Drukarki mobilne zastosowanie
Mobilna drukarka etykiet. Poradnik zakupowy.
14 maja, 2021
Klawiatury przemysłowe przykłady
Klawiatury przemysłowe – rodzaje, montaż i zastosowanie
17 maja, 2021
Pokaż wszystko

Drukarka naklejek samoprzylepnych. Czym tak naprawdę jest etykieciarka?

Etykieciarka czy drukarka nalepek/naklejek? Jak powinniśmy nazywać drukarkę etykiet? Rozwiewam wątpliwości.

Drukarka etykiet samoprzylepnych to urządzenie, bez którego nie sposób wyobrazić sobie sprawnej pracy magazynu czy przedsiębiorstwa produkcyjnego. Pomimo tego, że określamy ją w różny sposób (etykieciarka, drukarka do naklejek, maszyna do etykiet), ma tylko jedno zadanie – musi wydrukować etykiety, które później naniesiemy na towary i opakowania.
Drukarka nalepek/naklejek i etykieciarka. Czy to są te same urządzenia?

Tak, chociaż znamy ją też po wieloma innymi określeniami (np. maszynka do etykiet). Wiele zależy od kontekstu i zastosowania danego sprzętu w przedsiębiorstwie.\

Zobacz też artykuł: Drukarka metek odzieżowych i kolektor danych do sklepu >>

Drukarka etykiet samoprzylepnych (naklejek) – rodzaje i działanie

Drukarka etykiet samoprzylepnych to sprzęt biurowy i magazynowy, którego zadaniem jest druk na samoprzylepnych materiałach etykietowych i / lub kartach (metkach). Zazwyczaj na tego typu powierzchniach nanoszone są kody kreskowe lub inne oznaczenia związane z produktem.

Drukarka za pomocą technologii termicznej lub termotransferowej >>>generuje na powierzchni samoprzylepnej czarno-biały wydruk. W ostatnim czasie możliwości drukarek do etykiet samoprzylepnych uległy znacznej rozbudowie. W ofercie niektórych producentów znalazła się również drukarka kolorowa etykiet samoprzylepnych, która pozwala na przygotowanie wielobarwnych wydruków. Na razie nie jest to rozwiązanie dość popularne, głównie z powodu stosunkowo wysokich kosztów druku na tego typu sprzęcie. Znacznie częściej do wydruku wykorzystuje się kolorowe materiały eksploatacyjne (np. etykiety, metki) lub korzysta z barwnej taśmy termotransferowej, która pozwala na wydruk w określonym kolorze.

Etykieciarka w magazynie

Wygląd i funkcjonalność etykieciarki różni się w zależności od jej zastosowania i przeznaczenia. Rozróżniamy wiele typów drukarek do nalepek.

  • Drukarki biurkowe do naklejek. To małe i niedrogie etykieciarki wyposażone w głowice drukujące 4 cala (około 10 cm). Wykorzystywane są przy niewielkich nakładach.
  • Komercyjne etykieciarki. To urządzenia, które mogą pomieścić szerszą rolkę, zazwyczaj o szerokości 6 cali. Tego typu sprzęt oferuje średnie moce przerobowe.
  • Przemysłowe drukarki samoprzylepnych etykiet przystosowane do pracy w ciężkich i trudnych warunkach m.in. w centrach dystrybucyjnych, halach produkcyjnych czy magazynach. Przygotowane są do wysokonakładowej pracy non-stop.


Wniosek? Drukarka nalepek = etykieciarka = drukarka etykiet samoprzylepnych

Drukarka etykiet w języku potocznym ma różne określenia. Mówimy na nią: drukarka nalepek, naklejek etykiet samoprzylepnych lub krótko: etykieciarka. Z tego powodu po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy np. ‘etykieciarka zebry’ czy ‘etykieciarka do etykiet samoprzylepnych’ z pewnością znajdziemy sprzęt, który wpisze się w nasze biznesowe potrzeby.

Sprawdź też czym jest drukarka etykiet dla elektryka >>.


Jaka drukarka do etykiet samoprzylepnych?

Na rynku dostępnych jest wiele drukarek, które służą do wydruku oznaczeń i metek z kodami kreskowymi. Wiele zależy od tego, jakie ma być ich przeznaczenie i parametry. Czy chcemy drukować etykiety dla kurierów, a może oznaczać produkty kodami kreskowymi? Szczegółowe porady związane z wyborem oraz elementami, na jakie należy zwracać uwagę przy zakupie drukarki do etykiet samoprzylepnych przygotowałem w artykule: Jak wybrać odpowiednią drukarkę etykiet? >> Jeśli poszukujesz sprzętu do wydruku etykiet dla kuriera przejrzyj informacje zawarte w artykule: Jaka drukarka do etykiet na paczki kurierskie? >>

Potrzebujesz etykieciarki dopasowanej do potrzeb przedsiębiorstwa?


Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Wybierzemy najlepsze rozwiązanie dla ciebie pod względem jakości, ceny i wymagań funkcjonalnych.

Piotr Tamulewicz
Piotr Tamulewicz
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.