Pracownik magazynu obsługujący system WMS
Mobilne stanowisko pracy na magazynie
Obraz tagu RFID
Czy moja firma jest gotowa na wdrożenie technologii RFID?
Pracownik magazynu obsługujący system WMS
Mobilne stanowisko pracy na magazynie
Obraz tagu RFID
Czy moja firma jest gotowa na wdrożenie technologii RFID?
Pokaż wszystko

Cloud WLAN – kontrola nad siecią w chmurze. Wady i zalety.

Cloud WLAN - kontroler w chmurze schemat

Ostatnia aktualizacja 2024-01-18

Jedna z pierwszych decyzji, jaką musisz podjąć wdrażając sieć WLAN w przedsiębiorstwie, dotyczy sposobu zarządzania siecią i dylematu: kontrolery sprzętowe/wirtualne czy kontrolery w chmurze? Czym rozwiązania chmurowe różnią się od tradycyjnych? Jakie są ich wady i zalety?

Jak zarządzać siecią WLAN?

Sieć bezprzewodowa to obecnie element struktury, bez którego trudno wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie większości przedsiębiorstw. WLAN zapewnia przede wszystkim szybką i bezproblemową wymianę danych, a także współdzielenie zasobów pomiędzy wszystkimi urządzeniami do niej podłączonymi (komputerami, drukarkami, smartfonami czy urządzeniami IoT). Z drugiej strony źle zaprojektowana, niezabezpieczona i niestabilna sieć WLAN może przyczynić się do poważnych awarii i przestojów. Z tego powodu jej planowanie i wdrożenie należy powierzyć specjalistom.
Budowanie sieci WLAN w firmie jest wieloetapowym procesem, w którym podjąć musimy wiele istotnych decyzji. Jedną z nich jest wybór pomiędzy rodzajem zarządzania: tradycyjnym kontrolerem sprzętowym/wirtualnym lub kontrolerem w chmurze. Ta druga opcja zdobywa coraz większą popularność. Firmy decydują się na zarządzanie z chmury, ponieważ okazuje się wygodniejsze, ekonomiczniejsze a przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo danych. Więcej o kontrolerach sieci bezprzewodowej przeczytasz w artykule: Kontrolery sieci bezprzewodowej: rodzaje i funkcje.

Od punktów dostępowych do kontrolera w chmurze

Podejście do budowania architektury sieci WLAN w ostatnich latach przeszło dosyć poważną ewolucję. Początkowo struktura sieci WLAN w dużej mierze opierała się na autonomicznych punktach dostępowych. A to znaczy, że każdy punkt dostępu (z ang. Access Point), który znajdował się w tej sieci, był osobno konfigurowany i działał niezależnie od pozostałych. Wówczas nie stanowiło to problemu, ponieważ sieci bezprzewodowe były zazwyczaj ograniczone do pewnego, niewielkiego obszaru. Nie trzeba było budować struktury. W momencie, gdy sieci bezprzewodowe zaczęły wykraczać poza sale konferencyjne, aule i konkretne pomieszczenia biurowe, pojawiła się potrzeba zmian w rozbudowanej infrastrukturze sieci. Punkty dostępowe, które stanowiły jeden z elementów sieci, nie mogły kontrolować swoich parametrów, co mogło prowadzić m.in. do niestabilności w przesyle danych. Rozwiązaniem okazały się kontrolery LAN, które pozwalały na centralne sterowanie i nadzorowanie wszystkich punktów dostępowych. Za ich pomocą operatorzy mogli konfigurować i nadzorować większość parametrów związanych z AP. Więcej o punktach dostępowych przeczytasz w artykule: Access pointy – wszystko, co musisz o nich wiedzieć.

Technologia idzie naprzód i zawsze poszukuje optymalnych rozwiązań. I tutaj dochodzimy do kolejnego etapu ewolucji, czyli pojawienia się zdalnych kontrolerów. W tego typu architekturze WLAN nie trzeba kupować fizycznych i wirtualnych urządzeń, ponieważ sieć jest zarządzana z chmury.


Na czym to polega? W bardzo prostym ujęciu jest to po prostu kolejna usługa, zazwyczaj abonamentowa, która jest wykupywana i zastosowana do konkretnego przedsiębiorstwa. W ten sposób nie jest potrzebna nam żadna internetowa infrastruktura na miejscu. Nie mamy fizycznego kontrolera, a wewnątrz firmy dodatkowego okablowania. Więcej o okablowaniu strukturalnym przeczytasz w artykule: Okablowanie strukturalne – elementy składowe i projektowanie. W architekturze WLAN znajdują się tylko niezbędne i konieczne elementy. Najważniejsze jest to, że usługa internetowa jest całkowicie scentralizowana i skalowalna.

Sprawdź artykuł: Firewall NGFW – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Czy kontrolery sprzętowe odchodzą do lamusa?

Coraz częściej fizyczne i wirtualne kontrolery są zastępowane platformą z rozwiązaniem chmurowym. Czy to oznacza, że tradycyjne kontrolery nie są już potrzebne? To zależy.

Konwencjonalne kontrolery WLAN mają jedną podstawową zaletę: dzięki nim mamy pełną i autonomiczną kontrolę nad siecią bezprzewodową w przedsiębiorstwie. Kontroler lub alternatywnie główny punkt dostępu znajduje się na terenie organizacji czy też przedsiębiorstwa i od nas tylko zależy, w jaki sposób będziemy go konfigurować i przeprowadzać aktualizacje. W takim rozwiązaniu nie jesteśmy zależni od osób trzecich w zakresie łączności. Sieć WLAN zarządzana w chmurze działa prawidłowo bez kontaktu z chmurą – np. brak dostępu do Internetu – jednak gdybyśmy chcieli zmienić konfiguracje tej sieci wtedy dostęp do Internetu i dalej chmury jest wymagany. Gdy są jakieś problemy z siecią lub łączność internetowa padnie, nie mamy możliwości nadzorowania naszej sieci, co stanowi poważny problem.
Z tego powodu konwencjonalne kontrolery sieci WLAN sprawdzają się w miejscach, które ze względu na swoją funkcję muszą być autonomiczne i niezależne np. urzędy, szpitale czy szkoły.

W wielu przypadkach, szczególnie przy bardzo rozbudowanych sieciach WLAN, które operują na setkach punktów dostępowych i muszą współpracować z wieloma różnymi urządzeniami, kontrolery sprzętowe oferują lepsze możliwości monitoringu i zarządzania.

Jak widać, rozwiązania tradycyjne nie stoją na przegranej pozycji. W niektórych sytuacjach bardziej opłaca się wdrożyć i zainwestować w fizycznego czy wirtualnego kontrolera niż kontrolera z chmury. Pomimo niewątpliwych korzyści, jakie wynikają z korzystania tradycyjnych sposobów zarządzanie sieć WLAN, rozwiązanie chmurowe zdobywa coraz większą popularność. Za zastosowaniem opcji Cloud WLAN przemawia nie tylko wygoda, intuicja obsługi, ale również bezpieczeństwo danych.

Cloud WLAN – schemat zarządzenia siecią w chmurze


Jakie korzyści wynikają z zarządzania siecią WLAN w chmurze?

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest prostota obsługi.

Po przeniesieniu monitoringu sieci WLAN do chmury jesteśmy w stanie ​z jednego miejsca kontrolować nie tylko sieć we własnej firmie, ale także sieci znajdujące się w oddziałach firmy na całym świecie. A to oznacza, że masz jeden punkt zarządzania i nie ma znaczenia, w jakim miejscu znajduje się aktualnie twój dział IT. Dodatkowym usprawnieniem jest zastosowanie tak zwanej technologii zero-touch i pro-vision, która umożliwia konfigurowanie sieci bezprzewodowych w sposób zdalny.

Technologia Zero Touch Provisioning (ZTP).

To rozwiązanie znacznie upraszcza cały proces wdrożenia usługi. Konfigurowanie sieci można przeprowadzić we własnym zakresie bez konieczności korzystania z firmowego działu IT lub specjalistów od wdrożeń. Dzięki tej technologii urządzenia przewodowe lub bezprzewodowe automatycznie lokalizują dane oprogramowanie, które konfiguruje się automatycznie.

Brak ograniczeń sprzętowych.

​Niewątpliwą zaletą rozwiązań chmurowych jest brak limitów. A to znaczy, że technologia jest w stanie obsłużyć nieograniczoną liczbę punktów dostępowych. System jest skalowalny, dlatego nie ma problemu z rozbudową infrastruktury sieciowej i jej konfiguracją.

Zobacz też: System do zarządzania siecią – na co zwrócić uwagę?

Uproszczone kopie zapasowe i alerty.

W zarządzanej lokalnie sieci LAN obowiązek tworzenia kopii zapasowych i kopii zapasowych plików konfiguracyjnych spada na administratora sieci. Po awarii systemu może on w ten sposób odtworzyć konfigurację. W rozwiązaniu WLAN Cloud wszystkie pliki są automatycznie archiwizowane w ramach usługi. System również ostrzega przed awariami poszczególnych komponentów w ten sposób personel IT jest na bieżąco informowany o problemach z konkretnym punktem dostępowym.

Dla kogo Cloud WLAN jest dobrym rozwiązaniem?

Jak wspomniałem wcześniej, WLAN w chmurze pomimo atrakcyjności i prostoty nie jest rozwiązaniem dla każdego. Pamiętajmy jednak, że decyzję zawsze podejmujemy po konsultacji ze specjalistami, którzy zajmują się projektowaniem firmowej sieci WLAN>>.

Kiedy inwestycja w kontrolera WLAN w chmurze ma sens?

Gdy dysponujesz ograniczonym personelem IT

Jeżeli w przedsiębiorstwie nie ma rozbudowanego działu IT, a ty szukasz sposobu na uproszczenie, wdrożenie zarządzania WLAN w chmurze będzie doskonałym wyborem.

Gdy prowadzisz małą firmę

Tego typu rozwiązania są idealnym wyborem dla mniejszych przedsiębiorców. Wykupując usługi w chmurze, masz wszystkie zalety systemu lokalnego, a siecią WLAN możesz zarządzać z dowolnego miejsca za pomocą komputera czy nawet telefonu komórkowego.

Gdy przedsiębiorstwo lub organizacja jest rozproszona geograficznie i ma filie w wielu krajach

Cloud WLAN sprawdzi się w firmach, które posiadają niewielkie oddziały rozproszone po całym świecie. Szczególnie rekomendowane są do wszelkiego rodzaju sieci handlowe – odzieżowe czy spożywcze. W ten sposób pracownicy, którzy nawet nie posiadają informatycznego wykształcenia, są w stanie sami dokonać wstępnej konfiguracji sieci. Administratorzy mogą z jednego miejsca przeprowadzać zdalnie udostępnianie, monitorowanie i diagnostykę.

Gdy poszukujesz elastycznego i skalowalnego rozwiązania

Nawet jeżeli teraz twoje wymagania dotyczące sieci internetowej są niewielkie, być może w przyszłości będziesz potrzebował znacznie większej ilości punktów dostępowych i bardziej rozbudowanej struktury. Rozwiązanie w chmurze daje ci możliwość dopasowania swoich potrzeb do dynamiki rozwoju firmy. Skalowalne rozwiązania chmurowe pozwoli ci mniejszym nakładem kosztów rozbudować swoją sieć WLAN.

Niewątpliwie rozwiązania chmurowe mają swoje zalety, które sprawiają, że zyskują one coraz większą popularność. Wśród ich zalet znajduje się prostota obsługi, możliwość zdalnego zarządzania, pełna widoczność sieci, a także skalowalność. Czy Cloud WLAN jest rozwiązaniem dla twojej firmy?
Decyzje związane z wdrażaniem tego wariantu najlepiej podejmować po gruntownej analizie swoich potrzeb zysków i strat.

Zapoznaj się też z artykułem: Jak uzasadnić budżet na modernizację WLAN/LAN przed zarządem? Poradnik dla kierowników IT

Potrzebujesz wsparcia w zakresie projektowania sieci WLAN i Cloud WLAN w firmie?

Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl . Wybierzemy najlepsze rozwiązanie pod względem jakości, ceny i wymagań biznesowych twojej firmy.

Piotr Tamulewicz - avatar.
Piotr Tamulewicz, doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.