Switch i router jako dodatkowe elementy infrastruktury WLAN
Kontrolery sieci bezprzewodowej: rodzaje i funkcje
Switch i router jako dodatkowe elementy infrastruktury WLAN
Kontrolery sieci bezprzewodowej: rodzaje i funkcje
Pokaż wszystko

Access pointy – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Access Point kluczowy element sprawnie funkcjonującej i wydajnej struktury WLAN w firmie. Jakie są rodzaje AP i czym kierować się przy ich wyborze?

Do czego służy access point?

Access point, po polsku punkt dostępowy, jest jednym z podstawowych komponentów struktury sieci WLAN. To urządzenie nadawczo-odbiorcze (nadajnik-odbiornik), które pozwala innym urządzeniom bezprzewodowym łączyć się z siecią. Działanie punktu dostępowego jest stosunkowo proste, polega na przesyłaniu sygnałów radiowych bezprzewodowej sieci LAN (WLAN), które dalej są zamieniane i przesyłane w sieci przewodowej.

Urządzenie łączy się bezpośrednio z routerem szerokopasmowym lub przełącznikiem sieciowym przewodowo lub bezprzewodowo i nadaje sygnał WiFi do wyznaczonego obszaru. Następnie przesyła i odbiera sygnał bezprzewodowy w zakresie częstotliwości 2,4 Ghz lub 5 Ghz (WiFi).
W ten sposób nawet przy bardzo rozbudowanej strukturze sieci internetowej w firmie mamy pewność, że w każdym obszarze i każdym polu, który obsługuje dany AP, oferowana jest odpowiednia moc sygnału.
Prawidłowe i równomierne rozmieszczenie AP jest jednym z kluczowych zadań przy projektowaniu sieci WLAN.
AP komunikują się z elementem nadzorczym (kontrolerem sieci bezprzewodowej) poprzez dedykowany szyfrowany protokół. Dzięki temu z centralnego miejsca, jakim jest kontroler (kontrolerem może być również jeden z AP) możemy zarządzać całą siecią WLAN.

Przeczytaj też: Wi-Fi 5 vs Wi-Fi 6. Dlaczego warto wdrożyć nowy standard?

Jakie są rodzaje access pointów?

AP jest autonomicznym urządzeniem sieciowym z wyposażonymi w moduły radiowe antenami wewnętrznymi lub zewnętrznymi. Istnieje oczywiście wiele rodzajów punktów dostępowych, które dedykowane są do różnych rozwiązań. Różni je ilość anten, moc sygnału radiowego, obsługiwane protokoły WiFi czy możliwość pracy w trudnych warunkach. Zasadniczo możemy podzielić access pointy na modele, które są przeznaczone do użytku wewnętrznego w pomieszczeniach i te przeznaczone do pracy na zewnątrz. Różnice między nimi to np. moc anteny, wytrzymałość obudowy i odporność na skrajne warunki atmosferyczne. AP, które dedykowane są do pracy zewnątrz wyposażone są w mocniejszą i szczelniejszą obudowę pozwalającą na bezawaryjne funkcjonowanie nawet w trudnych warunkach atmosferycznych i środowiskowych.

  • Access pointy do pracy wewnątrz. Stosowane są do wszystkich, zamkniętych pomieszczeń np. w biurach, salach konferencyjnych, hotelach po duże hale produkcyjne i magazynowe.
  • Access pointy zewnętrzne. Projektowane są z myślą o transmisji na długie dystanse. Wykorzystywane do projektowania sieci WLAN głównie na większych przestrzeniach lub obiektach otwartych. Najczęściej stosowane są na: basenach, centrum wydarzeń publicznych stadionach, chłodniach i mroźniach, terenach kampusów czy do projektowania miejskich stref WiFi.

Access pointy również dzieli się na:

  • AP ze wbudowanymi antenami: antena jest zespolona z urządzeniem
  • AP z zewnętrznymi antenami: antena mocowana osobno na zewnątrz obudowy

Różnice w zastosowaniach punktów dostępowych z anteną wbudowaną i zewnętrzną omówię w dalszej części artykułu.

Skrzynki montażowe. To specjalne obudowy posiadające uchwyty montażowe, które służą do umieszczania w nich AP. Skrzynki montażowe stosowane są, gdy AP muszą pracować w trudniejszych warunkach np. chłodni lub na zewnątrz. Więcej na temat skrzynek montażowych przeczytasz w artykule: Skrzynki montażowe AP – co warto o nich wiedzieć?

Zewnętrzny access point

Jakie parametry bierze się pod uwagę przy wyborze access point?

Na rynku dostępnych jest wiele typów access pointów. Wybór urządzenia jest ściśle uzależniony od specyfiki naszej sieci LAN lokalizacji urządzeń sieciowych, które będą tworzyć tą strukturę, liczby użytkowników podpiętych do sieci, mocy sygnału i wielu innych parametrów.

Specyfika sieci

Istotny jest również sam charakter sieci i rodzaj urządzeń, jakie będą uzyskiwać dostęp do access pointów. Musimy rozgraniczyć np. czy to będzie użytkownik komputera stacjonarnego, laptopa, tabletu, smartfona czy to będą jakieś urządzenia IoT. A może kamery bezprzewodowe, czujniki lub inne urządzenia, które wymagają szybkiego przesyłu danych. Od typu urządzeń zależeć będą poszczególne parametry, jakie będzie musiał spełnić access point.

Lokalizacja

W zależności od środowiska pracy możemy wybierać między AP do zastosowań wewnętrznych, jak i użytku zewnętrznego. Zupełnie innym typem AP będą te dedykowane do pracy w trudnych warunkach m.in. w środowisku o wyższej wilgotności powietrza czy niskiej temperaturze np. w chłodni. Z tego powodu przy analizie karty produktu należy wziąć pod uwagę parametry związane z warunkami pracy np. zakres temperatur lub dopuszczalny poziom wilgotności pracy, a także klasę szczelności obudowy (IP).

Obsługiwane pasmo częstotliwości

W tym miejscu warto przypomnieć, że sieć WLAN może działać w dwóch pasmach częstotliwości: 2,4 GHz i 5 GHz. Najpopularniejszą i najbardziej rozpowszechnioną częstotliwością jest 2,4 GHz. Obsługuje ona większość urządzeń biurowych i urządzeń IoT. Zaletą jest bez wątpienia łatwość pokonywania przez nią różnych barier fizycznych. Rozpowszechnienie tej częstotliwości jest również jej największą wadą. Ze względu na to, że z pasma 2,4 GHz korzysta większość przedsiębiorstw i firm, mogą powstawać zakłócenia w wyniku nakładania się fal. 5 GHz to częstotliwość stosowana rzadziej, a przez to oferująca mniejsze zakłócenia i wyższą prędkość transferu. Wadą jest mniejszy zasięg i zdolność pokonywania przeszkód. Przy wyborze punktów dostępowych należy zwrócić uwagę, aby urządzenia obsługiwały oba pasma częstotliwości.

Sposób zasilania punktu dostępowego

W przypadku punktów dostępowych mamy dwie możliwości zasilania. Zasilacz sieciowy (230V) lub za pomocą PoE. Obecnie coraz częściej korzysta się ze specjalnych adapterów PoE (ang. Power over Ethernet). Umożliwiają zasilanie punktu dostępowego bez konieczności dedykowanego kabla zasilającego.

Zobacz też: Okablowanie strukturalne – elementy składowe i projektowanie

Antena

Punkty dostępowe oferowane są w wersji z antenami zintegrowanymi lub zewnętrznymi. Ważne jest również liczba anten, która jest zamontowana w konkretnym modelu. Od niego bowiem zależy zakres obsługiwanych częstotliwości i zasięg danego AP.

Punkty dostępowe ze zintegrowanymi antenami mają zwykle zasięg dookólny. Oznacza to, że fala radiowa rozprzestrzeniania się równomiernie, promieniście od danego punktu, a zasięg pokrycia może zmieniać się w zależności od orientacji, w jakiej został zamontowany. Punkty dostępowe z wbudowanymi antenami wewnętrznymi najczęściej montowane są wewnątrz budynków, w biurach, szkołach czy w hotelach. Zainstalowane na suficie
zapewniają odpowiedni zasięg i spełniają wymagania estetyczne.

Punkty dostępowe z antenami zewnętrznymi często używane są wówczas, gdy musimy pokryć większe przestrzenie np. magazyny lub obiekty znajdujące się na zewnątrz np. duże hale sportowe, stadiony, parki miejskie. Anteny zewnętrzne pozwalają na większą kontrolę nad sygnałem. Atutem jest również to, że punkt dostępowy i anteny możemy zamontować oddzielnie. W tym przypadku punkt dostępowy może znajdować się we wnętrzu budynku (w ten sposób chronimy go przed kradzieżą, aktami wandalizmu czy uszkodzeniami spowodowanymi warunkami pogodowymi). Na zewnątrz pozostaje jedynie antena zewnętrzna.

Protokoły komunikacyjne

W przypadku AP ważny jest również standard sieci bezprzewodowej, w jakiej pracuje. Od tego uzależniona jest przepustowość, a także prędkość łącza.
Urządzenia AP mogą pracować w oparciu o różne standardy np. IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac Wave 2 czy IEEE 802.11ax (WiFi 6)
Rekomendowane jest najnowszy standard sieci bezprzewodowej IEEE 802.11ax znany również jako WiFi 6 wprowadzony w 2019 roku. Cechuje się większą wydajnością, elastycznością i skalowalnością w porównaniu do starszych standardów.
Wi-Fi 6 oferuje przepustowość nawet do 10 Gb/s (w praktyce co najmniej 600 Mb/s per urządzenie). Pracuje zarówno na częstotliwości 5 GHz, jak i 2,4 GHz. Wifi 6 została stworzona przede wszystkim z myślą o internecie rzeczy i wszystkich innych urządzeniach, które mogą być potencjalnymi użytkownikami sieci. Jeżeli w naszej sieci firmowej będą funkcjonować urządzenia inne niż smartfony i komputery wówczas Access Point z obsługą WiFi 6 będzie koniecznością.

Moduł Bluetooth Low Energy

Access Pointy jako urządzenia mogą być również wyposażone w moduł BLE oraz w moduł radiowy, który będzie stanowił dodatkową warstwę ochrony, dokonując dodatkowej analizy sieci bezprzewodowej.

Wymiary i waga

Na koniec aspekty mniej ważne, które czasami mają znaczenie. Rozmiar i kształt urządzenia istotny jest z punktu widzenia estetycznego i funkcjonalnego. AP zazwyczaj są montowane albo na suficie, na ścianach itp. Z tego względu muszą cechować się odpowiednią wielkością i rozmiarami, aby wpasować się w przestrzeń biurową pomieszczenia, magazynu czy hali. Montaż sieci w hotelu czy salach konferencyjnych to tu liczą się walory estetyczne danego AP. Powinien komponować się wizualnie z charakterem pomieszczenia.

Podsumowanie

Wybór punktów dostępowych to proces, który wymaga uwzględnienia wielu czynników związanych z projektowaną siecią bezprzewodową WLAN. Najlepiej, aby tego typu decyzje podejmowane były przez specjalistów, którzy zajmują się projektowaniem i wdrażaniem sieci WLAN/LAN. Będą w stanie dobrać model, który zapewni odpowiednią wydajność i przepustowość, dopasowany będzie do specyfiki nowej sieci bezprzewodowej.

Potrzebujesz wsparcia w zakresie wyboru AP w firmie?

Zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną pod numerem +48 515 135 478 lub mailowego pod adresem pt@sebitu.pl. Wybierzemy najlepsze rozwiązanie pod względem jakości, ceny i wymagań funkcjonalnych.

Ostatnia aktualizacja 2024-02-19

Piotr Tamulewicz - avatar.
Doradca ds. rozwiązań IT w SEBITU.