Modelowanie sieci bezprzewodowej w budynku.
Projektowanie sieci bezprzewodowej WLAN i propagacja fal radiowych
21 kwietnia, 2021
Cloud WLAN - kontroler w chmurze schemat
Cloud WLAN – kontrola nad siecią w chmurze. Wady i zalety.
27 kwietnia, 2021
Pokaż wszystko

Mobilne stanowisko pracy na magazynie

Pracownik magazynu obsługujący system WMS

Nowoczesne technologie wychodzą naprzeciw branży logistycznej, która musi połączyć mobilność pracowników z koniecznością pracy z urządzeniami obsługującymi automatyczne systemy magazynowe. Jednym z prostych rozwiązań wartych uwagi jest mobilne stanowisko pracy.

Mobilność pracowników magazynu a nowe technologie

W ostatnich latach przed branżą logistyczną (a szczególnie pracownikami magazynów) stawiane są coraz wyższe wymagania, związane są ze skróceniem, ulepszeniem i przyspieszeniem wykonywania zadań. Receptą na zwiększenie efektywności pracy jest wprowadzenie automatyzacji i systemów do zarządzania magazynem (WMS). A to z kolei nakłada na pracowników magazynów dodatkowy obowiązek obsługi urządzeń do automatycznej identyfikacji, za pomocą których dane są odczytywane i wprowadzane do systemu. I w tym momencie pojawia się dylemat. Z jednej strony pracownik magazynu musi być mobilny, bo na tym polega specyfika tej pracy. Z drugiej powinien mieć ciągły dostęp do urządzeń, które pozwalają na wprowadzanie i transfer danych. Te dwie kwestie czasami trudno jest połączyć. W wielu przypadkach sprawę rozwiązuje wyposażenie pracowników w przenośne terminale lub przemysłowe tablety, z którymi na bieżąco mogą odczytywać i przetwarzać dane zawarte np. na kodach kreskowych produktów.

Niestety nie wszystko jesteśmy w stanie zrobić za pomocą terminali czy kolektorów. Czasami pracownik musi wykonać kilka zaawansowanych operacji i mieć dostęp do innych urządzeń takich jak laptop czy drukarka etykiet>>. Tymczasem drukarki przemysłowej nie może wziąć pod ramię i przemieszczać się z nią po magazynie. Laptop ze względu na ograniczony czas pracy wytrzymałość baterii również nie jest najlepszą opcją.

Pracownik w magazynu jest w ciągłym ruchu.

Pewnym rozwiązaniem jest wydzielenie w magazynie np. strefy biurowej lub stanowiska do drukowania, które byłyby wyposażone w niezbędne urządzenia. Praktyka pokazuje jednak, że to nie zawsze jest najlepsze wyjście z sytuacji. Nie można wymagać, aby pracownik przeprowadzający np. etykietowanie produktów, musiał za każdym razem spacerować od miejsca aplikacji do stanowiska z komputerem i drukarką etykiet. Tego typu tryb pracy z pewnością nie przyspieszy, a znacznie spowalnia wykonywanie zadania i na dłuższą metę jest mało komfortowy. Z tego powodu coraz popularniejsze stają się tak zwane mobilne stanowiska pracy.

Czym jest mobilne stanowisko pracy?

Mobilne stanowisko pracy składa się ze specjalnie skonstruowanego wózka, które pełni funkcję biurka. W zależności od oferowanego rozwiązania zazwyczaj taki wózek posiada dodatkowo półki, na których możemy przechowywać niezbędne sprzęty i akcesoria potrzebne do wykonywania konkretnych zadań w magazynie.

Najważniejszym elementem i największym atutem mobilnego stanowiska pracy nie jest jednak ilość półek, w które wyposażono konstrukcję, a własny układ zasilania 230 V. Pozwala on na korzystanie i pracę na urządzeniach typu komputer, laptop, drukarka etykiet przez długi czas bez konieczności szukania gniazdka ze stałym źródłem prądu. W przypadku rozwiązania z dwoma akumulatorami to nawet praca ciągła. Po wyczerpaniu akumulatora podłączamy drugi, a pierwszy podpinamy do ładowania. W skład tego typu zasilania wchodzi akumulator, przetwornica i układ do ładowania akumulatora (ładowarka/prostownik), która chroni przed całkowitym rozładowaniem stanowiska.

W ten sposób za pomocą mobilnego stanowiska pracy można pracować w praktycznie w każdym miejscu magazynu i innych przemysłowych przestrzeniach, w których nie ma dostępu do zasilania. I nie musimy się martwić o to, że zostaniemy odcięci od źródła prądu.

Przykład mobilnego stanowiska pracy (fot.IBCS)

Jakie są zalety korzystania z mobilnego stanowiska pracy?


Mobilne stanowisko pracy daje niezwykły komfort. Pracownik magazynu korzystający z tego rozwiązania ma możliwość przeniesienia wszystkich urządzeń do miejsca, w którym są one aktualnie potrzebne. W ten sposób wykonuje obowiązki zdecydowanie szybciej i przy znacznie mniejszym nakładzie sił.

  • Pracownik ma dostęp do urządzeń w miejscu, w którym wykonuje swoją pracę. Może od razu wprowadzić dane do komputera czy wydrukować etykietę, którą naniesie na dany towar.
  • Z wózka mobilnego może korzystać wiele osób. Szczególnie sprawdza się to przy pracownikach zmianowych. Po zakończeniu swojej zmiany wózek przechodzi na kolejnego magazyniera, który przejmuje go do wykonywania swoich zadań.
  • Stałe niezależne źródło prądu na pokładzie. Przetwornica i akumulatory, które są zainstalowane w tego typu stanowisku, funkcjonują autonomicznie i są oddzielone od zasilania magazynu czy hali produkcyjnej. Z tego powodu pracownik jest niezależny od zasilania sieciowego. A w przypadku jakiejkolwiek awarii prądu może nadal wykonywać swoją pracę ze swojego mobilnego biura.
  • Komfort bezpieczeństwo pracy. Tego typu stanowisko skonstruowane jest z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa pracy w warunkach magazynowych i przemysłowych.

Co jest istotne przy zakupie mobilnego stanowiska pracy?

Konstrukcja, elementy wyposażenia, a przede wszystkim zasilanie mobilnego stanowiska pracy zazwyczaj dostosowane jest do indywidualnych potrzeb klienta. Najważniejszym elementem jest przetwornica mająca zapewnić odpowiednie zasilanie dla wszystkich urządzeń, które znajdą się w stanowisku pracy.

Przy wyborze mobilnego stanowisko pracy należy brać pod uwagę:

Pobór mocy urządzeń.

Kluczowym elementem jest liczba urządzeń, które będą wykorzystywane na mobilnym wózku i związany z nimi pobór mocy. W tym celu należy po prostu podać specyfikacje urządzeń, do których dobrana zostanie przetwornica prądu o odpowiedniej mocy.

Tryb pracy: zmianowa czy ciągła.

Od tego, jak często i długo będzie wykorzystywane stanowisko mobilne, zależy liczba i pojemności akumulatorów (np. 120 Ah). Wózki do pracy ciągłej zazwyczaj wyposażamy w przetwornice o zakresach 1200W-2000W i dwa akumulatory. Do pracy zmianowej wystarcza przetwornica 600W-1000W i jeden akumulator.

Wielkość i konstrukcja.

Zazwyczaj wózki mobilne produkowane są w różnych rozmiarach i mogą być wyposażone w większą lub mniejszą liczbę półek. W zależności od potrzeb klienta większość firm produkujących tego typu wózki dokonuje niezbędnych modyfikacji i konfiguracji sprzętowych.

Gdzie sprawdzi się tego typu rozwiązanie?

Mobilne stanowisko pracy to doskonałe rozwiązanie tam, gdzie pracownicy są w ciągłym ruchu, a większość procesów magazynowych jest kontrolowana przez system do zarządzania magazynem. Pasuje do różnego typu pomieszczeń przemysłowych i produkcyjnych. W których nie możemy zagwarantować stałego źródła zasilania 230V – koniecznego do bezawaryjnej pracy urządzeń biurowych. Może pełnić również funkcję rezerwowego miejsca pracy w przypadku braku zasilania. Z tego rozwiązania najczęściej korzystają branże produkcyjna i logistyczna, a w szczególności magazyny i centra dystrybucyjne.

Szukasz mobilnego stanowiska pracy dopasowanego do potrzeb przedsiębiorstwa?

Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Wybierzemy najlepsze rozwiązanie dla ciebie pod względem jakości, ceny i wymagań funkcjonalnych.

Piotr Tamulewicz
Piotr Tamulewicz
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.