Bluetooth i NFC – technologie krótkiego zasięgu (zakres, specyfikacje)
Firewall NGFW – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Bluetooth i NFC – technologie krótkiego zasięgu (zakres, specyfikacje)
Firewall NGFW – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Pokaż wszystko

Skrzynki montażowe AP – co warto o nich wiedzieć?

Przy budowaniu sieci WLAN w przedsiębiorstwie szczególną uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo i ochronę poszczególnych elementów sieci przed czynnikami atmosferycznymi i wpływem otoczenia. Pomogą w tym specjalnie skrzynki montażowe, w których umieszczone są punkty dostępowe i anteny.

Punkty dostępowe i bezpieczeństwo sieci WLAN


Punkty dostępowe (ang. access points) to kluczowe elementy sieci WLAN projektowanej w firmie. Access point to samodzielne urządzenie lub komputer, który pozwala urządzeniom bezprzewodowym (takim jak laptopy) łączyć się z przewodową siecią komputerową. Punkt dostępowy komunikuje się z przewodowym routerem, przełącznikiem za pomocą kabla Ethernet i przesyła sygnał Wi-Fi do wyznaczonego obszaru.
Istotą stabilnej i dobrze działającej sieci jest właściwe rozmieszczenie punktów dostępowych, które umożliwiają jednolity i równomierny rozkład fal radiowych. Gdy punkt dostępowy nie działa lub jego działanie jest zakłócone czynnikami zewnętrznymi, pogarsza się stabilność i jakość sieci na danym obszarze. Z tego względu istotne jest, aby zapewnić AP odpowiednią lokalizację i montaż, a także skuteczną ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych.

Wiele modeli access pointów, szczególnie tych dedykowanych do działalności przemysłowych, wyposażona jest w szczelne i wytrzymałe obudowy. Standardem są obudowy klasy przemysłowej IP67, a także wbudowane grzałki, które zapewniają funkcjonowanie danego urządzenia w trudnych warunkach. Warto jednak pamiętać, że w wielu przypadkach punkty dostępowe muszą pracować w wyjątkowo ekstremalnym środowisku, temperaturach, a czasami narażone są na wibracje, wstrząsy i zapylenie. Z tego względu niezbędna jest dodatkowa ochrona, która pozwoliłaby z jednej strony na stabilne umiejscowienie AP, a z drugiej zabezpieczała przed tymi trudnymi warunkami. Firmy specjalizujące się w projektowaniu sieci WLAN zazwyczaj montują punkty dostępowe w specjalnych w skrzynkach montażowych.

Punkt dostępowy na ścianie

Czym są skrzynki montażowe AP?

Skrzynki montażowe to obudowy wyposażone w specjalne uchwyty, które umożliwiają bezpieczny montaż elementów sieci WLAN, w tym punktów dostępowych, anten WiFi, switchy i zasilaczy w dowolnym miejscu w budynku lub poza tym budynkiem. Specjalna konstrukcja skrzynek montażowych pozwala chronić wewnętrzny lub zewnętrzny punkt dostępu przed wodą, kurzem, deszczem, śniegiem i lodem, jak również kradzieżą, uszkodzeniem lub manipulacją.

Rodzaje skrzynek montażowych

Skrzynki montażowe dopasowane są do potrzeb danego projektu. Z tego powodu różnią się one w zależności od miejsca montażu, a także warunków, w jakich będą pracować. Możemy rozróżnić skrzynki montażowe, które przeznaczone są do montażu:

  • Na zewnątrz budynku (np. dachu lub w ścianie )
  • Wewnątrz budynku. W tej grupie znajdują się skrzynki montowane na ścianach, miejscach użyteczności publicznej, halach sportowych, sufitach w biurach, hotelach, a także w magazynie czy hali produkcyjnej.

Skrzynki montażowe mogą być też:

  • Standardowe. Zazwyczaj przeznaczone są do montażu budynkach biurowych, szkołach, salach konferencyjnych, hotelach, restauracjach itp.
  • Przemysłowe. Tego typu skrzynki przeznaczone są do pracy w ekstremalnych i trudnych warunkach. Zazwyczaj wyposażone są w obudowę klasy przemysłowej IP67, a grzałki lub elementy chłodzenia, które pozwalają na działanie access point przy skrajnych temperaturach. Szczelna hermetyczna obudowa odporna jest zatem na działanie pyłu, kurzu, wnikanie ciał stałych, a także wody.

Na co zwracać uwagę przy wyborze skrzynki montażowej?

Kompatybilna ze sprzętem. Istotne jest, aby skrzynka montażowa obsługiwała sprzęt i akcesoria, które będą w niej umieszczane. Przy zakupie skrzynki montażowej należy koniecznie zwrócić uwagę na zakres obsługiwanego sprzętu, marek i poszczególnych modeli.

Lokalizacja skrzynki montażowej. Jak wspominałem wcześniej, skrzynki montażowe mogą być przeznaczone do stosowania na zewnątrz oraz wewnątrz budynku, a także umieszczone na ścianach i sufitach. Warto upewnić się, że skrzynka wyposażona jest w dodatkowy zestaw wsporników sufitowych. Modele instalowane na zewnątrz powinny cechować się obudową odporną na akty wandalizmu, kradzieże i trudne warunki atmosferyczne. Skrzynka, która jest wykorzystywana w miejscach użyteczności publicznej, powinna mieć na przykład zamykane drzwiczki, które uniemożliwiałoby dostęp osób trzecich.

Wielkość skrzynki montażowej.

Często zdarza się, że w skrzynce montażowej znajduje się więcej niż jeden access point. Warto zatem upewnić się, że wewnątrz skrzynki jest wystarczająco miejsca i jesteśmy w stanie zmieścić w niej wszystkie niezbędne elementy.

Sposób zasilania punktu dostępowego

W wielu przypadkach istotny jest również sposób zasilania punktu dostępowego. Access Point może być zasilany z wewnętrznej sieci za pomocą PoE. a może wykorzystywać zasilacz i tradycyjną metodę zasilana prądem przemiennym. W tym ostatnim przypadku skrzynka montażowa musi posiadać dodatkowe otwory na kabel zasilający.

Rodzaj mocowania anteny

Skrzynki punktów dostępowych pozwalają na konfigurację wielu anten, co zwiększa elastyczność projektowania i optymalna wydajność sieci bezprzewodowej. W zależności od potrzeb anteny mogą być:

  • montowane wewnątrz, bezpośrednio przy AP;
  • mocowana bezpośrednio na zewnątrz obudowy;

Systemy chłodzenia i grzania

Czasami skrzynka montażowa musi być wyposażona w dodatkowe funkcje. Dotyczą one przede wszystkim access pointów, które są umieszczane w miejscach o szczególnie nietypowych warunkach środowiskowych np. chłodniach czy pomieszczeniach o podwyższonej temperaturze. Wówczas skrzynki posiadają dodatkowe grzałki lub systemy chłodzące zapewniające prawidłowe działanie urządzenia w określonej temperaturze dzięki termostatowi.

Design

Wygląd skrzynki montażowej oczywiście też jest ważny. W przypadku gdy skrzynki montowane są na widoku np. w hotelach restauracjach istotną rolę odgrywają również takie aspekty estetyka i design urządzenia. Skrzynki powinny współgrać z wystrojem wnętrza.

Skrzynki montażowe umożliwiają bezproblemowy montaż punktów dostępowych i akcesoriów, a także zapewniają bezpieczeństwo poszczególnych elementów sieci WLAN w firmie. Z tego względu warto zadbać o odpowiedni wybór urządzeń, aby nasza sieć bezprzewodowa funkcjonowała bez zarzutu przez długi czas.

Potrzebujesz wsparcia w zakresie sieci WLAN i odpowiednio dobranych skrzynek montażowych na punkty dostępowe?

Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Wybiorę dla ciebie najlepsze urządzenie pod względem jakości i ceny. Otrzymasz wsparcie w zakresie modernizacji twojej sieci bezprzewodowej.

Ostatnia aktualizacja 2024-02-19

Piotr Tamulewicz - avatar.
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.