracy, skuteczną dezynfekcją urządzeń mobilnych i narzędzi wykorzystywanych w miejscu pracy. W jaki sposób działają skrzynki ozonujące i dlaczego warto z nich korzystać?

Higiena i bezpieczeństwo w zakładzie pracy wg przepisów

W czasach COVID-19 większą uwagę zwracamy do bezpieczeństw i higieny pracy. Obowiązek ochrony pracowników i zdrowia pracowników w dużej mierze ciąży na pracodawcy, który zgodnie z art. 207 „ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy”.

Warto pamiętać, że pracodawca zgodnie z przepisami art. 207 §2 Kodeksu pracy, jest zobowiązany do ochrony zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków przy odpowiednim wykorzystaniu nauki osiągnięć nauki techniki.

W zakresie obowiązków pracodawcy należy między innymi:

  • organizacja pracy w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy,
  • dbanie o przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy i reagowanie na potrzeby w tym zakresie,
  • a także umożliwienie wykonanie nakazów, wystąpień, decyzji i zarządzeń wydawanych przez organy nadzoru nad warunkami pracy, w tym wykonywanie zaleceń społecznego inspektora pracy.

Pandemia wirusa koronawirusa doprowadziła do zaostrzenia zasad bezpieczeństwa, w tym wymogów sanitarnych, które mają obowiązywać w miejscu pracy. Oprócz przepisów zawartych w KP doszły jeszcze inne wytyczne. Pracodawca musi stosować się ściśle do procedur nałożonych przez Ministerstwo Zdrowia i aktualnych rozporządzeń.

Obostrzenia, jakie obowiązują w danym przedsiębiorstwie, w dużej mierze zależą od środowiska i charakteru pracy. Każda przedsiębiorstwo opracowuje taki plan na podstawie przepisów prawnych i zaleceń organów administracji państwowej, obowiązujących podczas pandemii. Do podstawowych zasad bezpieczeństw należą oczywiście dbałość o higienę, czyli dezynfekcja i częste mycie rąk, ograniczenie bezpośredniego kontaktu między pracownikami, przykrywanie ust podczas kaszlu i kichania. Wszystko po to, aby pracownicy mogli czuć się bezpiecznie i w miarę możliwości ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusem SARS-CoV-2 w hali produkcyjnej, magazynowej czy biurze.

W wielu przypadkach te środki bezpieczeństwa dotyczą nie tylko pracowników, ale powierzchni, pomieszczeń, urządzeń i narzędzi pracy, z jakimi mają styczność. Wynika to z tego, że w dużych zakładach pracy i fabrykach bardzo często przy trybie zmianowym pracownicy korzystają z tego samego sprzętu.

Skrzynki ozonujące do dezynfekcji urządzeń mobilnych

W nowoczesnych fabrykach i magazynach na porządku dziennym jest wykorzystywanie urządzeń mobilnych takich jak kolektory danych, skanery czy terminale wózkowe >>. Po każdej zmianie zostają na nich bakterie i wirusy, które mogą potencjalnie spowodować zakażenie. Z tego względu tak istotne jest ich regularne czyszczenie i dezynfekcja przed przekazaniem kolejnemu pracownikami. Niestety odkażanie tego typu urządzeń tradycyjnymi metodami może być bardzo czasochłonne i nie zawsze da pożądane efekty. Czyszcząc kolektor danych szmatką nasączoną roztworem alkoholowym lub specjalnym płynem do czyszczenia ekranów, nie jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków i w pełni wyczyścić powierzchnię.

Z tego względu coraz częściej dezynfekcja urządzeń mobilnych wykonywana jest metodą ozonowania. Do tego typu rozwiązań wykorzystywane są zazwyczaj specjalnie przygotowane i zaprojektowane skrzynki dezynfekujące ozonujące, które służą do sterylizacji i dezynfekcji smartfony, tablety, terminale, drukarki itp.

Proces ozonowania

Jak ozon dezynfekuje urządzenia mobilne?

Ozon to bardzo silny gaz utleniający. Cechuje się dużą skutecznością w usuwaniu wirusów bakterii i grzybów pleśni bardziej niż konwencjonalne zastosowane środki dezynfekujące takie jak chlor czy fluor. W odróżnieniu od innych metod czy stosowanych substancji ozon może przenikać przez wszystkie warstwy danego obiektu, czy urządzenia. Rozchodzi się równomiernie w środku komory odkażającej i oczyszcza równomiernie każdą powierzchnię oraz trudno dostępne miejsca.

Ozon jest gazem niestabilny, dlatego nie może być przechowywany w butlach. W skrzynkach znajduje się specjalny generator gazu, który pozyskuje ozon z otoczenia. Skrzynki pozyskują ozon metodę wyładowań koronowych. Polega ona na podawaniu tlenu wyładowaniom elektryczne na poziomie 5-7 woltów, który symuluje wyładowanie elektrostatyczne występujące w atmosferze. W tym procesie zostaje wytworzony ozon, który później wykorzystywany jest do dezynfekcji przedmiotów.

Jak wygląda proces dezynfekcji w skrzynce ozonującej?

Cały proces ozonowania trwa 20 minut i rozbity jest na dwie fazy.
W pierwszej fazie cyklu, która trwa 20 minut, system rozprowadza ozon w komorze sanityzacji. W ten sposób gaz dociera do każdego zakamarka.

W ostatniej fazie cyklu (5 minut) cząsteczek ozonu ulegają rozbiciu. W ten sposób resztki ozonu będą nieszkodliwe i zostaną rozproszone natychmiast po otwarciu pokrywy.

Skrzynka dezynfekująca jest w stanie wytwarzać ozon nieprzerwanie (24h). Nie potrzebuje do tego bez żadnych uzupełnień, praktycznie bezkosztowo.

Jakie są zalety skorzystania ze skrzynek do ozonowania?

Komfort i łatwość użytkowania

Korzystanie z tego typu skrzynek oznajmujących jest bardzo łatwe. Do skrzynki wkładamy przedmioty, które zostają poddane dezynfekcji. Pudełko wyposażony jest w tylko jeden przycisk, który jest podświetlony diodą. Po zamknięciu pudełka wystarczy go przycisnąć i rozpoczyna się proces ozonowania, który trwa średnio 25 minut. Po tym czasie odkażone przedmioty można swobodnie wyjąć z pudełka i przekazać kolejnej grupie pracowników.

Szybkie, bezpieczne i automatyczne odkażanie przedmiotów

Korzystanie ze skrzynek do ozonowania to najlepszy sposób na dezynfekcję urządzeń elektronicznych takich jak skanery magazynowe >> czy kolektory danych >>. Odkażanie urządzeń dokonuje się praktycznie automatycznie bez naszej ingerencji. W ten sposób w krótkim czasie jesteśmy w stanie w pełni przygotować urządzenia, aby mogły pracować na kolejnej zmianie.

Niskie koszty pracy

Generatory, które umieszczone są skrzynkach, do działania potrzebują tylko stabilnego zasilania. Gaz uzyskiwany jest z atmosfery w wyniku wyładowań elektrycznych. To czyni z nich bardzo ekonomiczne rozwiązanie.

Przeznaczenie do pracy w zamkniętych pomieszczeniach

Skrzynki ozonujące zostały przygotowane w ten sposób, aby mogły być problemu być wykorzystywane w zamkniętych pomieszczeniach. Urządzenie jest bezpieczne w użytkowaniu.

Dezynfekcja bez żadnych substancji chemicznych

Odkażania urządzeń dokonuje się w procesie fizycznym, w którym przedmioty są poddane działaniu wysoko utleniającego ozonu. Do dezynfekcji kolektorów czy urządzeń mobilnych nie są wymagane żadne dodatkowe środki chemiczne.

Duża wydajność

Urządzenie jest przygotowane do pracy w warunkach przemysłowych. A to oznacza, że jest przygotowane do pracy w trybie ciągłym. W ten sposób możemy dezynfekować dużą liczbę urządzeń i kolektorów używanych w przedsiębiorstwie.

Wszechstronność zastosowań

Skrzynki oferowane są w różnych rozmiarach, które mogą być dostosowane do potrzeb danego przez przedsiębiorstwa. Procesowi ozonowania można poddawać narzędzia, urządzenia mobilne, a także inne elementy, które używane są przez pracowników takie jak okulary, maski, klucze czy mniejsze pojemniki.

Skrzynki ozonujące SANItize box

Jednym z doskonałych rozwiązań które pozwalają na przeprowadzenie sprawnej i szybkiej dezynfekcji przedmiotów są skrzynki ozonujące SANItize box zaprojektowane przez Custom. W tego typu skrzynkach możemy dezynfekować
każdy rodzaj przedmiotu, eliminując wirusy, bakterie, pleśń i grzyby za pomocą ozonu.
Skrzynki oferowane są w różnych rozmiarach, które pozwalają na dopasowanie do wymagań i potrzeb do potrzeb firmy.

W czasie, w którym bezpieczeństwo i higiena pracownika postawiona jest w sferze priorytetów, tego typu skrzynki są doskonałym rozwiązaniem. Są nie tylko łatwe w stosowaniu, ale również zapewniają duży poziom ochrony i dezynfekcji wszystkich przedmiotów i akcesoriów, które są stosowane w miejscu pracy.

Tabela rozmiarów SANItize box

SMALLMEDIUMLARGE
Wymiary zewnętrzne 300 mm (W) × 200 mm (D) × 120 mm (H)430 mm (W) × 300 mm (D) × 250 mm (H)600 mm (W) × 400 mm (D) × 400 mm (H)
Wymiary wewnętrzne220 mm (W) × 162 mm (D) × 104 mm (H)350 mm (W) × 261 mm (D) × 234 mm (H)530 mm (W) × 360 mm (D) × 384 mm (H)

 Materiały źródłowe:

  1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii
    http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU2021000086
  2. Wytyczne Centralnego Instytutu Ochrony Pracy: https://www.pip.gov.pl/pl/f/v/222228/koronawirus-zalecenia%20ogolne%202020%2005%2019.pdf

Potrzebujesz skrzynek ozonujących dopasowanych do potrzeb przedsiębiorstwa?


Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Wybierzemy najlepsze rozwiązanie dla ciebie pod względem jakości, ceny i wymagań funkcjonalnych.

Piotr Tamulewicz
Piotr Tamulewicz
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.