Do czego służą szafy rack? O organizacji urządzeń sieciowych
Zasilanie awaryjne, czyli dlaczego potrzebne ci są UPS i agregat prądotwórczy
Do czego służą szafy rack? O organizacji urządzeń sieciowych
Zasilanie awaryjne, czyli dlaczego potrzebne ci są UPS i agregat prądotwórczy
Pokaż wszystko

Przenosiny serwerowni (relokacja) jak zrobić to dobrze?

Przeprowadzka serwerowni lub całego data center stanowi jedno z największych wyzwań logistycznych i technicznych, przed jakimi może stanąć współczesne przedsiębiorstwo. To zadanie, które wykracza daleko poza zwykłą zmianę lokalizacji – jest to przedsięwzięcie wymagające dokładnego planowania, doskonałej organizacji oraz specjalistycznej wiedzy. Jak zrobić to dobrze?

Przeprowadzkę do nowego mieszkania czy nowo wybudowanego domu możemy zrealizować na dwa sposoby: samodzielnie lub wynajmując ekipę przeprowadzkową. Ta pierwsza opcja, chociaż czasami znacznie tańsza, wymaga od nas większego nakładu pracy i lepszej organizacji. Nie zawsze samodzielnie zorganizujemy transport wszystkich naszych rzeczy – niektóre nie zmieszczą się w samochodzie osobowym, i tak finalnie będziemy musieli pożyczyć od znajomego “dostawczaka”, w którym przywieziemy szafę czy sofę, a przy okazji możemy narazić na uszkodzenia, na przykład znosząc meble po schodach.

Z samodzielną przeprowadzką wiąże się jeszcze jeden problem: brak doświadczenia w tym zakresie. W końcu taka przeprowadzka zazwyczaj czeka nas może ze 2-3 razy w życiu. Z tego powodu lepszym rozwiązaniem jest zdanie się na specjalistów, czyli firmy świadczące usługi przeprowadzkowe. Spada z nas ciężar organizacji i wynoszenia mebli i sprzętu, a dodatkowo mamy pewność, że większość z nich trafi do nowego mieszkania w nienaruszonym stanie. Po co w ogóle o tym wspominam? Bo z przeprowadzką jest podobnie jak ze zmianą lokalizacji serwerowni. Z tą różnicą, że nie rekomenduję robić tego na własną rękę. Przeniesienie serwerów i danych to coś więcej niż rozpakowanie kartonu z zestawem garnków czy książek. W tym przypadku nie tylko nie powinniśmy tego robić samodzielnie, ale ekipa specjalistów jest jak najbardziej pożądana.

Czym jest relokacja serwerów i czym różni się od migracji?

Na samym początku wyjaśnię dokładnie dwa terminy, które bardzo często pojawiają się w kontekście zmiany serwerowni lub centrum danych, a mianowicie migracja i relokacja. Relokacja serwerowni, jak sama nazwa wskazuje, to zmiana lokalizacji, czyli fizyczne przeniesienie całego sprzętu znajdującego się w centrum danych do nowego miejsce. Może to być przeniesienie serwerów do innego pomieszczenia, znacznie większego, znajdującego się w tym samym budynku, lub bardziej skomplikowane – transport sprzętu pod inny adres, na przykład na drugim końcu miasta.

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się, gdy chcemy dokonać migracji danych serwerowni. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce, kiedy nową serwerownię wyposażamy w podobny sprzęt jak ta stara, czyli kupujemy lub leasingujemy nowe serwery i nie mamy potrzeby przenoszenia całości serwerów do nowej lokalizacji. Ważne jest tylko przeniesienie danych. Wtedy znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie migracji. W przypadku migracji nie przenosimy fizycznie sprzętu do innej lokalizacji, a jedynie przesyłamy dane pomiędzy systemami komputerowymi i urządzeniami.

Kiedy najczęściej konieczna jest relokacja serwerowni?

Przeprowadzka serwerowni jest zazwyczaj inicjowana, gdy z różnych przyczyn obecne miejsce nie odpowiada naszym wymaganiom. Istnieje wiele powodów dla potrzeby zmiany lokalizacji, w tym między innymi: 

  • Przeniesienie głównej siedziby przedsiębiorstwa, a zatem przenosimy nie tylko biura, ale również centrum danych, które nie może pozostać w dotychczasowej lokalizacji. 
  • Rozwój firmy, który wymaga większych zasobów serwerowych. Dotychczasowe urządzenia nie spełniają kryteriów wydajności i dlatego konieczne jest na przykład dołożenie nowych urządzeń, a tym samym powiększenie całej serwerowni i przeniesienie jej, na przykład na drugie piętro tego samego budynku. 
  • Dostosowanie infrastruktury IT do zmieniającego się modelu biznesowego — np. w firmie wdrożono systemy automatyzacji produkcji, a całość przeszła na obsługę zdalną, co czyni rozbudowę centrum danych konieczną. 
  • Poszukiwanie oszczędności poprzez wybór oferty z lepszym stosunkiem ceny do jakości od innego dostawcy. 

Na co należy zwrócić uwagę podczas relokacji serwerowni? 

Z pozoru relokacja serwerowni nie jest trudnym zadaniem – wystarczy przetransportować sprzęt z jednego miejsca w inne i ponownie go uruchomić. Jednak najłatwiejsza jest ta pierwsza część zadania, czyli fizyczne przeniesienie sprzętu. Znacznie trudniejsze jest ponowne podłączenie i uruchomienie całego systemu. Ale to nie wszystko. 

Rozbudowane centrum danych jest w końcu ważnym elementem systemu funkcjonującego w firmie. Relokację serwerowni należy wykonać tak, aby zminimalizować jakiekolwiek przestoje w działalności firmy i oferowaniu usług biznesowych. Z tego względu płynne przeniesienie serwerowni do innej lokalizacji wymaga przygotowania gruntownego planu, od wykonania dokładnego audytu infrastruktury i sprzętu, do wyznaczenia terminu, w którym te działania będą mogły być zrealizowane możliwie szybko i przy minimalnym uszczerbku dla bieżącej działalności firmy. 

Prace przygotowawcze powinny uwzględniać: 

  • Analizę i zapoznanie się z infrastrukturą serwerową, która ma zostać przeniesiona.
  • Weryfikację i przygotowanie nowej serwerowni pod kątem optymalnych warunków środowiskowych.

Czytaj również: Skrzynki montażowe AP – co warto o nich wiedzieć?

Jakie aspekty powinien uwzględniać plan przygotowany przed relokacją serwerowni?

Oto jego najczęstsze elementy, na które powinniśmy zwrócić uwagę

Analiza bieżącej infrastruktury serwerowej. 

Pierwszym etapem jest gruntowne zapoznanie się z obecną infrastrukturą i sprzętem, którym dysponujemy. Na tej podstawie planujemy realne potrzeby. W końcu za relokacją serwerów stoi coś więcej niż tylko zmiana lokalizacji. Zazwyczaj wiąże się ona również z poprawą wydajności i zwiększeniem zasobów centrum danych, co będzie się wiązało z dokupieniem nowego sprzętu i urządzeń. Analiza ma na celu sprawdzenie potrzeb związanych z nową lokalizacją, na przykład z liczbą wentylatorów czy zapotrzebowaniem energetycznym.

Wykonanie znakowania i inwentaryzacji sprzętu i okablowania. 

Po przeprowadzeniu audytu należy udokumentować każdy sprzęt wchodzący w skład centrum danych, które planowane jest do przeniesienia. Przy okazji tego typu działań dokonujemy również aktualizacji listy aktywów. Dobrze jest też sprawdzić umowy licencyjne i serwisowe, jakie są związane z danym sprzętem, co może się przydać w przyszłości. Każde urządzenie i akcesorium musi zostać odpowiednio oznaczone i wprowadzone do dokumentacji, co daje pewność, że przy przenosinach nie umknie nam żaden przewód.

Zobacz też: Okablowanie strukturalne – elementy składowe i projektowanie

Planowanie procesu relokacji. 

Dopiero gdy dokładnie zapoznamy się z naszymi zasobami i wiemy, jaki sprzęt dysponujemy, możemy przystąpić do konkretnego planowania przeprowadzki.

Okienko serwisowe – logistyka.

U sportowców wspinający się na najwyższe szczyty gór, w Chinach, Himalajach czy Alpach, funkcjonuje taki termin jak okienko pogodowe. To krótki czas, w którym panują sprzyjające warunki pogodowe do wdrapania się na szczyt. Przy relokacji serwerów również musimy mieć takie okno czasowe. Najczęściej jest to okres weekendu lub dni wolnych od pracy, w którym firma nie prowadzi swojej działalności biznesowej.

Czas musi być na tyle długi, aby możliwe było przeniesienie sprzętu, ponowny montaż systemu i rozwiązanie technicznych problemów. Praktycznie zawsze przy takich przenosinach problemy się pojawiają, więc ekipa “przeprowadzkowa” musi mieć  odpowiedni bufor czasowy, który pozwoli wszystko dopiąć do końca. 

Bezpieczeństwo danych

Przy tego typu przeprowadzkach serwerów musimy być przygotowani na wszystkie ewentualności, w tym utratę, zniszczenie sprzętu lub utratę danych. W związku z tym, zanim rozpoczniemy relokację, musimy dokonać kopii bezpieczeństwa wszystkich kluczowych danych i zabezpieczyć je w odpowiedni sposób. Tutaj warto przypomnieć sobie bardzo znaną i popularną metodę 3-2-1 backupu, która zaleca przechowywanie co najmniej trzech kopii danych na dwóch różnych technologiach nośnikach i w dodatkowej lokalizacji, która znajduje się poza głównym centrum danych.

Ważne są również fizyczna ochrona dysków i zapobieganie kradzieży, ponieważ może to prowadzić do wycieku poufnych informacji. W przypadku kradzieży, dane mogą zostać wykorzystane przez nieautoryzowane osoby, co zagraża bezpieczeństwu firmy i jej klientów. Aby temu zapobiec, należy stosować szyfrowanie danych, korzystać z bezpiecznych metod transportu z monitoringiem GPS i zabezpieczeń fizycznych, a także wdrażać procedury reagowania na incydenty, by szybko reagować na ewentualne naruszenia.

Przygotowanie nowej serwerowni 

W kontekście relokacji serwerowni istotne jest przeprowadzenie kompleksowej oceny nowego miejsca pod kątem spełnienia niezbędnych warunków technicznych i operacyjnych. Nie ograniczamy się jedynie do oceny sprzętu, który ma zostać przeniesiony, ale dokładnie analizujemy środowisko, w którym urządzenia te będą funkcjonować. Co jest ważne? 

  • Klimatyzacja i chłodzenie są kluczowe dla utrzymania odpowiedniej temperatury i wilgotności, co bezpośrednio wpływa na niezawodność i długowieczność przechowywanego sprzętu. Systemy te muszą być zdolne do zapewnienia stabilnych warunków nawet podczas ekstremalnych obciążeń.
  • Rozplanowanie infrastruktury. Dokładne rozrysowanie lokalizacji szaf serwerowych i rozmieszczenie sprzętu w nowej serwerowni jest niezbędne do zapewnienia efektywnej organizacji przestrzeni, optymalnego przepływu powietrza, łatwości w utrzymaniu oraz możliwości rozbudowy w przyszłości.
  • Pewność dostępu do energii. Musimy mieć gwarancję, że serwerownia będzie miała nieprzerwany dostęp do zasilania, z odpowiednimi systemami UPS i generatorami awaryjnymi, co jest fundamentalne dla ciągłości działania usług IT.
  • Kontrola dostępu. Zaawansowane systemy zabezpieczeń, w tym kontrola dostępu, monitoring wizyjny i alarmy, są niezbędne do ochrony fizycznej serwerowni przed nieautoryzowanym dostępem, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo przechowywanych danych.

Zobacz też: Projektowanie sieci bezprzewodowej WLAN i propagacja fal radiowych

Logistyka i transport sprzętu

Przed rozpoczęciem przenosin warto dokładnie zapoznać się z parametrami sprzętu i prześledzić dokładnie trasę, którą będzie przewożony sprzęt. W tym celu warto zapoznać się z planem budynku. Może się okazać, że po drodze znajdą się dodatkowe progi, wąskie przestrzenie, a maksymalny udźwig windy nie umożliwi przewożenie nią szafy. Znajomy opowiadał mi, jak przy jednym z projektów nie wzięto pod uwagę, że dany sprzęt ze względu na jego wagę nie będzie mógł zostać wstawiony do windy i zniesiony po schodach. W efekcie trzeba było zburzyć całą ścianę przy oknie i wyciągać szafę dźwigiem.

Aby uniknąć tego typu nieprzewidzianych sytuacji, które wydłużają czas relokacji, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie te parametry. W tych kwestiach logistyki bierzemy również pod uwagę wszystkie elementy związane z tym, czym przewozimy i w jaki sposób przenosimy poszczególne sprzęty na miejsce.

Testowanie i weryfikacja

Kiedy już wszystkie sprzęty trafiają do serwerowni, końcowym etapem jest ponowny montaż sprzętu i jego testowanie. W tym właśnie przydatny jest wcześniej przeprowadzony audyt i inwentaryzacja. Jeżeli każdy sprzęt mamy dobrze oznaczony i wiemy, gdzie pierwotnie się znajdował, nie będzie problemu, żeby umieścić go na tym samym miejscu. Trzeba również pamiętać, że relokacja to nie tylko przyniesienie starych serwerów, ale również dołączenie prawdopodobnie nowych urządzeń, w związku z tym po uruchomieniu całości trzeba przetestować, zweryfikować poprawność działania całej infrastruktury. I tutaj również musimy mieć zabezpieczenie czasowe, bo jak to zwykle bywa w tego typu projektach, często pojawiają się komplikacje i nieprzewidziane problemy.

Monitorowanie i optymalizacja po relokacji

Na koniec warto pamiętać, że  na przeniesieniu serwerów się nie kończy. Nowe serwery w nowej lokalizacji trzeba jeszcze poddać monitorowaniu i sukcesywnej optymalizacji, mającej na celu dostosowanie centrum danych do nowych potrzeb przedsiębiorstwa.

Sukces relokacji serwerowni zależy od wielu czynników, w tym od precyzyjnego planowania, dokładnej analizy potrzeb infrastrukturalnych i efektywnego zarządzania ryzykiem. W trakcie tego procesu kluczowe jest skoncentrowanie się na zapewnieniu ciągłości działania usług, ochronie danych oraz minimalizacji ryzyka uszkodzeń sprzętu. Jak widać, nie jest to to samo, co zwykła przeprowadzka. Tutaj na szali leżą zazwyczaj wrażliwe dane czy kluczowe systemy pozwalające na działanie firmy. Zlecając ten proces profesjonalnej ekipie, można zyskać pewność, że relokacja zostanie przeprowadzona sprawnie, bezpiecznie i z minimalnym wpływem na działalność firmy.

Planujesz przeprowadzkę serwerowni?

Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Wybierzemy najlepsze rozwiązanie pod względem jakości, ceny i wymagań funkcjonalnych.

Ostatnia aktualizacja 2024-03-15

Piotr Tamulewicz - avatar.
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.