Karty plastikowe, karty kredytowe , karty członkowskie
Drukarki kart plastikowych – jaką wybrać?
25 maja, 2021
Klasa ochrony IP
Stopnie odporności IP – kompletny przewodnik
31 maja, 2021
Pokaż wszystko

Nawijaki zewnętrzne, przewijaki i dyspensery – zasada działania i zastosowanie

Razem z drukarką etykiet warto kupić kilka akcesoriów, które pomogą przyspieszyć, ułatwić i poprawić ergonomię pracy z etykietami. Jak działają dyspensery, przewijaki i nawijaki do etykiet?

Drukarki etykiet >> mają zastosowanie głównie w produkcji, handlu i logistyce. Służą nie tylko do wydruku klasycznych etykiet z kodami kreskowymi, ale także dokumentów wysyłkowych, etykiet produktowych czy metek odzieżowych. W większości przypadków tego typu drukarki przeznaczone są do komercyjnych i przemysłowych zastosowań. Drukujemy na nich dużo i często. Z tego powodu drukarka musi być przygotowana do ciągłej i wydajnej pracy. W pracy z etykietami przydają się też dodatkowe akcesoria, które pozwalają na przyspieszenie i poprawienie efektywności wykonywanych zadań. Należą do nich, dyspenser, przewijak i nawijak etykiet.


Dyspenser do etykiet samoprzylepnych

W przypadku obsługi etykiet praca nie kończy się na samym ich wydruku. Samoprzylepną etykietę trzeba przecież odkleić i nanieść na konkretny produkt czy towar. To z pozoru mało znaczące czynności, które jednak w ostatecznym rozrachunku potrafią znacznie wydłużyć czas pracy. Wyobraźmy sobie sytuację, w której magazynier/pakowacz ma do zapakowania kilkaset produktów. Na każdy z nich musi nakleić odpowiednią etykietę. W takiej sytuacji konieczność każdorazowego odklejania warstwy spodniej (tzw. podkładu) z etykiety może generować dosyć spore opóźnienia. W takiej sytuacji sprawdza się akcesorium, które pozwala na automatyczne odklejanie etykiety tzw. odklejak. W ten sposób operator pakowacz może od razu nanieść oznaczenie na dany produkt. Tego typu odklejak do etykiet samoprzylepnych jest zazwyczaj funkcją wbudowaną w sprzęt drukujący.

Bardzo często jednak mamy całą rolę wydrukowanych etykiet, które musimy nanieść na konkretne opakowania. Przy tym zadaniu pomaga tzw. dyspenser etykiet samoprzylepnych. Dyspenser może być wbudowany drukarkę a może funkcjonować jako oddzielne urządzenie. Jego głównym zadaniem jest podawanie odklejonych już etykiet, które można aplikować na opakowanie.
Dyspensery przygotowane są do obsługi rolek w różnych rozmiarach: od tych najmniejszych po duże etykiety przemysłowe. Bardzo często wyposażone są również w czujniki fotokomórki, które automatycznie wykrywają przerwy między kolejnymi wysuwanymi etykietami i w ten sposób umożliwiają optymalne ich podawanie.

Dyspensery dostępne są w dwóch opcjach manualnej lub automatycznej. Zazwyczaj wykorzystywane są do:

 • oznaczania opakowań zbiorczych
 • etykietowania towarów i produktów
 • etykietowanie paczek dla kurierów / wysyłkowych

Planując zakup dyspensera warto zwrócić uwagę na następujące parametry.

 • prędkość podawania etykiety
 • szerokość rolek jakie możemy umieścić w dyspenserze
 • rodzaj obsługiwanych materiałów
 • sposób zasilania

W wielu drukarkach wbudowane są nawijaki wewnętrzne.

Nawijak do etykiet

Praca dyspensera etykiet byłaby niemożliwa bez nawijaka do etykiet. Nawijarka to sprzęt, którego zadaniem jest nawijanie na rolkę etykiet wychodzących z drukarki. W ten sposób przygotowywana jest rolka z etykietami, które możemy umieścić w dyspenserze. Ponadto nawijaki współpracują z dyspenserami wbudowanymi w drukarki: podczas gdy etykieta jest odklejana i podawana operatorowi do pobrania, podkład jest automatycznie nawijany. Takie działanie zapewnia porządek na stanowisku pracy i oszczędza czas na sprzątanie po zakończeniu drukowania.

Nawijaki automatyczne różnią się między sobą przede wszystkim średnicą rolki. W zależności od modelu wyróżniamy też nawijaki wewnętrzne i zewnętrzne.
Nawijaki wewnętrzne to komponenty, które można dokupić i dołączyć do konkretnego modelu do drukarki kodów kreskowych >>.
Nawijaki zewnętrzne stosowane są standardowo w przemyśle. Ten sprzęt kupujemy oddzielnie i możemy stosować do różnych modeli drukarek.

Przy planowaniu zakupu nawijaka warto zwrócić uwagę na takie parametry jak:

 • możliwość regulacji średnicy gilzy
 • regulacje prędkości nawijania
 • opcja zmiany kierunku pracy urządzenia
 • możliwość przełączania źródła zasilania


Ze względu na to, że tego typu akcesoria zazwyczaj nastawione są na pracę non-stop warto zainwestować w wytrzymały i solidny model renomowanego producenta.

Obcinak do etykiet

Obcinak, obcinacz (ang. cutter) to kolejny komponent, który warto zamontować w drukarce etykiet. Służy do automatycznego odcinania paragonów, metek oraz etykiet bez podkładu. Obcinak najczęściej ma formę gilotyny i sprzedawany jest z tacą do przechwytywania. Montujemy go w przedniej części drukarki. Wszystkie parametry cięcia ustawiamy w opcjach oprogramowania drukarki.

Warto pamiętać, że obcinak powinien być stosowany do przecinania etykiet bez kleju lub tych, w których ostrza nie będą musiały przechodzić przez warstwy kleju. W innym przypadku zbierający się na ostrzach klej może doprowadzić do zacięcia i awarii obcinaka.

Przewijarka do etykiet

Przewijarki wyposażone są w dodatkowe funkcje, które umożliwiają zarządzanie etykietami.

 • Za ich pomocą możemy przewinąć etykiety z roli na rolę w przypadku gdy rola nie jest dostosowana do dyspensera (gilza ma inną średnicę).
 • Podczas przewijania tego typu sprzęt dokonuje również zliczania etykiet znajdujących się na wstędze.
 • Za ich pomocą możemy również odliczać określoną liczbę etykiet.
 • Przewijarki wyposażone w noże poprzeczne rozcinają etykiety kilku rzędowe na jednorzędowe.

Przewijarki służą również do weryfikacji kompletności etykiet na roli. Maszyna reaguje (np. zatrzymuje się), gdy na wstędze brakuje etykiety.

Obcinacz, nawijarka i dyspenser to elementy, które zazwyczaj montowane są w obudowie drukarki. Można je dodawać do starszych modeli drukarek lub kupić od razu w komplecie wraz z nowym egzemplarzem. Należy kupować komponenty dedykowane do konkretnych modeli.
Inaczej jest z przewijarką, która jest urządzeniem zewnętrznym i niezależnym od drukarki. Można ją stosować z większością popularnych modeli termotransferowych drukarek etykiet.

W magazynie lub w zakładzie produkcyjnym etykietowanie i oznaczanie produktów jest elementem codziennej pracy. Wyposażenie zespołu w dyspensery, nawijaki czy obcinaki umożliwia szybszą i wydajniejszą organizację procesów logistycznych. Tego typu akcesoria potrafią podwoić, a nawet potroić prędkość wykonywanej pracy a tym samym jej efektywność. Dla samych pracowników tego typu pomoc jest nieoceniona i sprawia, że praca jest znacznie przyjemniejsza i ergonomiczna.

Zobacz też: Dlaczego warto korzystać z pokrowców na drukarki etykiet w przemyśle? >>

Szukasz akcesoriów do drukarki etykiet poprawiających ergonomię pracy?


Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Wybierzemy najlepsze rozwiązanie dla ciebie pod względem jakości, ceny i wymagań funkcjonalnych.

Piotr Tamulewicz
Piotr Tamulewicz
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.