Access Point kluczowy element sprawnie funkcjonującej i wydajnej struktury WLAN w firmie. Jakie są rodzaje AP i czym kierować się przy ich wyborze?
Access point, po polsku punkt dostępowy, jest jednym z podstawowych komponentów struktury sieci WLAN. To urządzenie nadawczo-odbiorcze (nadajnik-odbiornik), które pozwala innym urządzeniom bezprzewodowym łączyć się z siecią. Działanie punktu dostępowego jest stosunkowo proste, polega na przesyłaniu sygnałów radiowych bezprzewodowej sieci LAN (WLAN), które dalej są zamieniane i przesyłane w sieci przewodowej.
Urządzenie łączy się bezpośrednio z routerem >> szerokopasmowym lub przełącznikiem sieciowym przewodowo lub bezprzewodowo i nadaje sygnał WiFi do wyznaczonego obszaru. Następnie przesyła i odbiera sygnał bezprzewodowy w zakresie częstotliwości 2,4 Ghz lub 5 Ghz (WiFi).
W ten sposób nawet przy bardzo rozbudowanej strukturze sieci internetowej w firmie mamy pewność, że w każdym obszarze i każdym polu, który obsługuje dany AP, oferowana jest odpowiednia moc sygnału.
Prawidłowe i równomierne rozmieszczenie AP jest jednym z kluczowych zadań przy projektowaniu sieci WLAN.
AP komunikują się z elementem nadzorczym (kontrolerem sieci bezprzewodowej >>) poprzez dedykowany szyfrowany protokół. Dzięki temu z centralnego miejsca, jakim jest kontroler (kontrolerem może być również jeden z AP) możemy zarządzać całą siecią WLAN.
AP jest autonomicznym urządzeniem sieciowym z wyposażonymi w moduły radiowe antenami wewnętrznymi lub zewnętrznymi. Istnieje oczywiście wiele rodzajów punktów dostępowych, które dedykowane są do różnych rozwiązań. Różni je ilość anten, moc sygnału radiowego, obsługiwane protokoły WiFi czy możliwość pracy w trudnych warunkach. Zasadniczo możemy podzielić access pointy na modele, które są przeznaczone do użytku wewnętrznego w pomieszczeniach i te przeznaczone do pracy na zewnątrz. Różnice między nimi to np. moc anteny, wytrzymałość obudowy i odporność na skrajne warunki atmosferyczne. AP, które dedykowane są do pracy zewnątrz wyposażone są w mocniejszą i szczelniejszą obudowę pozwalającą na bezawaryjne funkcjonowanie nawet w trudnych warunkach atmosferycznych i środowiskowych.
Access pointy również dzieli się na:
Różnice w zastosowaniach punktów dostępowych z anteną wbudowaną i zewnętrzną omówię w dalszej części artykułu.
Skrzynki montażowe. To specjalne obudowy posiadające uchwyty montażowe, które służą do umieszczania w nich AP. Skrzynki montażowe stosowane są, gdy AP muszą pracować w trudniejszych warunkach np. chłodni lub na zewnątrz. Więcej na temat skrzynek montażowych przeczytasz w artykule: Skrzynki montażowe AP – co warto o nich wiedzieć? >>
Na rynku dostępnych jest wiele typów access pointów. Wybór urządzenia jest ściśle uzależniony od specyfiki naszej sieci LAN lokalizacji urządzeń sieciowych, które będą tworzyć tą strukturę, liczby użytkowników podpiętych do sieci, mocy sygnału i wielu innych parametrów.
Istotny jest również sam charakter sieci i rodzaj urządzeń, jakie będą uzyskiwać dostęp do access pointów. Musimy rozgraniczyć np. czy to będzie użytkownik komputera stacjonarnego, laptopa, tabletu, smartfona czy to będą jakieś urządzenia IoT. A może kamery bezprzewodowe, czujniki lub inne urządzenia, które wymagają szybkiego przesyłu danych. Od typu urządzeń zależeć będą poszczególne parametry, jakie będzie musiał spełnić access point.
W zależności od środowiska pracy możemy wybierać między AP do zastosowań wewnętrznych, jak i użytku zewnętrznego. Zupełnie innym typem AP będą te dedykowane do pracy w trudnych warunkach m.in. w środowisku o wyższej wilgotności powietrza czy niskiej temperaturze np. w chłodni. Z tego powodu przy analizie karty produktu należy wziąć pod uwagę parametry związane z warunkami pracy np. zakres temperatur lub dopuszczalny poziom wilgotności pracy, a także klasę szczelności obudowy (IP).
W tym miejscu warto przypomnieć, że sieć WLAN może działać w dwóch pasmach częstotliwości: 2,4 GHz i 5 GHz. Najpopularniejszą i najbardziej rozpowszechnioną częstotliwością jest 2,4 GHz. Obsługuje ona większość urządzeń biurowych i urządzeń IoT. Zaletą jest bez wątpienia łatwość pokonywania przez nią różnych barier fizycznych. Rozpowszechnienie tej częstotliwości jest również jej największą wadą. Ze względu na to, że z pasma 2,4 GHz korzysta większość przedsiębiorstw i firm, mogą powstawać zakłócenia w wyniku nakładania się fal. 5 GHz to częstotliwość stosowana rzadziej, a przez to oferująca mniejsze zakłócenia i wyższą prędkość transferu. Wadą jest mniejszy zasięg i zdolność pokonywania przeszkód. Przy wyborze punktów dostępowych należy zwrócić uwagę, aby urządzenia obsługiwały oba pasma częstotliwości.
W przypadku punktów dostępowych mamy dwie możliwości zasilania. Zasilacz sieciowy (230V) lub za pomocą PoE. Obecnie coraz częściej korzysta się ze specjalnych adapterów PoE (ang. Power over Ethernet). Umożliwiają zasilanie punktu dostępowego bez konieczności dedykowanego kabla zasilającego.
Punkty dostępowe oferowane są w wersji z antenami zintegrowanymi lub zewnętrznymi. Ważne jest również liczba anten, która jest zamontowana w konkretnym modelu. Od niego bowiem zależy zakres obsługiwanych częstotliwości i zasięg danego AP.
Punkty dostępowe ze zintegrowanymi antenami mają zwykle zasięg dookólny. Oznacza to, że fala radiowa rozprzestrzeniania się równomiernie, promieniście od danego punktu, a zasięg pokrycia może zmieniać się w zależności od orientacji, w jakiej został zamontowany. Punkty dostępowe z wbudowanymi antenami wewnętrznymi najczęściej montowane są wewnątrz budynków, w biurach, szkołach czy w hotelach. Zainstalowane na suficie
zapewniają odpowiedni zasięg i spełniają wymagania estetyczne.
Punkty dostępowe z antenami zewnętrznymi często używane są wówczas, gdy musimy pokryć większe przestrzenie np. magazyny lub obiekty znajdujące się na zewnątrz np. duże hale sportowe, stadiony, parki miejskie. Anteny zewnętrzne pozwalają na większą kontrolę nad sygnałem. Atutem jest również to, że punkt dostępowy i anteny możemy zamontować oddzielnie. W tym przypadku punkt dostępowy może znajdować się we wnętrzu budynku (w ten sposób chronimy go przed kradzieżą, aktami wandalizmu czy uszkodzeniami spowodowanymi warunkami pogodowymi). Na zewnątrz pozostaje jedynie antena zewnętrzna.
W przypadku AP ważny jest również standard sieci bezprzewodowej, w jakiej pracuje. Od tego uzależniona jest przepustowość, a także prędkość łącza.
Urządzenia AP mogą pracować w oparciu o różne standardy np. IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac Wave 2 czy IEEE 802.11ax (WiFi 6)
Rekomendowane jest najnowszy standard sieci bezprzewodowej IEEE 802.11ax znany również jako WiFi 6 wprowadzony w 2019 roku. Cechuje się większą wydajnością, elastycznością i skalowalnością w porównaniu do starszych standardów.
Wi-Fi 6 oferuje przepustowość nawet do 10 Gb/s (w praktyce co najmniej 600 Mb/s per urządzenie). Pracuje zarówno na częstotliwości 5 GHz, jak i 2,4 GHz. Wifi 6 została stworzona przede wszystkim z myślą o internecie rzeczy i wszystkich innych urządzeniach, które mogą być potencjalnymi użytkownikami sieci. Jeżeli w naszej sieci firmowej będą funkcjonować urządzenia inne niż smartfony i komputery wówczas Access Point z obsługą WiFi 6 będzie koniecznością.
Access Pointy jako urządzenia mogą być również wyposażone w moduł BLE oraz w moduł radiowy, który będzie stanowił dodatkową warstwę ochrony, dokonując dodatkowej analizy sieci bezprzewodowej.
Na koniec aspekty mniej ważne, które czasami mają znaczenie. Rozmiar i kształt urządzenia istotny jest z punktu widzenia estetycznego i funkcjonalnego. AP zazwyczaj są montowane albo na suficie, na ścianach itp. Z tego względu muszą cechować się odpowiednią wielkością i rozmiarami, aby wpasować się w przestrzeń biurową pomieszczenia, magazynu czy hali. Montaż sieci w hotelu czy salach konferencyjnych to tu liczą się walory estetyczne danego AP. Powinien komponować się wizualnie z charakterem pomieszczenia.
Wybór punktów dostępowych to proces, który wymaga uwzględnienia wielu czynników związanych z projektowaną siecią bezprzewodową WLAN. Najlepiej, aby tego typu decyzje podejmowane były przez specjalistów, którzy zajmują się projektowaniem i wdrażaniem sieci WLAN/LAN. Będą w stanie dobrać model, który zapewni odpowiednią wydajność i przepustowość, dopasowany będzie do specyfiki nowej sieci bezprzewodowej.
Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Wybierzemy najlepsze rozwiązanie pod względem jakości, ceny i wymagań funkcjonalnych.