Systemy wizyjne na produkcji i w magazynie
Zrozumieć USB — czyli o rodzajach i typach złączy słów kilka
Systemy wizyjne na produkcji i w magazynie
Zrozumieć USB — czyli o rodzajach i typach złączy słów kilka
Pokaż wszystko

Czytniki kart magnetycznych i zbliżeniowych – rodzaje i zasada działania

Czytnik zbliżeniowych kart

Karty inteligentne, zbliżeniowe, magnetyczne coraz częściej wykorzystywane są do identyfikacji i kontroli dostępu w organizacjach i przedsiębiorstwach. Do odczytania tego typu karty z zakodowanymi informacjami niezbędne jest specjalne urządzenie. Jak działa i jak wybrać odpowiedni czytnik kart?

Do czego są wykorzystywane karty inteligentne?

Karty zbliżeniowe, chipowe czy magnetyczne stosowane w przedsiębiorstwach służą przede wszystkim do identyfikacji użytkowników. Coraz częściej znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach gospodarki (m.in. karty identyfikacyjne pracowników, karty kontroli dostępu) i w innych dziedzinach naszego życia. Z kartami elektronicznymi spotykamy się na co dzień, gdy korzystamy np. z komunikacji miejskiej, wchodzimy do biurowca czy klubu fitness.

Zasada działania karty elektronicznej jest bardzo prosta. Każda z nich zawiera pewien pakiet informacji, który zakodowany jest w chipie lub w pasku magnetycznym znajdującym się na powierzchni, lub we wnętrzu karty. Do odczytu danych z karty służy specjalny czytnik kart.

Czytnik kart na parkingu

Z czego składa się system?

Czytnik kart dostępu jest częścią całego systemu identyfikacji, który funkcjonuje w firmach. Najczęściej ten system składa się z następujących elementów.

  • Kart identyfikacyjnych – zazwyczaj są to karty zbliżeniowe, bezstykowe, ale również mogą być to karty magnetyczne lub chipowe.
  • Czytników kart kontroli (magnetycznych, RFID), które montowane są przy drzwiach i połączone z panelem kontroli dostępu.
  • Paneli kontroli dostępu (fizyczny kontroler) – to proste urządzenia do otwierania zamków drzwi.
  • Ostatnim elementem układanki jest oprogramowanie do zarządzania kontrolą dostępu, które sprawuje nadzór nad uprawnieniami dostępu konkretnych użytkowników i decyduje, kto może wejść do budynku.

W momencie, gdy zbliżymy/włożymy kartę do czytnika, centrala łączy się z systemem (na serwerze lub w chmurze) i weryfikuje czy dana osoba ma uprawnienia do wejścia do danych drzwi. Przy pozytywnej weryfikacji drzwi zostaną otwarte. Proste.

Czytniki kart elektronicznych są zatem kluczowym i integralnym elementem systemu. Oczywiście istnieje wiele rodzajów czytników kart, które różnią się formą, wyglądem, sposobem użytkowania i technologią, jaka została wybrana do realizacji zadania (np. kontroli dostępu czy rejestracji czasu pracy).

Schemat działania systemu kontroli dostępu

Czytnik do kart magnetycznych

Karty magnetyczne mają postać zwykłej karty plastikowej z charakterystycznym czarnym paskiem z warstwą materiału magnetycznego. Ten standardowy pasek taśmy zawiera trzy ścieżki magnetyczne, które służą do przechowywania danych kodu karty.
Do odczytu informacji zawartych na karcie magnetycznej, potrzebujemy odpowiedniego urządzenia, czyli czytnika kart magnetycznych.
Urządzenie dekoduje dane z paska wykrywając zmiany w polu magnetycznym generowane przez pasek. Aby urządzenie mogło odczytać kartę, musimy ją przeciągnąć lub włożyć do czytnika

Przykład: czytnik kart zamontowany na drzwiach.
Użytkownik karty musi włożyć lub przesunąć kartę w specjalnej szczelinie znajdującą się w urządzeniu. Głowica magnetyczna wewnątrz (podobna do głowicy magnetofonu), odczytuje zaprogramowane na karcie dane.
Dane te potem zostają przesłane do komputera w celu weryfikacji.
Po weryfikacji sygnał zostaje odesłany do czytnika kart. Jeśli identyfikacja przebiegła pomyślnie drzwi zostają odblokowane.

Zobacz też: Oprogramowanie do drukarek kart – 3 najlepsze opcje

Czytniki do kart chipowych (stykowe)

Karty chipowe (ang. smart card) zawierają zazwyczaj jeden lub kilka układów specjalnych (chipów), które są umieszczone we wnętrzu lub na zewnątrz karty. Ich zaletą jest to, że dane w chipie mogą być modyfikowane – zmieniane i aktualizowane. Do odczytu karty niezbędny jest specjalny czytnik kart chipowych. W trakcie tego procesu karta musi być umieszczona wewnątrz urządzenia.

Czytnik do kart zbliżeniowych w systemie kontroli dostępu

Czytnik do kart zbliżeniowych (bezstykowych)

Karty zbliżeniowe inaczej nazywane kartami bezstykowymi to karty, które można odczytać bez wkładania jej do czytnika. Zazwyczaj tego typu karty inteligentne bazują na technologii zbliżeniowej RFID.

Zasada działania.
Dostęp uzyskać może użytkownik, który trzyma kartę odległości kilku lub kilkunastu centymetrów od czytnika kart. Sensor wbudowany w czytniku wykrywa wzór częstotliwości zaprogramowany na karcie i komunikuje się z czujnikiem za pomocą różnych protokołów.
Dane zostają wysłane do komputera, w przypadku pozytywnej weryfikacji, operacja zostaje wykonana (transakcja, udzielenie dostępu). Karty bezstykowe zazwyczaj działają na podstawie technologii RFID lub NFC. Do ich dekodowania niezbędny jest czytnik działający w tej samej technologii.

Zapoznaj się też z artykułem: Drukarki kart plastikowych – jaką wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie czytnika kart?

Format

Czytniki kart dostępne są w wielu rozmiarach i formach. Zasadniczo możemy wyróżnić czytniki kart ręczne oraz stacjonarne. Ręczne czytniki kart sprawdzają się w zastosowaniach biurowych, w sklepach, a także jako czytniki na imprezach czy konferencjach branżowych. Jeżeli potrzebujesz czytnika kart, który będzie jednym z elementów systemu kontroli dostępu lub kontroli czasu pracy, wówczas sprawdzi się czytnik stacjonarny montowany na przykład przy wejściu do drzwi lub na samych drzwiach.

Zastosowanie i zakres zadań

Czytniki kart powinny być dostosowane do potrzeb twojego biznesu. Czy szukasz czytników do systemu bezpieczeństwa? Kontroli dostępu a może weryfikacji czasu pracy kierowców? W zależności od potrzeb będziemy poszukiwać innych rozwiązań.

Środowisko pracy

Warto również uwzględnić środowisko pracy, w jakim będzie działało dane urządzenie. Jeżeli czytnik będzie funkcjonował w warunkach przemysłowych i magazynowych, warto wybrać urządzenie przygotowane na ekstremalne warunki i temperatury. Czytniki tego typu powinny mieć odpowiednią, szczelną obudowę klasy przemysłowej (IP65 -IP67) i konstrukcję umożliwiającą pracę w skrajnych temperaturach (-30 ° C do 60 ° C).

Aspekty techniczne

W zależności od potrzeb można wybierać z szerokiego wachlarza czytników kart wyposażonych w różne parametry techniczne. Przy wyborze czytnika warto zwrócić uwagę na:

  • różne częstotliwości i standardy: 13,56MHz (SC), 125kHz (RF), HID
  • typ interfejsu: Ethernet, USB, Wireless LAN, RS-485, RS-232, Wiegand In/Out

Dodatkowe opcje i akcesoria

Czytniki kart oprócz standardowego możliwości odczytu kart mogą również posiadać dodatkowe opcje jak komunikaty głosowe, kamery z wbudowanym wyświetlaczem lub diodami czy opcję dodatkowej identyfikacji przy pomocy klawiatury PIN, lub czytnika linii papilarnych. Ich wybór jest dość szeroki. Z mnogości opcji można wybrać rozwiązanie, które będzie skrojone na miarę biznesowych potrzeb.


Szukasz odpowiedniego czytnika kart inteligentnych?

Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Wybierzemy najlepsze rozwiązanie dla ciebie pod względem jakości, ceny i wymagań funkcjonalnych.

Ostatnia aktualizacja 2024-02-19

Piotr Tamulewicz - avatar.
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.