Obraz tagu RFID
Czy moja firma jest gotowa na wdrożenie technologii RFID?
sklep z damskimi ubraniami
Drukarka metek odzieżowych i kolektor danych do odzieży
Obraz tagu RFID
Czy moja firma jest gotowa na wdrożenie technologii RFID?
sklep z damskimi ubraniami
Drukarka metek odzieżowych i kolektor danych do odzieży
Pokaż wszystko

Drukarka etykiet dla elektryka – jaką wybrać?

Administrator IT w trakcie pracy.

Drukarki etykiet na kable to sprzęt, który znacznie ułatwia pracę każdego, kto na co dzień walczy z plątaniną przewodów. Co wyróżnia tego typu drukarkę i dlaczego każdy elektryk i monter powinien mieć ją pod ręką?

Drukarka etykiet dla elektryka, czyli sposób na ujarzmienie kabli.

Z czym najczęściej spotyka się elektryk pracy? Z dużą ilością kabli. Czasami jest ich tak dużo, że trudno zorientować się, który z nich odpowiedzialny jest za zasilanie danego urządzenia czy pomieszczenia. Plątanina kabli to nie tylko zmora elektryków, ale także wszystkich, którzy w swojej pracy mają kontakt z różnego typu przewodami np. administratorzy IT pracujący w serwerowni, monterzy sieci telekomunikacyjnych i różnego typu instalatorzy. Kiedy przewodów jest kilka, zazwyczaj nie ma problemu. Gorzej gdy jest ich kilkadziesiąt, a nawet kilkaset. Nawet jeżeli jesteśmy bardzo pedantyczni i dbamy o porządek, zapanowanie nad kablami nie należy do łatwych i czasami trudno jest odgadnąć przeznaczenie konkretnego kabla lub przewodu, co w praktyce rzadko się zdarza. Jak sobie z tym poradzić? Najprostszym sposobem jest dokładne ich opisywanie. Taką możliwość dają profesjonalne drukarki etykiet na kable.

Oznaczone kable (fot. dymo.com/DYMO RHINO 5200)

Po co elektrykowi drukarka etykiet na kable?

Korzyści z ich stosowania jest co najmniej kilka. Za ich pomocą możemy przede wszystkim dokładnie i precyzyjnie oznaczać wszelkiego rodzaju kable, przewody sygnałowe techniczne i elektryczne, jak również urządzenia takie jak gniazdka elektryczne czy przełączniki.
Oznaczenie przewodów przydaje się nie tylko do tego, aby zapanować nad chaosem, ale również przy analizowaniu źródeł awarii, regularnych przeglądach i kontrolach instalacji elektrycznej. W ten sposób można też przestrzec innych przed wadliwym lub niebezpiecznym kablem. W przypadku, gdy elektryk znajdzie taki przewód lub przełącznik może umieścić na nim tymczasowo specjalną etykietę, która będzie ostrzegała innych do momentu, dopóki ryzyko zostanie usunięte.

Tego typu oznaczenie przydaje się gdy przewodami zajmuje się kilka osób (np. w serwerowni). Ułatwia to pracę zmiennika, gdy np. kolega z pracy pójdzie na zastępstwo lub się zwolni. Etykiety na kablach pozwalają na szybszą reakcję przy awariach. Gdy pada urządzenie w serwerowni nie musimy tracić czasu na poszukiwanie odpowiedniego kabla.

Sprawdź też: Jak wybrać kolektor danych?

Oznaczanie etykiet kablami ułatwia pracę. (fot.dymo.com/DYMO RHINO 5200)

Czym wyróżnia się drukarka etykiet na kable?

Być może większość z nas zastanawia się, po co specjalna drukarka dla elektryka skoro mamy na wyposażeniu np. biurową drukarkę etykiet, która również poradzi sobie z wydrukiem oznaczenia. Problem w tym, że zwykła drukarka biurowa nie jest przystosowana do wydruku tak specjalistycznych kodów, a jej ewentualna konfiguracja jest niepotrzebną stratą czasu i pieniędzy. Drukarki etykiet dla elektryków to specjalne urządzenia, które zostały zaprojektowane tylko i wyłącznie do wydruku wszelkiego rodzaju etykiet i opasek, które służą do znakowania kabli oraz innych akcesoriów elektrycznych. Powstały na podstawie wskazówek specjalistów, dlatego wyposażone zostały w funkcje, które wpisują się w pełni w potrzeby tej branży.

A to oznacza, że:

  • drukarki etykiet na przewody spełniają wszystkie branżowe standardy etykietowania ANSI i TIA/EIA-606-C;
  • posiadają unikalne skróty klawiaturowe symboli branżowych, terminów, ułamków i znaków interpunkcyjnych;
  • potrafią automatycznie ustawiać rozmiar, orientację i format tekstu do konkretnych rodzajów przewodów, kabli, przyłączy czy paneli elektrycznych;
  • dają możliwość wydruku etykiet na taśmach o różnej szerokości i wykonanych z różnych materiałów (np. szerokość 6, 9, 12 i 19 mm);
  • za ich pomocą można drukować etykiety na powierzchniach wykonanych z różnych materiałów np. zwykłych, poliestrowych, winylowych, nylonowych;
  • niektóre z nich (bardziej zaawansowane) umożliwiają bezpośredni druk na powierzchniach termokurczliwych. Rurki i koszulki termokurczliwe, które służą m. in. do izolacji przewodów czy kabli.

Oprócz tych specjalistycznych funkcji, drukarki etykiet potrafią również nanieść na powierzchnię klasyczne kody kreskowe. Wiele z nich ma opcję drukowania zwykłych kodów w tym EAN, Code 39 czy Code 128.

Drukarka etykiet na przewody musi być wytrzymała. (fot.dymo.com)

Do tego dochodzi również specjalna konstrukcja i wytrzymałość obudowy. Ze względu na to, że tego typu urządzenia zazwyczaj pracują w wymagającym środowisku, większość z nich ma odporne na uderzenia gumowe osłony czy też niezwykle trudno ścieralną klawiaturę. Wszystkie oczywiście obowiązkowo spełniają wysokie normy ochrony IP, co jest gwarancją ich bezpiecznej pracy w trudnych warunkach.

W związku tym, że etykiety na kable powinny być niezwykle odporne na działanie czynników zewnętrznych, do druku wykorzystywana jest technologia termotransferowa. Ten typ wydruku daje niezwykle trwałe, odporne na ścieranie i działanie czynników zewnętrznych oznaczenia. Mamy pewność, że etykiety nie wyblakną np. pod wpływem światła i ciepła i będą przez cały czas czytelne.

Zobacz też: Jak wybrać terminal wózkowy?

Na co warto zwracać uwagę, przy zakupie drukarki dla elektryków?

Wybór drukarki dla elektryków oczywiście jest uzależniony od indywidualnych potrzeb branży i zastosowań. Niemniej jednak warto zwracać uwagę na kilka elementów, które są istotne w tego typu urządzeniach.

Producent

Na rynku istnieje kilku liczących się producentów, którzy oferują urządzenia na profesjonalnym poziomie. W przypadku drukarek etykiet na kable nie warto oszczędzać i trzeba zainwestować w markę, która daje najlepszą gwarancję i zapewnia jakość swoich wyrobów. Wśród tych producentów znajdują się między innymi drukarki DYMO RHINO, które wyróżniają się doskonałymi parametrami i funkcjonalnością.

Zakres znakowania i formaty

Drukarki etykiet na kable zazwyczaj uwzględniają wszystkie standardowe typy kabli przewodów i urządzeń, które spotykane są w pracy elektryka. Mniej zaawansowane urządzenia nie mają jednak możliwości drukowania seryjnego (lub jest ono ograniczone), a także etykiet mniej standardowych np. na patch panele, przyłącza 110, czy bloki terminali.

Możliwość wydruku klasycznych kodów kreskowych

Drukarki do kabli w wielu przypadkach obsługują również standardowe kody kreskowe. Jeżeli w twojej pracy wydruk kodu kreskowego jest istotny, warto przyjrzeć się, jakie możliwości pod tym względem wyposażono poszczególne modele. Ze względu na to, że modele dla elektryków nie są klasycznymi drukarkami etykiet zazwyczaj pozwalają na wydruk kilku rodzajów kodów kreskowych, a czasami tylko dwóch podstawowych kodów.

Kompatybilność z urządzeniami i komputerem

Świetnie, gdy drukarka etykiet na kable ma możliwość podłączenia do komputera. Taką opcję dają zazwyczaj drukarki z wyższej półki cenowej. W ten sposób możemy załadować do urządzenia dane czy nowe szablony.

Wielkość pamięci

Drukarki etykiet mają możliwość przechowywania w swojej pamięci różnych szablonów etykiet. W przypadku, gdy pracujemy na wielu rodzajach kabli i nasze usługi są bardzo rozbudowane, wówczas wielkość pamięci ma dla nas znaczenie. Najniższe modele mogą zapamiętać np. 25 szablonów, podczas gdy modele premium nawet aż 1000.

Sprawdź też: Drukarka naklejek samoprzylepnych. Czym tak naprawdę jest etykieciarka?

Praktyczne akcesoria

Oprócz drukarki ważne są również dodatkowe akcesoria, które zazwyczaj dołączone są do zestawu lub można je kupić opcjonalnie.

Do nich należą:

  • dodatkowy akumulator litowo-jonowy, pozwalający na uruchomienie lub naładowanie drukarki, co pozwala zaoszczędzić na zakupie baterii AA;
  • gilotyna, która umożliwia szybkie oderwanie pasków (automatyczna lub ręczna);
  • twardy i odporny futerał (kabura), w którym możemy bezpiecznie przechowywać urządzenie i ochronić go przed ewentualnymi wypadkami;
  • pasek na biodro lub ramię do przenoszenia np. w kaburze.

Przed wyborem drukarki etykiet do kabli warto zrobić gruntowny research dokładnie sprawdzić wszystkie możliwości i funkcje urządzenia. Dobrze dobrany sprzęt bardzo ułatwi i przyspieszy wykonywanie zadań, a przede wszystkim zapewni komfort pracy. Nie będziemy musieli już tracić czasu na zastanawianie się nad przeznaczeniem konkretnego kabla czy przewodu.Wszystko będzie można odczytać z etykiety.

Szukasz drukarki etykiet na kable dopasowanej do potrzeb przedsiębiorstwa?

Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Wybierzemy najlepsze rozwiązanie dla ciebie pod względem jakości, ceny i wymagań funkcjonalnych.

Ostatnia aktualizacja 2024-01-18

Piotr Tamulewicz - avatar.
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.