Hala produkcyjna. Pracownik spawacz.
Jaki kolektor danych na produkcję?
Kobieta skanuje produkty w magazynie.
Automatyzacja znakowania – jakie przynosi korzyści dla przedsiębiorstwa?
Hala produkcyjna. Pracownik spawacz.
Jaki kolektor danych na produkcję?
Kobieta skanuje produkty w magazynie.
Automatyzacja znakowania – jakie przynosi korzyści dla przedsiębiorstwa?
Pokaż wszystko

9 sposobów na poprawę ergonomii pracy w magazynie

Zadowoleni pracownicy magazynu.

Ergonomia staje się czynnikiem, który ma coraz większe znaczenie w miejscu pracy. W branży logistycznej coraz częściej na plan pierwszy wysuwają się takie kwestie jak bezpieczeństwo, redukcja czynników szkodliwych, a także potencjalnych obciążeń pracownika.

Ergonomia urządzeń w magazynie — czy jest istotna?

Praca w magazynie nie należy do najłatwiejszych. Pracownicy łańcucha dostaw muszą podnosić ciężkie przedmioty, pchać i ciągnąć duże ładunki, sięgać ponad głową itp. Jak wynika z badań, czynności te wykonywane w sposób powtarzalny przez pracowników magazynu często prowadzą do zaburzeń mięśniowo-szkieletowych (MSD) i należą do najczęstszych przyczyn utraty lub ograniczania czasu pracy.[1]

Praca w magazynie to nie tylko obsługa ciężkich ładunków, ale również tak proste zadania, jak skanowanie czy wpisywanie danych do terminali przenośnych. Badania potwierdzają, że te czynności, ze względu na swoją intensywność, również przyczyniają się do kontuzji.  Jednostajne powtarzanie tych samych ruchów może stać się przyczyną poważnych dolegliwości. Na przykład długotrwałe przyciskanie skanera pistoletowego, może powodować nadwyrężenie kciuka lub nerwu pośrodkowego powodując ból kciuka i osłabienie funkcji ręki.

Coraz więcej osób z branży dostrzega, że wygoda korzystania z danego urządzenia przekłada się na skuteczność i wydajność pracy. Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez Zebra Technologies, aż 88% kierowników magazynów [2] twierdzi, że komfort i ergonomia pracy znajduje się w sferze priorytetów na najbliższe lata. Coraz częściej podczas wybierania i zakupu urządzeń do magazynów (takich jak terminale przenośne, skanery kodów kreskowych czy też drukarki) zwraca się uwagę na to, w jaki sposób będą użytkowane. Z drugiej strony producenci sprzętu dokładają starań, aby korzystanie z ich produktów nie stanowiło nadmiernego obciążenia i było maksymalnie komfortowe. A jak my możemy poprawić ergonomię pracy z urządzeniami obsługującymi kody kreskowe w magazynie? Oto kilka praktycznych rozwiązań.

Ergonomiczna praca z terminalami mobilnymi.

Myślenie o ergonomiczności rozpoczynamy już w momencie wyboru konkretnego modelu terminala przenośnego. Pamiętajmy, że nasze urządzenie musi być ściśle dopasowane do potrzeb.

Wybierz terminal zgodny z zastosowaniem.

Chodzi tutaj przede wszystkim o takie elementy konstrukcji jak wielkość wyświetlacza, klawiszy czy rodzaj klawiatury. W przypadku gdy praca magazyniera polega jedynie na skanowaniu i wpisywaniu konkretnych cyfr, nie ma potrzeby kupowania terminala z klawiaturą alfanumeryczną. Gdy pracownik dość często obsługuje terminal ubrany w rękawice ochronne, wówczas trzeba zadbać o to, aby klawisze były odpowiednio duże i mało skomplikowane. Dla wygody operatora należy natomiast zamontować w pojeździe wytrzymały i odporny na drgania terminal wózkowy.

Pasek na szyję i kabura — dla odciążenia dłoni.

Kolektor danych przypomina smartfon, ale jest znacznie większy i cięższy. Pracownik magazynu musi mieć go zawsze przy sobie, a noszenie go w ręce przez cały dzień może powodować nadwyrężenie, chociażby nadgarstka. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie pracownika w akcesoria, które pomogą w noszeniu, jak pasek na szyję lub też kabura przypinana do pasa. W ten sposób urządzenie jest cały czas pod ręką, a jednocześnie pracownik ma swobodę ruchów. W każdej chwili można wyciągnąć terminal, aby rozpocząć proces skanowania lub wpisywania danych do urządzenia. Zawieszenie urządzenia na pasku przez szyję sprawia, że terminal jest dodatkowo zabezpieczony przed ewentualnym upadkiem.

Ergonomiczne akcesoria do drukarek kodów kreskowych.

Drukarka do kodów kreskowych to oczywiście jedno z tych urządzeń,  których nie może zabraknąć w nowoczesnym biurze czy magazynie. Warto zadbać, żeby jej obsługa była maksymalnie intuicyjna i komfortowa. W tym mogą pomóc pewne akcesoria, które przyspieszają i znacznie ułatwiają pracę.

Przyda się dyspenser etykiet.

W warunkach przemysłowych sprawdzi się zaawansowany sprzęt, czyli dyspenser/podajnik etykiet. Dyspenser to urządzenie, którego zadaniem jest wydzielanie odklejonej częściowo etykiet operatorowi. Tego typu urządzenie bardzo  ułatwia pracę i  przydaje się, szczególnie gdy mamy w krótkim czasie etykietować dużą liczbę produktów.

Nawijak etykiet.

Pracę z drukarką etykiet przyspieszy również korzystanie z  nawijaka. To urządzenie umożliwia szybkie i proste nawinięcie wydrukowanych etykiet na rolkę. 

Obcinak do etykiet.

Ułatwieniem w pracy jest również obcinak do etykiet. To proste akcesorium automatycznie odcina etykiety w trakcie  drukowania. W ten sposób  pracownik nie musi już tracić czasu na cięcie czy odrywanie etykiety ręcznie. 

Przeczytaj więcej w artkule: Nawijaki zewnętrzne, przewijaki i dyspensery – zasada działania i zastosowanie

Ergonomiczne stosowanie czytników kodów kreskowych.

Skanowanie produktu w magazynie może być w wielu przypadkach bardzo problematyczne: przedmioty często znajdują się w odległych lub trudno dostępnych miejscach, a etykiety z kodami kreskowymi naklejane są pod niewygodnym kątem lub zasłonięte.

Szybkość skanowania.

Podobnie jak przy terminalach mobilnych tutaj istotną rolę również odgrywają same parametry urządzenia. Jeżeli zdajemy sobie sprawę, że warunki wymagają częstego i szybkiego skanowania kodów kreskowych, wówczas warto postawić na urządzenie, które pozwala na sprawny odczyt kodów znajdujących się w produktach. Skaner, któremu przeczytanie kodu kreskowego zajmuje 10 sekund,  będzie mniej wydajny niż urządzenie, które to samo  zadanie wykonuje w sekundę. Z tego powodu warto zainwestować w lepszy i nieco droższy model, który jednocześnie przyczyni się do poprawy ergonomiczności pracy.

Dobierz odległość skanowania.

Kolejnym parametrem, który wpływa na ergonomię pracy, jest oczywiście odległość skanowania. Czytniki kodów kreskowych dostępne są w różnych wariantach –  jedne mogą skanować z bliskiej odległości, inne pozwalają na skuteczne skanowanie przedmiotów znajdujących się na górnych półkach i regałach w magazynie. Przy analizie ergonomiczności warto brać pod uwagę, gdzie będą wykorzystywane. 

Ubieraj pasy biodrowe, naramienne i rękawice.

W przypadku skanerów doskonale sprawdzają się również wszelkiego rodzaju kabury, które noszone są w pasie. W ten sposób skaner pistoletowy mamy zawsze pod ręką i w każdej chwili możemy go wyjąć, aby skanować towar w magazynie. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest zakup lżejszych i mniejszych czytników naramiennych. W ich zestawie oferowane są rękawice typu palm z mocowaniem na czytnik. Czytniki posiadają automatyczny wyzwalacz. W ten sposób kciuk i ręka pracownika nie jest nadwyrężana.

Korzystaj z podstawki na skaner.

W sytuacji, gdy mamy do odczytania dużo dokumentów czy też produktów wówczas warto rozważyć zakup specjalnej podstawki na skaner. Tego typu z podpórki są zazwyczaj elastyczne i pozwalają na odczyt kodu z różnych kątów. Nie musimy trzymać skanera w ręce, a jedynie podsuwać kody kreskowe. W pewnych przypadkach jest to znacznie wygodniejsze i przyspiesza pracę.

Oczywiście to najpopularniejsze i najbardziej skuteczne rozwiązania, które przyczyniają się do poprawy warunków pracy. Warto jednak pamiętać, że ergonomiczność pracy w magazynie jest tematem, który nabiera coraz większego znaczenia. W tej dziedzinie pojawia się coraz więcej atrakcyjnych i innowacyjnych rozwiązań. Wśród nich znajdują się takie pomysły jak skanery montowane na głowie czy wspominane już w tym tekście czytniki naręczne z samowyzwalaczem. Nie wątpię, że tych rozwiązań w najbliższym czasie będzie coraz więcej, a niektóre z pewnością nas zaskoczą.

Materiały źródłowe:
1.https://www.researchgate.net/publication/324816110_Reducing_Ergonomic_Strain_in_Warehouse_Logistics_Operations_by_using_Wearable_Computers [dostęp: 20.03.2021r.]
2.Zebra Warehousing Vision Study, https://www.zebra.com/content/dam/zebra_new_ia/en-us/solutions-verticals/vertical-solutions/warehouse-management/vision-study/2024/warehouse-vision-study-en-us.pdf [dostęp:20.03.2021r.]


Szukasz ergonomicznych urządzeń i akcesoriów do magazynu?

Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Wybierzemy najlepsze urządzenie pod względem jakości, ceny i wymagań funkcjonalnych.

Ostatnia aktualizacja 2024-01-18

Piotr Tamulewicz - avatar.
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.