Szafy automatyczne na urządzenia i narzędzia
23 września, 2021
Opaski dla pacjentów – jakie powinny spełniać wymagania?
28 września, 2021
Pokaż wszystko

Etykiety na paczki kurierskie – rodzaje.

Na etykiecie wysyłkowej naklejonej na paczkę kurierską znajdują się wszystkie najważniejsze informacje umożliwiające bezproblemowe dotarcie przesyłki do adresata. Jakie są rodzaje etykiet na paczki kurierskie?

Dawniej, gdy paczki dostarczała Poczta Polska do nadania paczki potrzebne były specjalne blankiety, w których wpisywało się szczegółowe dane dotyczące nadawcy i odbiorcy. Paczka musiała być dokładnie zaadresowana. Najlepiej wyraźnym flamastrem, aby umożliwić bezproblemowe dotarcie przesyłki do adresata. Obecnie nie musimy udawać się na pocztę, aby nadać paczkę a wiele rzeczy wykonujemy zdalnie np. zamawiając kuriera przez internet do domu. W momencie zamawiania paczki przez internet wpisujemy zestaw najważniejszych danych, które później umieszczane są na tzw. etykiecie wysyłkowej/przewozowej.

Jakie informacje zawarte są na etykiecie wysyłkowej?


Etykiety wysyłkowe to rodzaj etykiet identyfikacyjnych, które zawierają dane nadawcy, odbiorcy i pomagają opisać zawartość paczki.

Etykiety wysyłkowe wyglądają inaczej u każdego przewoźnika. Różnią się zazwyczaj wzornictwem i rozmiarem, ale nie zestawem danych, które są na nich umieszczane. W większości przypadków każda etykieta wysyłkowa zawiera:

  • dane odbiorcy (imię, nazwisko, telefon kontaktowy i adres)
  • dane nadawcy (imię, nazwisko, telefon kontaktowy i adres)
  • dane paczki waga, wymiary
  • kod kreskowy śledzenia tzw tzw. tracking number, któremu nadawca i odbiorca mogą monitorować transport paczki.

Od dobrze wypełnionej i czytelnej etykiety, zależy czy dana przesyłka dotrze bez problemów do miejsca docelowego.

Jakimi elementami powinna charakteryzować się etykieta wysyłkowa?

Jeżeli wysyłamy paczki sporadycznie, taką etykietę wysyłkową można wydrukować po prostu na zwykłej drukarce biurkowej i normalnym papierze A4. Potem wyciąć, włożyć do koszulki plastikowej i nakleić na paczkę.
Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku, gdy tych wysyłek mamy znacznie więcej, a sama etykieta musi wykazywać się odpowiednią trwałością i jakością druku.

Do wydruku większej ilości etykiet na paczki kurierskie najlepiej korzystać z drukarek termicznych i termotransferowych>>, o czym pisałem w artykule: Jaka drukarka do etykiet na paczki kurierskie?

Etykiety naklejane na paczki

Elementy dobrej etykiety wysyłkowej

Warstwa samoprzylepna

Etykiety wysyłkowe powinny być samoprzylepne. Najczęściej wyposażone są warstwie pokrytą permanentnym klejem, który zapewnia dobrą przyczepność. Ważne jest, żeby taka etykieta trzymała się na paczce bez względu na warunki, w jakich jest transportowana.

Rozmiary

W większości przypadków rozmiary etykiety wysyłkowej to ok. 100×150/170 mm. W tych granicach mieszczą się etykiety stosowane przez większość przewoźników działających na polskim rynku jak UPS, DPD, GLS, TNT, a także InPost.

Technologia druku

Do wydruku etykiet wykorzystuje się technologię termiczną lub termotransferową.

Najczęściej stosowany rodzaj etykiet przy wysyłce paczek to etykiety termiczne (TD) >>. Cechują się wyraźnym i czytelnym drukiem. Niestety etykiety termiczne są mniej odporne na działania czynników zewnętrznych. Druk na etykietach termicznych z czasem zanika pod wpływem promieni UV czy też ciepła. Z tego powodu takie etykiety wysyłkowe powinny być wykorzystywane tam, gdzie paczka nie będzie narażona na duże zmiany temperatury, wilgoć czy działanie słońca.

Etykiety termotransferowe (TT) to etykiety, które są odporne na rozmazywanie druku i cechują się wyjątkową trwałością. Stosowane są tylko i wyłącznie wówczas gdy istnieje zagrożenie, że etykieta w transporcie może być poddana działaniu czynników zewnętrznych wilgoci, deszczu, wody czy ciepła. Korzystając z etykiet wysyłkowych termotransferowych masz pewność, że informacje zawarte na etykiecie będą przez cały czas czytelne.
Inne rodzaje oznaczeń na paczkach
Oprócz etykiet wysyłkowych często na opakowaniach i paczkach znajdują się dodatkowe oznaczenia.

Etykiety ostrzegawcze i informacyjne

Ten typ etykiet zawiera wskazówki, w jaki sposób obchodzić się z towarami znajdującymi się wewnątrz paczki. Najczęściej spotykamy się z etykietami: FRAGILE, NIE RZUCAĆ czy UTRZYMYWAĆ W STANIE SUCHYM. Stosowane są też naklejki ze strzałkami, które informują o kierunku trzymania paczki np. w wypadku przewozu substancji ciekłych. Naklejki są informacją dla kuriera, która pozwoli na dowiezienie paczki w stanie nienaruszonym do klienta.

Etykiety informujące o towarach niebezpiecznych

Zdarza się, że przewieziony musi zostać towar, który zawiera materiały niebezpieczne, dlatego należy obchodzić się z paczką ze szczególną ostrożnością. Musi to być wyraźnie zaznaczone wraz z odpowiednim oznakowaniem, aby przewoźnik mógł podjąć odpowiednie środki ostrożności. Przykleja się wówczas specjalne oznaczenie informujące, że w paczce są np. materiały trujące, substancje, gazy i ciecze łatwopalne itp.

Szukasz drukarek etykiet dla kurierów?


Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Wybierzemy najlepsze rozwiązanie pod względem wymagań funkcjonalnych, jakości i ceny.

Piotr Tamulewicz
Piotr Tamulewicz
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.